Ryszard Kalisz komentuje decyzję ministra finansów. "Pierwszy raz w historii ustroju"

17 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl


Członek PKW Ryszard Kalisz odniósł się do decyzji Andrzeja Domańskiego w sprawie subwencji dla PiS. Mecenas ocenił, iż minister finansów zdecydował się na "rozsądne rozwiązanie". Przyznał również, iż uchwała komisji jest "niejasna prawnie".
Decyzja ministra finansów: Andrzej Domański opublikował w środę (8 stycznia) oświadczenie, w którym ocenił, iż treść uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 30 grudnia 2024 roku w sprawie przyjęcia sprawozdania finansowego PiS jest "wewnętrznie sprzeczna". Dodał, iż ponieważ wzbudza ona wątpliwości prawne, zwrócił się do PKW o dokonanie wykładni.


REKLAMA


Głos z PKW: Na antenie TVN24 do sprawy odniósł członek PKW mecenas Ryszard Kalisz. Przyznał, iż uchwała jest "niejasna prawnie" i poinformował, iż "dwie części tej uchwały pisały zupełnie różne osoby". - To, iż pan minister zwraca się do PKW, uważam za rozsądne rozwiązanie - ocenił.


Zobacz wideo Donald Tusk nie spodziewał się ciosu z tej strony. To było starcie roku 2024


Bez precedensu: Mecenas Kalisz zaznaczył, iż "wszystko, co w tej chwili się dzieje, jest po raz pierwszy w historii ustroju Polski". Podkreślił, iż przyjrzy się wnioskowi ministra Domańskiego. - Mam nadzieję, iż pozostali członkowie, również ci, którzy od początku głosują za PiS-em, czyli ta czwórka, również się pochylą nad wewnętrzną treścią łącznie ustępu pierwszego i drugiego - zaznaczył.
Stanowisko przewodniczącego PKW: Wcześniej do sytuacji odniósł się również Sylwester Marciniak, który ocenił, iż uchwała komisji "jest jednoznaczna". - Gdyby ta uchwała była niejasna, to nie wyszłoby pismo z PKW informujące o obowiązku wypłaty - zaznaczył. Przewodniczący Marciniak zastanawiał się również, czy minister Domański "postąpi jak dobry urzędnik".
Wątpliwa izba: Decyzja PKW wzbudza wątpliwości, ponieważ wykonuje postanowienie spornej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Jej status jest kwestionowany przez obecny rząd, który powołuje się między innymi na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


Spór w komisji: PKW podkreśliła w grudniowej uchwale, iż nie przesądza statusu izby SN. - Ja oczywiście uważam, iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej Spraw Publicznych nie istnieje. Nie była spełniona i nie jest spełniona do dzisiaj norma artykułu 145, paragraf 6 Kodeksu wyborczego, czyli nie było orzeczenia Sądu Najwyższego - podkreślił mecenas Kalisz.Więcej informacji na temat decyzji ministra finansów w artykule: "Co z wypłatą subwencji PiS? Minister Andrzej Domański zabrał głos".Źródła: TVN24, PAP
Idź do oryginalnego materiału