Sejm przyjął ustawę deregulacyjną. Rachunki za prąd prostsze, łatwiej zbudować własną instalację OZE

enerad.pl 1 dzień temu

Co zmienia ustawa deregulacyjna?

Nowelizacja przyjęta przez Sejm w piątek, 25 lipca 2025 roku, wprowadza szereg zmian w przepisach dotyczących sektora energetycznego. Kluczowym elementem ustawy jest uproszczenie rachunków za energię elektryczną. W nowym modelu rozliczenia konsumenci otrzymają przejrzyste podsumowanie zawierające jedynie najważniejsze pozycje: koszt energii, jej obrotu, dystrybucji oraz całkowitą kwotę do zapłaty. Celem jest poprawa zrozumienia rachunków przez gospodarstwa domowe.

Ustawa umożliwia również pełną elektroniczną korespondencję między sprzedawcą a odbiorcą, co może w przyszłości doprowadzić do całkowitego odejścia od formy papierowej.

Korzyści dla inwestorów OZE i prosumentów

Nowe przepisy przewidują też istotne ułatwienia dla inwestorów w odnawialne źródła energii. Zmieniają się zasady tzw. cable poolingu – teraz możliwość połączenia kilku instalacji do jednego punktu przyłączenia uzyskają wszystkie typy OZE, a także magazyny energii. To rozwiązanie szczególnie istotne w kontekście rosnącej liczby instalacji PV i magazynów, które często dzielą jedną infrastrukturę sieciową.

Kolejna zmiana to podniesienie progów mocy, od których wymagane są dodatkowe formalności. W przypadku koncesji – z 1 MW do 5 MW. W przypadku pozwolenia na budowę dla instalacji PV – z 150 kW do 500 kW, przy czym nowy limit dotyczy wyłącznie instalacji na potrzeby własne, zlokalizowanych poza obszarami chronionymi przyrodniczo.

Ustawa z poprawkami Koalicji Obywatelskiej

Ustawa została przyjęta głosami 251 posłów, przeciw było 169, a 14 wstrzymało się od głosu. Przyjęto także dwie poprawki zgłoszone przez Koalicję Obywatelską. Pierwsza z nich przesuwa termin ogłoszenia stawki opłaty mocowej przez prezesa URE z 30 września na 31 października, co – jak argumentował poseł Jerzy Meysztowicz – pozwoli lepiej ocenić podstawy ekonomiczne tej opłaty. Druga poprawka przesuwa termin przekazania informacji związanych z opłatą mocową z 31 sierpnia na 30 września.

Zobacz również:
  • Opłata mocowa wraca na rachunki za prąd. URE ogłosił stawki na II połowę 2025 roku
  • UREgulowana wiedza konsumenta: nowe prawa i obowiązki na rynku energii elektrycznej
  • URE zatwierdza taryfy Enea: zmiany dla firm i gospodarstw domowych

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału