Rząd zaostrza kontrolę pieniędzy Polaków. Oberwie konkretna grupa

3 miesięcy temu

Rząd planuje wprowadzić od nowego roku Krajowy System e-Faktur. Fiskus będzie mógł podglądać wystawiane faktury w czasie rzeczywistym. Za brak wprowadzenia faktur będą srogie kary.

Końcówką maja w Sejmie odbyło się na razie pierwsze czytanie tzw. ustawy o VAT, obejmującej takie pojęcia jak podatki od towarów i usług. Ustawa zakłada ustanowienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i będzie wymagała od przedsiębiorców uzupełniania faktur w systemie na bieżąco.

Za brak lub błędy będą sypać się kary. Co więcej, Urząd Skarbowy będzie miał stały dostęp do systemu i będzie mógł kontrolować wystawianie faktur w czasie rzeczywistym.

Rząd chce wprowadzić Krajowy System e-Faktur

Jeżeli ustawa przejdzie przez Sejm i zostanie podpisana przez Prezydenta, to wejdzie w życie już 1 lipca 2024 roku. Powstanie systemu zostało sfinansowane przez Ministerstwo Finansów i wydano na projekt 23,1 mln złotych. Jednak eksperci uważają, iż kwota gwałtownie się zwróci ze względu na dość rygorystyczny system grzywien i kar.

Jak wskazuje serwis money.pl, potwierdza to Krajowa Izba Doradców Podatkowych, która informuje, że każdy błąd, nie tylko te umyślne, będą surowo karane, a sankcje w przypadku powtarzających się wykroczeń mogą się kumulować na mocy istniejących już przepisów. W praktyce oznacza to, iż przedsiębiorcy będą płacić kilka kar za jedną źle wystawioną fakturę.

Ustawa przewiduje kary w postaci choćby 100% wartości naliczonego podatku ze źle wystawionej faktury lub 18,7% wartości całej faktury.

Już teraz pojawiły się wątpliwości podmiotów finansowych co do nowego systemu. Według Amerykańskiej Izby Handlowej wpłynie to negatywnie na zagranicznych podatników bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Z kolei Volvo Polska zwraca uwagę na to, iż proponowane kary są nieuzasadnione i nieproporcjonalne.

Idź do oryginalnego materiału