Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się 9 stycznia 2025 r. w Senacie z liderką białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłaną Cichonouską, aby porozmawiać m.in. o zbliżających się wyborach prezydenckich na Białorusi. Marszałek zapowiedziała, iż z Senatu pójdzie mocny sygnał o nieuznawaniu tych „pseudowyborów”. Wyraziła nadzieję, iż głos o tym, iż wybory na Białorusi nie są uznawane, wyjdzie także z Sejmu i parlamentów innych państw europejskich. Powiedziała, iż w Senacie zostanie opracowana tzw. mapa drogowa, pokazująca, jak przygotować Białoruś do funkcjonowania w rodzinie wolnych państw europejskich. Zadeklarowała, iż nie można uznawać za obowiązujący żadnego dokumentu podpisanego przez Aleksandra Łukaszenkę z Władimirem Putinem, a także iż białoruski prezydent powinien ponieść odpowiedzialność za zbrodnie na swoim narodzie. Przypomniała też, iż wolna Białoruś to jeden z tematów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szefowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Swiatłana Cichonouska podziękowała marszałek Małgorzacie Kidawie-Błońskiej za solidarność i osobiste wsparcie dla narodu białoruskiego. Powiedziała, iż Polska stała się drugim domem dla wielu Białorusinów, którzy zdołali uciec przed terrorem, m.in. dlatego iż „mamy wspólną historię, wspólną kulturę i wspólne wartości”. Wyraziła satysfakcję, iż Polska uczyniła wolną Białoruś jednym z priorytetów swojej prezydencji w Unii Europejskiej.Jej zdaniem, tzw. wybory prezydenckie, które odbędą się 26 stycznia br. w jej kraju, to „farsa”. „To, co dzieje się na Białorusi, nie ma nic wspólnego z wyborami. Represje się wzmagają, ludzie lądują w więzieniach, bardziej to przypomina operacje wojskową, a nie wyborczą, bo Łukaszenka bardzo boi się, aby nie stało się to, co w czasie poprzednich wyborów” – mówiła. W jej opinii w ich wyniku Łukaszenka przez cały czas pozostanie dyktatorem, a więźniowie polityczni pozostaną w więzieniach. Liderka białoruskiej opozycji demokratycznej poruszyła też kwestię uwolnienia Andrzeja Poczobuta, a także wsparcia dla telewizji Biełsat jako głównego narzędzia w walce z białoruską propagandą i „ruskim mirem”. Mówiąc o konieczności wzmocnienia sankcji na Białoruś za uczestnictwo w rosyjskiej agresji na Ukrainę, wyraziła wdzięczność dla Polski za pomoc udzielaną Ukrainie oraz przekonanie, iż cały świat powinien być Polsce za to wdzięczny. „Niezależna Ukraina wpłynie na niezależną Białoruś” – powiedziała.
W spotkaniu wzięli m.in. udział senator Grzegorz Schetyna, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Robert Tyszkiewicz, koordynator ds. Polonii i Polaków za Granicą, oraz Paweł Łatuszka, zastępca szefowej Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi .
Źródło: Senat RP
Foto: Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu.
#Senat #Sejm