Zasiłek pogrzebowy to świadczenie wypłacane w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej, emeryta, rencisty lub osoby, która w dniu śmierci spełniała warunki do uzyskania emerytury bądź renty, choć nie miała ich jeszcze przyznanych. Przysługuje również w sytuacji śmierci członka rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę czy rentę. Świadczenie to trafia do osoby lub podmiotu, która faktycznie pokryła koszty pogrzebu. Mogą to być zarówno bliscy zmarłego, jak i pracodawca, dom pomocy społecznej, jednostki samorządu terytorialnego czy organizacja wyznaniowa, jeżeli to ona sfinansowała uroczystości pogrzebowe.
REKLAMA
Zobacz wideo Książę William i księżna Kate w pierwszym wystąpieniu po pogrzebie królowej Elżbiety II. Oboje przez cały czas w czerni
Ile będzie wynosił zasiłek pogrzebowy w 2025 roku? Kwota pozostanie bez zmian
Obecna wysokość zasiłku pogrzebowego, wynosząca 4 tysiące złotych, obowiązuje już od 2011 roku. W maju tego roku do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych aktów prawnych. Zakłada on zwiększenie zasiłku pogrzebowego, jego coroczną waloryzację oraz uszczegółowienie zasad przyznawania świadczenia celowego na pokrycie kosztów pochówku. W pierwotnej wersji inicjatywa przewidywała, iż zmiany nastąpią jeszcze w 2024 roku, a pierwsza waloryzacja będzie miała miejsce już 1 marca 2025 roku. Jak podaje portal infor.pl, zgodnie z najnowszym wariantem nowelizacji z 30 października, wysokość zasiłku ma wzrosnąć do 7 tysięcy złotych, ale dopiero od 1 stycznia 2026 roku. Wówczas wprowadzona zostanie także coroczna waloryzacja. Pierwsza odbędzie się 1 marca 2027 roku. Do tego czasu, czyli w 2025 roku, świadczenie pozostanie na obecnym poziomie.
Proponuje się podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł. Kwota ta będzie w większym stopniu rekompensowała rzeczywiście poniesione koszty pogrzebu. Kwota ta będzie podlegała corocznej waloryzacji. Celem proponowanej zmiany jest zmniejszenie obciążeń finansowych osób pokrywających koszty pogrzebu, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i budżetu państwa
- czytamy na stronie Kancelarii Premiera RP.
Kiedy zostanie podwyższony zasiłek pogrzebowy? Wyższe świadczenia w 2026 roku
Oprócz podwyższenia głównego zasiłku pogrzebowego projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego wsparcia w formie świadczenia celowego. Kwota 2 tysięcy złotych będzie przysługiwać osobom, które poniosły uzasadnione i udokumentowane wydatki związane z pogrzebem, przekraczające standardową kwotę zasiłku. Pieniądze te mają być wypłacane w sytuacjach nadzwyczajnych, na przykład przy konieczności organizacji pochówku za granicą. W praktyce oznacza to, iż od 2026 roku pomoc finansowa na organizację pogrzebu może wynieść choćby 9 tysięcy złotych. Na ostateczne przyjęcie regulacji wciąż trzeba poczekać. Projekt po okresowym zawieszeniu, ze względu na powódź, wrócił pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów. Czy nowe przepisy wejdą w życie w proponowanej formie? W ocenie Ministerstwa Finansów waloryzacja oraz wprowadzenie zasiłku celowego są nieuzasadnione, szczególnie w kontekście obciążenia budżetu państwa.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.