Rządy Polski i Niemiec spotykają się, aby naprawić stosunki po 6 latach zastrzeżenia

biegowelove.pl 2 dni temu

Przywódcy rządów Polski i Niemiec przeprowadzili dwustronne konsultacje, próbując nadać nowy impuls przyjaznym stosunkom, które uległy pogorszeniu za poprzedniego polskiego rządu, oraz wspólnie zadeklarować odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy w niespokojnych czasach.

przez

Monika Czesłowska, Associated Press

2 lipca 2024 r., 8:39 czasu wschodniego

3 minuty na przeczytanie

WARSZAWA, Polska – Przywódcy rządów Polski i Niemiec odbyli we wtorek szeroko zakrojone konsultacje dwustronne, których celem było nadanie nowego impulsu stosunkom między sąsiadami, które uległy pogorszeniu za poprzedniego polskiego rządu, a także wspólna deklaracja odpowiedzialności za bezpieczeństwo Europy w niespokojnych czasach .

Na spotkanie w Warszawie kanclerz Niemiec Olaf Scholz udał się w towarzystwie 12 ministrów i członków rządu, w tym ministra obrony Borisa Pistoriusa.

„Niesiemy bardzo jasny przekaz: Niemcy i Polska to dobrzy sąsiedzi, bliscy partnerzy i godni zaufania przyjaciele. Chcemy stworzyć nową dynamikę dla naszej współpracy” – powiedział Schulz na wspólnej konferencji prasowej z Tuskiem.

„Bliskie partnerstwo Niemiec i Polski jest dla nas bardzo ważne” – podkreślił.

Tak zakrojone na szeroką skalę konsultacje odbyły się dopiero w listopadzie 2018 r. Następnie sprawujący władzę do ubiegłego roku prawicowy rząd w Polsce przyjął wrogie stanowisko wobec Berlina, zarzucając Niemcom nadmierny wpływ na unijną decyzję i skupiał się na żądaniu odszkodowania za straty spowodowane przez nazistowską okupację Polski podczas II wojny światowej.

Rząd Tuska, który objął władzę w grudniu, podejmuje działania naprawcze relacji. Działania te nabrały szczególnego znaczenia w obliczu wojny Rosji z Ukrainą, położoną za wschodnią granicą Polski i 27 państw członkowskich UE, oraz presji ze strony nielegalnej migracji z Bliskiego Wschodu i Afryki, która w opinii Polski i UE jest częścią wojnę hybrydową, którą… Rosja i jej sojusznik Białoruś rozpoczynają ją przeciwko Europie.

Tusk, były przewodniczący Rady Unii Europejskiej, powiedział, iż bezpieczeństwo Polski i kontynentu jest dla niego priorytetem i „nikt nie powinien wątpić w znaczenie dobrej współpracy w tym obszarze między Polską a Niemcami”.

Tusk powiedział, iż poczuł wielką ulgę, gdy usłyszał, jak Schulz oznajmia, iż ​​Niemcy są gotowe wziąć wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo wschodnich granic Polski, inwestując w tamtejszą infrastrukturę i inne potrzeby bezpieczeństwa. Skrytykował kraje europejskie za brak koordynacji i determinacji w podejmowaniu działań na rzecz wspólnego bezpieczeństwa kontynentu.

„Bezpieczeństwo Niemiec i Polski jest ze sobą ściśle powiązane. Oznacza to, iż bezpieczeństwo Polski jest także bezpieczeństwem Niemiec” – powiedział Schulz.

Dodał: „To właśnie reprezentujemy jako sąsiedzi, sojusznicy z NATO i partnerzy w Unii Europejskiej. Nasza solidarność i wspólne działanie stanowią naszą wspólną siłę”.

Schulz zobowiązał się także do „podjęcia niezbędnych działań w celu wsparcia ocalałych ofiar niemieckiego ataku i okupacji w latach 1939-1945” w Polsce oraz „upowszechniania pamięci i upamiętniania naszej bolesnej wspólnej historii” poprzez upamiętnianie polskich ofiar poprzez utworzenie Domu Niemiecko-Polskiego, „który ma być punktem orientacyjnym”. Widocznym przed zapomnieniem i przestrogą na przyszłość”.

Idź do oryginalnego materiału