Są pieniądze na budowę drugiej farmy wiatrowej na polskim Bałtyku

5 godzin temu
Zdjęcie: Morska farma wiatrowa


Po wielu miesiącach trudnych negocjacji PGE spięła finansowanie projektu Baltica 2 i PGE wraz z Ørstedem podjęli ostateczną decyzję inwestycyjną dla budowy tej morskiej farmy wiatrowej (tzw. FID).

Mający po 50% udziałów wspólnicy dopięli finansowanie, przy czym Ørsted nie miał z tym problemów.

Na 15 mld, które wykłada PGE składa się 3,9 mld pożyczki, udzielonej przez BGK z polskiego KPO i to ma być wkład własny spółki. Reszta, czyli 11,1 mld to finansowanie w formule project finance od konsorcjum, składającego się z 25 kredytodawców.

Projekty morskich farm wiatrowych w pierwszej fazie rozwoju rynku.

W jego skład wchodzi także BGK, który włożył tutaj 1,6 mld złotych, znów z KPO i 530 mln złotych z własnego bilansu. 400 mln euro pożyczył Europejski Bank Inwestycyjny, który wcześniej pożyczył Ørstedowi na różne projekty offshore 1,2 mld euro.

Baltica 2 ma mieć moc 1498 MW ze 107 turbin Siemensa-Gamesy po 14 MW każda. Pierwszy prąd ma popłynąć z farmy w 2027 roku.

Rząd dodaje gazu - aukcje dogrywkowe na rynku mocy nie dla magazynów

Rząd w ekspresowym trybie przymierza się do znowelizowania ustawy o rynku mocy. Tak zwane aukcje dogrywkowe mają odkręcić tendencję, która w pełni objawiła się w grudniu, kiedy na rok dostaw 2029 elektrownie gazowe przegrały z kretesem z magazynami. W ubiegłym tygodniu pojawił się wpis do programu prac rządu, a 30 stycznia już projekt ustawy.

W projekcie założono więc możliwość takiej modyfikacji współczynników korekcyjnych, żeby aukcję dogrywkową na 2029 wygrały gazówki. Jak to barwnie określono w uzasadnieniu, z powodu taniejących magazynów,” w wynikach ostatniej aukcji doszło do zaburzenia równowagi pomiędzy źródłami wytwórczymi posiadającymi zdolność do dostawy mocy bez ograniczeń czasowych, a magazynami”.

Udział magazynów rośnie, a ich dostępność czasowa jest ograniczona, zatem w razie okresów przywołań przekraczających 4 godziny w ciągu doby mogłoby się pojawić ryzyko jakichś braków - uzasadnia ministerstwo klimatu.

Bazując na licznych założeniach rząd oszacował, iż wartość umów zawartych w aukcji dogrywkowej na 2029 rok sięgnie 1,88 mld złotych. A w kolejnych sześciu latach wyniesie 1,08 mld rocznie. Czyli tyle odbiorcy końcowi będą musieli dorzucić do rynku mocy, oczywiście ponad to, co i tak zapłacą z tytułu umów zawartych wcześniej.

Na razie do projektu uwagi zgłosiły MAP, którzy wnioskuje o przyspieszenie aukcji i zorganizowanie ich już na przełomie kwietnia i maja. Projekt zakłada przełom maja i czerwca.

Komisja proponuje cła na nawozy ze Wschodu, o LNG na razie cisza

Komisja Europejska zaproponowała podniesienie ceł na nawozy, importowane z Rosji i Białorusi. Obecna taryfa wynosi 6,5%, propozycja zakłada od 40 do 45 euro za tonę nawozów w zależności od rodzaju, a docelowo od 315 do 430 euro za tonę, jeżeli zostanie przekroczony pewien poziom. Jak zauważyła Komisja, w 2023 roku import nawozów z Rosji i Białorusi przekroczył 25% całego importu tego typu towarów, a w 2024 roku jeszcze gwałtownie wzrósł.

W dyskusji o nowych sankcjach na razie nie skonkretyzowała się idea ograniczenia importu rosyjskiego LNG.

W grudniu 2024 roku rosyjski LNG był na drugim miejscu pod względem wolumenu importu. Z USA Unia sprowadziła wtedy 4,2 mld m sześc. gazu w tej formie, a z Rosji 2,1 mld m sześc. Wobec kolejnej hossy gazowej (ceny przekraczają 50 euro za MWh) wprowadzanie embarga nie ma w tej chwili wielkiego sensu.

CzytajNikt nie chce zapełniać magazynów gazu w Europie. Nie opłaca się

NFOŚiGW w 2025 roku: 25 mld złotych w programach priorytetowych

W 2025 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje wypłacić w programach priorytetowych 25 mld złotych. Zgodnie z zatwierdzoną listą priorytetów, z tego z własnych pieniędzy NFOŚiGW planuje wyłożyć ponad 16 mld złotych. Wraz z funduszami zewnętrznymi z KPO, programów Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEniKS) i Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) ma to być w sumie 25 mld złotych.

Indywidualni odbiorcy mogą liczyć na ponad 10 mld złotych w programach: Czyste Powietrze, Moje Ciepło, Mój Prąd, Ciepłe Mieszkanie. Priorytetami mają być efektywność energetyczna, OZE, ograniczanie emisji.

W latach 2025-2028 NFOŚiGW planuje wydać w formie dotacji i pożyczek niemal 17 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego. w tej chwili Fundusz prowadzi 22 programy finansowane z FM. Najważniejsze obszary to kogeneracja, infrastruktura elektroenergetyczna, magazyny, OZE.

Idź do oryginalnego materiału