Sąd ustalił termin wydania wyroku w sprawie pozwu obywatela przeciwko Dudzie za łamanie praworządności

8 miesięcy temu

W maju warszawski sąd okręgowy wyda ostateczny wyrok w procesie cywilnym przeciwko Andrzejowi Dudzie pełniącemu funkcję prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Gerard Weychert żąda, aby Duda przeprosin od głowy państwa za naruszanie zasad praworządności. Dodatkowo, w pozwie zawarte jest żądanie zorganizowania konferencji prasowej, na której Prezydent miałby wygłosić oświadczenie zawierające przeprosiny. Weychert domaga się także wypłaty 1000 złotych jako zadośćuczynienie na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Rozprawa w tej sprawie rozpoczęła się w miniony piątek przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Tego samego dnia po odrzuceniu większości dowodów sąd (nie znamy składu orzekającego, co uniemożliwiam nam weryfikację jego legalności) zamknął przewód i wyznaczył datę publikacji wyroku na 23 maja. Podczas rozprawy nieobecny był pozwany Andrzej Duda, a zastępował go pełnomocnik z Prokuratorii Generalnej.

Pozew przeciwko Andrzejowi Dudzie. Powodem praworządność

— Sąd odebrał stanowiska w sprawie. My podtrzymaliśmy żądanie pozwu, prokuratoria podtrzymała żądanie odrzucenia pozwu, a gdyby sąd nie uwzględnił przesłanek formalnych do odrzucenia, to wnoszą o oddalenie powództwa. Sąd pominął dowody z opinii biegłych ad hoc profesorów prawa, o które wnioskowaliśmy, chodzi o prof. Andrzeja Zolla, prof. Marka Safjana, prof. Andrzeja Rzeplińskiego i prof. Jerzego Stępnia — relacjonuje pełnomocnik powoda.

Gerard Weychert oczekiwał na pierwszą rozprawę przez niemal cztery lata, gdyż złożył pozew przeciwko Prezydentowi w lipcu 2020 roku. W swoim pozwie domaga się, aby Prezydent opublikował przeprosiny na swojej oficjalnej stronie internetowej za rzekome naruszenie jego prawa do życia w demokratycznym państwie prawa, w którym organy władzy są zobowiązane przestrzegać zasad praworządności wynikających zarówno z Konstytucji, jak i prawa unijnego.

— W ocenie mojego klienta, poprzez decyzje Prezydenta w zakresie dotyczącym kwestii powołania sędziów dublerów do Trybunału Konstytucyjnego jak i zmian w ustawach ustrojowych jeżeli chodzi o sądownictwo, doszło do naruszenia jego prawa do życia w demokratycznym państwie prawa, w którym przestrzegane są zasady praworządności — powiedział pełnomocnik.

W pozew przeciwko Dudzie, obywatel żąda przeprosin oraz zwołania konferencji prasowej, na której Prezydent miałby publicznie wygłosić oświadczenie z przeprosinami. Dodatkowo, Weychert domaga się również wypłaty 1 tysiąca złotych zadośćuczynienia na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Pozew Weycherta został złożony w 2020 roku do Sądu Okręgowego w Rybniku, który odrzucił go, uznając, iż Prezydent nie może być poddany odpowiedzialności cywilnej przed sądem powszechnym. Jednak Sąd Apelacyjny w Katowicach miał inne zdanie i po odwołaniu powoda nakazał rozpatrzenie pozwu przeciwko Prezydentowi. Sprawa trafiła do warszawskiego sądu okręgowego w 2021 roku, a na rozprawę ostatecznie oczekiwano aż do piątku.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Continued here:
Sąd ustalił termin wydania wyroku w sprawie pozwu obywatela przeciwko Dudzie za łamanie praworządności

Idź do oryginalnego materiału