DAJ CYNK

Rząd zaostrza nadzór nad pieniędzmi Polaków. Będą srogie kary

Patryk Łobaza (BlackPrism)

Prawo, finanse, statystyki

Rząd zaostrza kontrolę pieniędzy Polaków. Oberwie konkretna grupa

Rząd planuje wprowadzić od nowego roku Krajowy System e-Faktur. Fiskus będzie mógł podglądać wystawiane faktury w czasie rzeczywistym. Za brak wprowadzenia faktur będą srogie kary.

Końcówką maja w Sejmie odbyło się na razie pierwsze czytanie tzw. ustawy o VAT, obejmującej takie pojęcia jak podatki od towarów i usług. Ustawa zakłada ustanowienie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i będzie wymagała od przedsiębiorców uzupełniania faktur w systemie na bieżąco.

Za brak lub błędy będą sypać się kary. Co więcej, Urząd Skarbowy będzie miał stały dostęp do systemu i będzie mógł kontrolować wystawianie faktur w czasie rzeczywistym.

Rząd chce wprowadzić Krajowy System e-Faktur

Jeżeli ustawa przejdzie przez Sejm i zostanie podpisana przez Prezydenta, to wejdzie w życie już 1 lipca 2024 roku. Powstanie systemu zostało sfinansowane przez Ministerstwo Finansów  i wydano na projekt 23,1 mln złotych. Jednak eksperci uważają, że kwota szybko się zwróci ze względu na dość rygorystyczny system grzywien i kar.

Jak wskazuje serwis money.pl, potwierdza to Krajowa Izba Doradców Podatkowych, która informuje, że każdy błąd, nie tylko te umyślne, będą surowo karane, a sankcje w przypadku powtarzających się wykroczeń mogą się kumulować na mocy istniejących już przepisów. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorcy będą płacić kilka kar za jedną źle wystawioną fakturę.

Ustawa przewiduje kary w postaci nawet 100% wartości naliczonego podatku ze źle wystawionej faktury lub 18,7% wartości całej faktury.

Już teraz pojawiły się wątpliwości podmiotów finansowych co do nowego systemu. Według Amerykańskiej Izby Handlowej wpłynie to negatywnie na zagranicznych podatników bez stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Z kolei Volvo Polska  zwraca uwagę na to, że proponowane kary są nieuzasadnione i nieproporcjonalne.

Zobacz: Pajacyki. Wsadzili dynamit w dyspenser bankomatu
Zobacz: Koniec gotówki? Bankomaty znikają jeden po drugim

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Źródło tekstu: Money.pl, oprac. własne