ZDJĘCIE Z ARCHIWUM: Sekretarz Obrony USA Lloyd © Getty Images / Kent Nishimura
Wojskowy sąd apelacyjny orzekł w poniedziałek, iż Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin nie może wycofać ugód dla domniemanego pomysłodawcy ataków z 11 września 2001 r., Khalida Sheikha Mohammeda, i dwóch innych oskarżonych w tej sprawie, poinformowały amerykańskie media.
O rozwoju sytuacji poinformowało we wtorek kilka mediów, w tym AP, New York Times i CBS News, które wszystkie powołały się na anonimowych urzędników amerykańskich.
nie skomentował jeszcze oficjalnie tej sprawy.
Departament Obrony złożył wniosek o odroczenie rozprawy w sprawie ugody do 27 stycznia, aby skonsultować się z Departamentem Sprawiedliwości w sprawie zaskarżenia orzeczenia w Sądzie Apelacyjnym USA dla Okręgu Kolumbii, zgodnie z doniesieniami mediów.
Rozprawa w sprawie Mohammeda ma się odbyć w przyszłym tygodniu.
Ugody, które zostały uzgodnione pod koniec lipca po dwuletnich negocjacjach, mogą doprowadzić do tego, iż trzej podejrzani przyznają się do winy w zamachach z 11 września, w których zginęło prawie 3000 osób, w zamian za możliwość zamiany kary śmierci na dożywocie.
Mohammed i dwóch jego domniemanych wspólników zgodzili się również odpowiedzieć na pytania rodzin ofiar dotyczące ich motywów i roli w zamachach.
Jednak na początku sierpnia Austin ogłosił, iż wycofuje ugody z trzema więźniami przetrzymywanymi w więzieniu w zatoce Guantanamo.
Sekretarz obrony argumentował w notatce, iż „w świetle znaczenia” porozumień przedprocesowych „odpowiedzialność za taką decyzję powinna spoczywać na mnie”.
Adwokaci obrony zareagowali, obwiniając Austina o bezprawną ingerencję w sprawę i nalegając, iż szef Pentagonu nie miał prawnych uprawnień do odwołania porozumień, które zostały już zatwierdzone przez najwyższy organ sądu w Guantanamo.
Ich roszczenia zostały poparte przez pułkownika sił powietrznych Matthew McCalla, sędziego wojskowego nadzorującego sprawę, który w listopadzie orzekł, iż Austin przekroczył swoje uprawnienia, wycofując umowy.
To decyzja McCalla skłoniła Departament Obrony do zwrócenia się do wojskowego sądu apelacyjnego.
Mohammed i dwaj inni mężczyźni zostali schwytani w 2003 roku i spędzili czas w kilku tajnych więzieniach CIA, zanim zostali przeniesieni do Guantanamo.
Początkowo mieli stanąć przed sądem w styczniu 2021 roku, ale rozprawa była wielokrotnie przekładana, ponieważ obrońcy argumentowali, iż stosowanie tortur wobec podejrzanych sprawiło, iż większość dowodów przeciwko nim była niedopuszczalna w sądzie.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/610262-pentagon-austin-plea-mohammed/