Seniorzy nie będą musieli płacić. Podwyższono próg

7 godzin temu

Coroczna aktualizacja przepisów dotyczących abonamentu RTV przyniosła dobre wiadomości dla części polskich seniorów. Próg dochodowy uprawniający do zwolnienia z opłat wzrósł z 3577,74 złotych do 4090,86 złotych brutto miesięcznie. Oznacza to, iż dodatkowa grupa seniorów może przestać płacić za radio i telewizję publiczną.

Fot. Warszawa w Pigułce

Automatyczna waloryzacja progu zwolnienia

Nowy limit dochodowy został ustalony na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 11 lutego 2025 roku. Kwota 4090,86 złotych stanowi dokładnie 50 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za 2024 rok, które wyniosło 8181,72 złotych. Taki mechanizm waloryzacji oznacza, iż próg zwolnienia będzie corocznie dostosowywany do realiów ekonomicznych kraju.

Aby skorzystać ze zwolnienia, senior musi spełnić dwa podstawowe warunki: ukończyć 60 lat oraz posiadać prawo do emerytury nieprzekraczającej wspomnianego progu. Zmiana przepisów nie następuje automatycznie – trzeba pofatygować się na pocztę. Należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, decyzję ZUS o wysokości emerytury (lub legitymację emeryta) oraz oświadczenie o spełnianiu kryteriów zwolnienia. Zwolnienie obowiązuje od miesiąca następującego po zgłoszeniu. Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat zwolnieni są automatycznie.

Zwolnienie przysługuje również osobom z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, w tym zaliczonym do pierwszej grupy inwalidów oraz posiadającym orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy. Lista obejmuje także osoby bezrobotne, pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, oraz korzystające ze świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub renty socjalnej.

Znaczące oszczędności w domowym budżecie

Rezygnacja z abonamentu RTV to wymierna korzyść finansowa dla emerytów. W 2025 roku miesięczna opłata za sam odbiornik radiowy wynosi 8,70 złotych, natomiast za radio i telewizor razem – 27,30 złotych. Oznacza to roczną oszczędność ponad 300 złotych przy abonamencie pełnym lub około 100 złotych przy abonamencie tylko za radio.

Dla osób preferujących płatność roczną z góry kwoty wynoszą odpowiednio 94 złote za radio oraz 294,90 złotych za radio i telewizor. Dodatkowe środki pozostające w domowym budżecie mogą być szczególnie istotne dla emerytów o ograniczonych dochodach.

Procedura uzyskania zwolnienia

Emeryci spełniający nowe kryteria dochodowe mogą ubiegać się o zwolnienie w dowolnej placówce Poczty Polskiej. Wymagane dokumenty to dowód osobisty oraz decyzja o wysokości emerytury wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub inny adekwatny organ. Dodatkowo należy wypełnić oświadczenie potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych.

Pełna lista wszystkich kategorii osób uprawnionych do zwolnienia dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Poczty Polskiej, która jest odpowiedzialna za pobór opłat abonamentowych w Polsce.

Mimo wprowadzanych ułatwień, długoterminowa przyszłość abonamentu RTV w Polsce pozostaje nierozstrzygnięta. Ministerstwo Kultury od miesięcy pracuje nad dwoma ustawami. Pierwsza z nich to opłata audiowizualna, która miałaby być pobiera od każdego dorosłego podatnika. Druga to nowelizacja ustawy medialnej, której kluczowym elementem ma być całkowite zniesienie opłaty abonamentowej – media publiczne miałyby być wówczas finansowane bezpośrednio z budżetu państwa. To właśnie w tą drugą stronę chce iść rząd, choć by to uchwalić potrzebna jest zgoda prezydenta. Projekt ustawy, pierwotnie zapowiadany na początek 2025 roku, przez cały czas nie został opublikowany. Do czasu jego uchwalenia i wejścia w życie, obowiązek uiszczania opłat abonamentowych pozostaje w mocy, choć dzięki podwyższeniu progów dochodowych mniej osób będzie musiało z niego korzystać.

Idź do oryginalnego materiału