

Rusza nabór na preferencyjne pożyczki, m.in. na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła i instalacje OZE. Samorządy z regionu mogą sięgnąć po pożyczki, które – przy spełnieniu odpowiednich warunków – mogą zostać częściowo umorzone.
– To możliwość nie tylko dla samorządów, ale także dla spółek gminnych, związków międzygminnych czy gminno-powiatowych na szeroko rozumianą energooszczędność. Czyli począwszy od klasycznych zadań, takich jak wymiana okien, stropów czy ocieplenie – które są poprzedzone audytem energetycznym. Audyt ten musi wykazać, iż w wyniku realizacji danego zadania oszczędność zużywanej energii wyniesie minimum 30% – mówi Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego.
– Na pewno są duże potrzeby związane z docieplaniem budynków i energooszczędnością. My przede wszystkim zajmiemy się dwiema szkołami – w Pawłowiczkach i w Gościęcinie. To bardzo duże, milionowe inwestycje. Mam nadzieję, iż przy ich realizacji skorzystamy właśnie z tych środków – mówi Jerzy Treffon, wójt gminy Pawłowiczki.
– Jest po co sięgać. Warto dążyć do samowystarczalności energetycznej gmin. To także samodzielność w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ naszymi największymi kosztami bieżącymi są właśnie koszty utrzymania obiektów i zużycia energii elektrycznej. jeżeli więc istnieje możliwość pozyskania jakichkolwiek dofinansowań, kredytów czy innych form wsparcia na realizację tych przedsięwzięć, to na pewno warto z niej skorzystać – dodaje Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu.
To, co ważne, to okres aplikowania. Samorządy, które chciałyby skorzystać z tych środków, muszą złożyć stosowne wnioski jeszcze w tym roku.
Robert Węgrzyn, Jerzy Treffon, Hubert Ibrom:
Szersza relacja:





Autor: MGP