Rusza wybór nowego papieża – znamy datę konklawe

1 tydzień temu

Kolegium Kardynalskie ustaliło datę rozpoczęcia konklawe. Kardynałowie zgromadzeni na piątej kongregacji generalnej zadecydowali, iż nowego papieża będą wybierać od środy, 7 maja.

W spotkaniu w Watykanie uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 posiadających prawo wyborcze. W trakcie obrad wygłoszono około 20 wystąpień, w których omawiano aktualne wyzwania stojące przed Kościołem, jego relacje ze współczesnym światem oraz cechy, jakimi powinien odznaczać się przyszły papież, by skutecznie stawić im czoła.

W ramach przygotowań do konklawe, wylosowano kardynałów, którzy będą obradować w komisji partykularnej. Zostali nimi:

  • kard. Reinhard Marx, koordynator watykańskiej Rady ds. Ekonomicznych,
  • kard. Luis Antonio Tagle
  • kard. Dominique Mamberti, protodiakon Kolegium Kardynalskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem konklawe kardynałowie wysłuchają dwóch specjalnych konferencji duchowych. Jedną z nich wygłosi o. Donato Ogliari, benedyktyn i opat z Bazyliki św. Pawła za Murami. Druga nauka zostanie powierzona o. Raniero Cantalamessie, kapucynowi i byłemu kaznodziei Domu Papieskiego, który przemówi do kardynałów tuż przed zamknięciem konklawe.

W związku z przygotowaniami do tego wyjątkowego wydarzenia, od dzisiaj dla zwiedzających zamknięta jest Kaplica Sykstyńska. Niedostępne pozostają również ogrody watykańskie oraz nekropolia Via Triumphalis. Zakazy te będą obowiązywać do odwołania.

Czym jest konklawe?

Konklawe to specjalne zgromadzenie kardynałów Kościoła katolickiego, którego celem jest wybór nowego papieża. Odbywa się ono w ścisłej tajemnicy, zgodnie z wielowiekową tradycją i precyzyjnymi procedurami określonymi w prawie kanonicznym. Kardynałowie-elektorzy zamykani są w Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie i pozostają tam do momentu wyboru nowego Ojca Świętego. Nazwa „konklawe” pochodzi od łacińskiego wyrażenia cum clave, oznaczającego „pod kluczem”, co symbolizuje zarówno odizolowanie uczestników od świata zewnętrznego, jak i powagę podejmowanej decyzji. Wyniki głosowań sygnalizowane są światu przez biały lub czarny dym unoszący się z komina Kaplicy Sykstyńskiej.

Prawo udziału w konklawe mają kardynałowie, którzy w dniu rozpoczęcia obrad nie ukończyli 80. roku życia. w tej chwili liczba elektorów nie może przekroczyć 120. Wybór nowego papieża następuje poprzez tajne głosowanie; aby został on wybrany, musi uzyskać co najmniej dwie trzecie głosów. Po zaakceptowaniu wyboru przez nowego papieża ogłasza się światu wiadomość „Habemus Papam” („Mamy papieża”), a nowo wybrany papież udziela pierwszego błogosławieństwa z balkonu Bazyliki św. Piotra.

Idź do oryginalnego materiału