Rząd odwołuje przed terminem stan klęski żywiołowej w części woj. lubuskiego i dolnośląskiego

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. PAP/Tomasz Waszczuk


W środę (16 października) stan klęski żywiołowej zostanie odwołany przed upływem 30 dni w części województwa dolnośląskiego i lubuskiego – wynika z założeń do projektów rozporządzeń opublikowanych w wykazie prac rządu.

Wobec niszczycielskiej powodzi rząd wprowadził stan klęski żywiołowej 16 września, a w kolejnych dniach rozszerzał go na kolejne obszary. Pierwsze z rozporządzeń dotyczyło części województw: dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Ponieważ stan klęski żywiołowej może zostać wprowadzony na maksymalnie 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia, to termin ten w przypadku pierwszej decyzji o ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej upływa 15 października.

W wykazie prac rządu opublikowano założenia do projektu rozporządzenia, który znosi z dniem 16 października stan klęski żywiołowej wprowadzony rozporządzeniem z 28 września na obszarze części województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego.

– W ocenie Rady Ministrów nie ma potrzeby dalszego utrzymywania stanu klęski żywiołowej

– podkreślono w opublikowanych założeniach.

Rozporządzenie z 28 września wprowadziło stan klęski żywiołowej województwie dolnośląskim na obszarze, który objął: powiat wołowski, gminę miejską Głogów, gminę wiejską Głogów, gminę Kotla, gminę Pęcław oraz gminę Żukowice w powiecie głogowskim, miasto i gminę Ścinawa w powiecie lubińskim.

Rząd wprowadził tym samym rozporządzeniem stan klęski żywiołowej w województwie lubuskim, który objął: gminę Dąbie i gminę Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim oraz gminę Bytom Odrzański, gminę miejską Nowa Sól, gminę wiejską Nowa Sól, gminę Otyń, gminę Siedlisko i gminę Kolsko w powiecie nowosolskim.

W kolejnych dniach stan klęski żywiołowej wprowadzany rozporządzeniem z 28 września na obszarach tych województw był rozszerzany: w woj. lubuskim o gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów, gminę Zabór, gminę Nowogród Bobrzański, gminę Trzebiechów i gminę Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz gminę Cybinka i gminę Słubice w powiecie słubickim, a w województwie dolnośląskim powiat średzki, gminę Strzelin w powiecie strzelińskim, gminę Jemielno w powiecie górowskim.

Kolejny projekt, którego założenia opublikowano w wykazie prac rządu zmienia rozporządzenie, w którym znajduje się wykaz gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.

Rozporządzeniem z 16 października rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w województwie dolnośląskim i objął on: powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę. Stan klęski w województwie opolskim objął powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim. Z kolei w województwie śląskim: powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

Polecamy

KRAJ I ŚWIAT

Śledztwo ws. tamy w Stroniu Śląskim poprowadzi zespół prokuratorów

15 października 2024

W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy powołano zespół prokuratorów, którzy poprowadzą śledztwo ws. przerwania zapory ziemnej suchego zbiornika w Stroniu Śląskim na potoku...

Czytaj więcej

Caritas Polska zebrała 75 mln zł dla powodzian

14 października 2024

Opublikowano projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Zmiany w wielu obszarach

14 października 2024

Kilkadziesiąt milionów zł dla powodzian zebrały największe organizacje pomocowe

13 października 2024

Ofiary powodzi mogą cierpieć na stres pourazowy

13 października 2024
Idź do oryginalnego materiału