Puszczykowo: ruszają konsultacje społeczne dotyczące ochrony środowiska

7 miesięcy temu

Ruszają konsultacje społeczne dla Programu Ochrony Środowiska dla Miasta Puszczykowa na lata 2024-2027 z perspektywą do 2031 roku. Zintegrowany z wytycznymi Unii Europejskiej dokument, będący wynikiem analiz i badań, ma na celu zintensyfikowanie działań ekologicznych na terenie Puszczykowa.

Program Ochrony Środowiska dla Miasta Puszczykowa na lata 2024-2027. Główne obszary działań

Program zakłada szeroko zakrojone działania w dziesięciu kluczowych obszarach: od ochrony klimatu po gospodarkę wodną i odpadami. Od 10 maja 2024 r. do 3 czerwca 2024 r. mieszkańcy mają możliwość wyrażenia swoich opinii i wpływania na finalny kształt programu poprzez konsultacje społeczne.

Jak czytamy we wstępie, dokument powstał w celu usystematyzowania polityki ochrony środowiska realizowanej na terenie Puszczykowa oraz w celu zapewnienia ciągłości działań mających na celu szeroko pojętą ochronę środowiska. Program jest spójny z ustaleniami dokumentów wyższego szczebla – powiatowymi, wojewódzkimi i krajowymi, które z kolei zawierają w sobie wytyczne z poziomu Unii Europejskiej.

Naturalne i geograficzne uwarunkowania Puszczykowa

Położenie Puszczykowa nierozerwalnie związane z przebiegiem rzeki Warty, a także leśny oraz miejski charakter obszarów, wpływa zarówno na możliwości rozwoju gospodarczego, jak i mnogość zasobów środowiska przyrodniczego na jej terenie. Wyróżniającym elementem jest przede wszystkim dominujący udział lasów i gruntów leśnych, na które składają się głównie drzewostany iglaste uzupełnione przez drzewostany mieszane.

Ochrona przyrody i walory krajobrazowe

Wyjątkowe walory przyrodnicze i krajobrazowe zdecydowały o powołaniu na terenie Miasta Puszczykowa obszarowych form ochrony przyrody – „Wielkopolskiego Parku Narodowego”, „Obszaru Natura 2000 Rogalińska Dolina Warty”, „Obszaru Natura 2000 Ostoja Wielkopolska” oraz „Obszaru Natura 2000 Ostoja Rogalińska”, a także 2 pomników przyrody.

Analiza stanu środowiska

Podstawą do wyznaczenia celów programowych była analiza stanu środowiska na terenie Miasta Puszczykowa przeprowadzona w oparciu o dostępne dane. Środowisko na terenie miasta zostało poddane ocenie w podziale na 10 obszarów: ochrona klimatu i jakości powietrza, zagrożenia hałasem, pola elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami, gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze, zagrożenia poważnymi awariami. Każdy z elementów zbadano również pod kątem adaptacji do zmian klimatu, nadzwyczajnych zagrożeń środowiska, działań edukacyjnych i monitoringowych. Dzięki opracowaniu, wyznaczone zostały cele oraz kierunki interwencji dla wszystkich z 10 analizowanych obszarów. Przedstawiono również katalog działań, które pomogą osiągnąć postawione cele, a w konsekwencji polepszyć stan środowiska oraz podnieść jakość życia na terenie Puszczykowa.

Wyzwania klimatyczne i hydrologiczne

Z opracowania dowiadujemy się m.in. to, co widzimy na co dzień, czyli, iż miasto Puszczykowo położone jest na terenach silnie zagrożonych wystąpieniem suszy oraz deficytów wody – zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Z dokumentu dowiemy się więcej na temat zagrożenia powodziowego, jakie występuje w przedstawionym obszarze. – Długotrwałe okresy bez opadów atmosferycznych wraz z wysokimi temperaturami powietrza prowadzić mogą do wystąpienia deficytów wody – czytamy.

Długofalowe planowanie i finansowanie

Większość zadań realizowana będzie w latach 2024-2027, natomiast niektóre mają charakter ciągły lub długofalowy – te będą wdrażane przez cały okres obowiązywania POŚ wraz z okresem perspektywicznym (do 2031 roku).

Udział mieszkańców

Przewidziane do realizacji działania będą wdrażane w zależności od możliwości finansowych miasta Puszczykowa, a także dostępnych środków zewnętrznych. Za podejmowanie działań przewidzianych w niniejszym Programie odpowiedzialne będą zarówno jednostki samorządowe z Urzędem Miejskim na czele, ale także organizacje pozarządowe, prywatni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Puszczykowa.

Autorzy dokumentu zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców, jednostki i podmioty do zapoznania się z projektem o zgłoszenia opinii uwag i propozycji.

Dokumenty:

Formularz zgłoszenia opinii należy przesłać w wersji elektronicznej na adres: [email protected]

Zachęcamy do zapoznania się z powyższym projektem i zgłaszania swoich uwag. Razem możemy działać na rzecz lepszego jutra.

Zakole Warty w Puszczykowie

Wielkopolski Park Narodowy

Zakole Warty w Puszczykowie w pobliżu przystani wodnej

Widok na Wartę z ulicy Cyryla Ratajskiego w Puszczykowie

Post Puszczykowo: ruszają konsultacje społeczne dotyczące ochrony środowiska pojawił się poraz pierwszy w Gazeta Mosińsko-Puszczykowska.

Idź do oryginalnego materiału