WOKiSS – Stowarzyszenie Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych obchodzi jubileusz 35-lecia istnienia. Z tej okazji, podczas urodzinowej gali w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu, senator Adam Szejnfeld uhonorował prezesa Macieja Kozika oraz Stowarzyszenie WOKiSS Wielkim Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. WOKiSS to najstarsze, największe i najlepiej działające samorządowe stowarzyszenie edukacyjne w Polsce.
– PRL skutecznie wymazał ze świadomości społecznej pojęcie samorządności. W państwie socjalistycznym, w ustroju etatystycznym, w gospodarce scentralizowanej, gdzie wszystko było manualnie sterowane, nie był mowy o samodzielności, o samostanowieniu, o samorządności. Dlatego w 1990 roku, kiedy startowała reforma samorządowa w Polsce, nie było wiele osób wiedzących czym jest samorząd. Szkoły i uczelnie wyższe o tym nie uczyły. Powstawały zatem w Poznaniu ośrodek szkoleniowy stał się niezwykłym wsparciem dla wszystkich, którzy dopiero co wkraczali na nową, samorządową drogę życia. WOKiSS szkolił wójtów, burmistrzów, prezydentów, szkolił sekretarzy i skarbników, szkolił pracowników samorządowych, a także radnych. Wprowadzał też do urzędów nowe techniki i technologie z komputeryzacją i informatyzacją na czele. Trudno szukać adekwatnych słów uznania dla zasług tej pozytywistycznej, organicznej pracy od podstaw, tak charakterystycznej dla nas, dla Wielkopolan – mówił senator Adama Szejnfeld, wcześniej także samorządowiec, burmistrz i radny, wiceprezes Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Pilskiego, a także wiceprezes WOKiSS. Adam Szejnfeld w 1990 roku został pierwszym nowo wybranym burmistrzem w Polsce. Po wyborach, które odbyły się w dniu 27 maja 1990 r. już 1 czerwca objął swój urząd.
W jubileuszowej uroczystości udział wzięło blisko 300 gości. Oprócz senatora Adama Szejnfelda obecna była także pani Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska, Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz nestor polskiej samorządności, sędzia Jerzy Stępień.
W tak podniosłych chwilach nie dziwią słowa uznani, medale i odznaczenia. Należą się one wszystkim zaangażowanym w rozwój polskiego i wielkopolskiego samorządu, ale nie wszyscy mogą być jednocześnie uhonorowani. Prezes Zarządu WOKiSS Maciej Kozik z rąk senatora Adama Szejnfelda odebrał Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył Medalem Złotym za Długoletnią Służbę:
- Wojciecha Chojnowskiego – Wójta Gminy Babiak,
- Bogdana Kemnitza – Wójta Gminy Kleszczewo,
- Andrzeja Łozowskiego – Wójta Gminy Łubowo,
- Stanisława Pochyluka – Wójta Gminy Połajewo
- Brunona Wolskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak odznaczył Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego:
- Mirosława Broniszewskiego – Wójta Gminy Przykona w latach 1990-1998
i 2002-2024 - Bożenę Dominiak – Wójt Gminy Grzegorzew
- Marka Górczewskiego – Wójta Gminy Osiek Mały
- Macieja Kozika – Prezesa Zarządu WOKiSS
- Andrzeja Łozowskiego – Wójta Gminy Łubowo
- Włodzimierza Pinczaka – Burmistrza Gminy Stęszew
- Stanisława Pochyluka – Wójta Gminy Połajewo
- Grzegorza Wojterę – Wójta Gminy Suchy Las
- Marka Zdunka – Wójta Gminy Gołuchów w latach 1990-2024, w tej chwili Wicestarostę Pleszewskiego.
Medale i Odznaki Honorowe wręczyła wyróżnionym Wojewoda Wielkopolska, pni Agata Sobczyk.
Marszałek Województwa Wielkopolskiego odznaczył Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego:
- Wojciecha Chojnowskiego – Wójta Gminy Babiak
- Bożenę Dominiak – Wójt Gminy Grzegorzew
- Marka Górczewskiego – Wójta Gminy Osiek Mały
- Lecha Janickiego – Wicestarostę Ostrzeszowskiego
- Andrzeja Łozowskiego – Wójta Gminy Łubowo
- Agnieszkę Mendelewską – Zastępcę Prezesa Zarządu WOKiSS
- Magdalenę Michalską – Skarbnik WOKiSS
- Włodzimierza Pinczaka – Burmistrza Gminy Stęszew
- Stanisława Pochyluka – Wójta Gminy Połajewo
- Brunona Wolskiego – Burmistrza Miasta i Gminy Kaczory
Odznaki Honorowe wręczył wyróżnionym Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, pan Wojciech Jankowiak.
****
Stowarzyszenie WOKiSS powstało w czerwcu 1990 roku, tuż po reformie ustrojowej w Polsce. w tej chwili zrzesza 278 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 248 gmin oraz 30 powiatów. Celem organizacji jest wspieranie rozwoju samorządu terytorialnego poprzez edukację, doradztwo, informatyzację i rozwój lokalny.
Działalność merytoryczna prowadzona jest w ramach czterech kluczowych programów:
- Edukacja Samorządowa (EDU)
- Doradztwo Prawne (LEX)
- Informatyzacja Administracji Samorządowej (PIAS)
- Centrum Współpracy i Rozwoju (CWR)
Wszystkie usługi kierowane są wyłącznie do członków WOKiSS, w większości realizowane w ramach składek członkowskich – bez dodatkowych opłat. Wartością nadrzędną organizacji jest równość i dostępność: każda gmina, niezależnie od wielkości, ma jednakowe prawa i dostęp do wsparcia eksperckiego. WOKiSS nie angażuje się w politykę – jego misją jest profesjonalizacja administracji samorządowej i wzmacnianie kompetencji lokalnych liderów.
Obchody 35-lecia stały się nie tylko okazją do świętowania, ale również do refleksji nad znaczeniem samorządu terytorialnego w Polsce, o czym wiele mówił sędzia Jerzy Stępień. Jak podkreślali uczestnicy, w czasach szybkich zmian politycznych, społecznych, a także technologicznych, stabilne i kompetentne władze lokalne stają się najważniejsze dla bezpieczeństwa i rozwoju społeczności Małych Ojczyzn.
Dominika Kobiołka
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile