Sejm znowelizował prawo lotnicze dotyczące zmiany zasad planowania wokół lotnisk

1 miesiąc temu

Sejm przyjął nowelizację prawa lotniczego, która umożliwia w przypadku braku planu miejscowego wydawanie decyzji o warunkach zabudowy w otoczeniu lotnisk. Za nowelizacją głosowało 232 posłów, przeciw było 193, a 18 wstrzymało się od głosu.

„Celem ustawy jest odblokowanie możliwości rozwoju przestrzennego polskich miast poprzez zmodyfikowanie szczególnych zasad planowania i zagospodarowania przestrzennego w otoczeniu lotnisk, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu ochrony bezpieczeństwa lotniska, wynikającego m. in. z uprawnień władczych prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego wobec procesów urbanizacji” – czytamy w uzasadnieniu do projektu, złożonego przez posłów KO.

Potrzeba wydania ustawy wynika z konieczności przeciwdziałania negatywnym skutkom, jakie dla rozwoju polskich miast ma niemożność wydawania decyzji o warunkach zabudowy w odniesieniu do istotnej części ich obszarów zurbanizowanych, objętych planami generalnymi lotnisk, wskazano także.

Ustawa zakłada uchylenie obowiązku uchwalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska, znosząc związany z tym skutek dla decyzji o warunkach zabudowy, w postaci bezterminowego zawieszenia postępowania.

Tym samym umożliwia wydawanie decyzji o warunkach zabudowy w otoczeniu lotnisk, w szczególności na obszarze objętym planem generalnym lotniska – w przypadku braku planu miejscowego – pod pełną kontrolą organu administracji lotniczej (prezesa ULC), który uzgadniać będzie projekty decyzji WZ.

Ustawa ma prowadzić do zmiany sposobu zagospodarowania terenu w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy, bez oczekiwania na uchwalenie planu miejscowego.

W wymiarze gospodarczym poprawi się zarówno sytuacja podmiotów gospodarczych planujących inwestycje w otoczeniu lotniska, jak i samych lotnisk, których atrakcyjność zwiększa się w związku z rozwojem ich bezpośredniego otoczenia biznesowego (tzw. airport city), wskazano w uzasadnieniu.

Pośrednio ustawa ma poprawić – jak podano – sytuację gmin objętych PGL: zwiększona liczba inwestycji, brak potencjalnych roszczeń odszkodowawczych związanych z obowiązkiem uchwalenia planów miejscowych.

W wymiarze prawnym, nastąpi zniesienie obowiązku uchwalenia planu miejscowego przez radę gminy oraz przywrócona zostanie możliwość wydawania decyzji o warunkach zabudowy (w tym odwieszone zostaną postępowania w tym przedmiocie).

Poszerzone zostaną także kompetencje prezesa ULC w zakresie uzgadniania aktów planowania przestrzennego, podsumowano.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału