SCOTUS wstrzymuje plan EPA mający na celu powstrzymanie przedostawania się smogu przez granice stanu

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Sąd Najwyższy postanowił wstrzymać się z planem Agencji Ochrony Środowiska mającym na celu zapobieganie przedostawaniu się substancji zanieczyszczających tworzących smog przez granice państw.

Ohio, Indiana, Wirginia Zachodnia i różne organizacje handlowe, w tym grupy branżowe zajmujące się paliwami kopalnymi spytał Sądu Najwyższego o zawieszenie planu do czasu zakwestionowania działań EPA w sądach niższej instancji. W swojej opinii w sprawie SCOTUS zgodził się dzisiaj zawiesić realizację planu Ohio przeciwko Agencji Ochrony Środowiska. Pięciu sędziów głosowało za wstrzymaniem na razie wdrażania, pozostali zaś nie wyrazili sprzeciwu.

„Jeśli już, to widzimy jeden powód do zachowania ostrożności po drugim” – pisze sędzia Neil Gorsuch w swoim opinia.

„Jeśli już, widzimy jeden powód do ostrożności po drugim”.

Chociaż zawieszenie ma charakter tymczasowy, decyzja sygnalizuje, iż o konserwatywnych poglądach Sąd Najwyższy prawdopodobnie wyda orzeczenie na korzyść państw sprzeciwiających się planowi EPA, jeżeli sprawa ponownie trafi do krajowego sądu najwyższego, który podejmie ostateczną decyzję w sprawie zasadności prawnej planu. Może to utrudnić poprawę jakości powietrza w całym kraju, ponieważ zanieczyszczenia powietrza zwykle nie pozostają w jednym miejscu.

Agencji Ochrony Środowiska (EPA). Plan dobrego sąsiada zmusza 23 państwa „z wiatrem” do ograniczenia niektórych substancji zanieczyszczających pochodzących z elektrowni i innych obiektów przemysłowych, zanim przedostaną się one do innych stanów z wiatrem. Dotyczy Tlenki azotukluczowy składnik smogu (zwanego także ozonem w warstwie przyziemnej) i zastępuje plany stanowe, które według EPA nie wystarczać zaktualizowanych krajowych norm jakości powietrza. Agencja Ochrony Środowiska oczekuje swój plan zapobiegania 1300 przedwczesnym zgonom i ponad 2300 wizytom w szpitalach i na izbach przyjęć w 2026 r. Ma także zapewnić, iż państwa z wiatrem nie będą obciążone zanieczyszczeniami, których nie spowodowały, i będą w stanie spełnić krajowe normy jakości powietrza pomimo swojej niekorzyść geograficzna.

Zasady zostaną w pełni wdrożone dopiero w 2026 r., ale wiele stanów gwałtownie sprzeciwiło się temu. Sądy niższej instancji zawiesiły już plan w 12 stanach kwestionujących EPA. Pozostałe 11 stanów, Ohio i inni powodowie mowić, w przypadku zmuszenia do jego przestrzegania groziłaby „nieodwracalnymi szkodami gospodarczymi”. Twierdzą również, iż środki podjęte przez EPA wywarłyby nadmierną presję na sieć energetyczną i rozpoczęcie ich wdrażania nie miałoby sensu, ponieważ ich zdaniem plan ostatecznie zostanie unieważniony w sądzie.

Batalia prawna przez cały czas toczy się w sądach niższej instancji, dlatego niektórzy sędziowie sprzeciwiali się zapobiegawczemu wypowiadaniu się w tej sprawie.

Jednak decyzja wydana dzisiaj przez SCOTUS nie wróży dobrze Planowi Dobrego Sąsiedztwa, ponieważ EPA walczy o utrzymanie go przy życiu. Administracja Bidena może również przegrać tę bitwę poza sądem, jeżeli wyborcy wybiorą ponownie Donalda Trumpa. Administracja Trumpa podjęła taką próbę wycofać ponad 100 przepisów dotyczących ochrony środowiska w czasie jego kadencji.



Source link

Idź do oryginalnego materiału