Samochód spalinowy może słono kosztować. UE nie ustępuje ws. podatku od auta

3 tygodni temu
Były rząd Mateusza Morawieckiego doprowadził do wprowadzenia w Polsce podatku od aut spalinowych. Teraz Koalicja 15 października zapowiada negocjacje z Brukselą i Komisją Europejską w sprawie wprowadzenia nowej daniny.


Według informacji podanych przez "Gazetę Wyborczą" Komisja Europejska wyraziła swoją niechęć do wprowadzenia zmian w tej sprawie. To wywołało pewne napięcie między polskimi władzami a instytucjami unijnymi.

Planowany podatek od aut spalinowych miałby stanowić zachętę do ograniczania emisji szkodliwych substancji przez pojazdy.

Podatek od pojazdów spalinowych w Polsce


Renegocjacje w tej sprawie mogą być wynikiem próby znalezienia kompromisu między polskimi interesami a oczekiwaniami Unii Europejskiej w zakresie walki ze zmianami klimatycznymi i poprawy jakości powietrza. Polska jako członek UE jest zobowiązana do wdrażania unijnych regulacji, ale jednocześnie dąży do ochrony swoich interesów gospodarczych.

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała o chęci usunięcia tego podatku podczas rewizji KPO. Decyzja ta ma na celu zarówno wsparcie właścicieli samochodów spalinowych, ale też odpowiedź na oczekiwania kierowców zaskoczonych jedną z ostatnich decyzji byłego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany w podatku od samochodów – jest nowy plan


Na początku kwietnia wiceminister funduszy Jan Szyszko w rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznał, iż Komisja Europejska uważa, iż dotychczasowe ustalenia dotyczące podatku od spalinówek są wyjątkowo korzystne i nie chce z nich rezygnować.

Wiceminister Szyszko wyraził zdanie, iż Komisja Europejska postrzega podpisanie kontraktu z poprzednim polskim rządem w ramach Krajowego Planu Odbudowy jako wyjątkowo korzystny dla Polski.

Póki co resort nie dzieli się szerszym informacjami na temat postępów w rozmowach z Komisją Europejską.

– Zbliżamy się do kompromisu, ale jeszcze nie mogę powiedzieć, na czym może polegać ten kompromis – twierdzi Szyszko.

Idź do oryginalnego materiału