
Takiej inwestycji Gmina Kotla jeszcze nigdy nie prowadziła. Dzisiaj wbito pierwsze łopaty pod przyszłą strefę przemysłową. Samorząd odpowiada za uzbrojenie terenu w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.
Wartość tego zadania to blisko 140 milionów złotych. I co również ważne – 98 procent kosztów inwestycji zostanie pokrytych ze środków Rządowego Programu Polski Ład.
– Spotykamy się w wyjątkowym momencie. Dzisiaj wbijemy łopaty, to będzie symbol rozpoczęcia naszej gigantycznej inwestycji. To największa inwestycja w historii naszej gminy. Ostatnie dwa lata to okres ciężkiej pracy w zakresie przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania wszelkich zezwoleń. Dziś wszystkie zgody już mamy – powiedziała wójt gminy Kotla Kamila Suchocka-Szperlik. – Ta inwestycja to przyszłość dla naszej gminy – dodała.
Rozpoczęte prace to nie tylko przygotowanie terenu dla inwestorów, to również udogodnienia dla mieszkańców Gminy Kotla. W ramach zadania powstaną nowe ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, rozbudowana zostanie sieć kanalizacyjna i wodociągowa, a oprócz tego powstanie też nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Kotli.
Wartość tej inwestycji wykracza daleko poza granice Gminy Kotla. Co do tego wątpliwości nie miał poseł Łukasz Horbatowski, który od lat, jeszcze jako wójt Gminy Kotla zabiegał o stworzenie strefy i przyciągnięcie w tej region dużych inwestorów.
– To olbrzymia inwestycja, która będzie miała wielki wpływ na gminę i jej mieszkańców. Ta inwestycja uzbraja ogromne tereny inwestycyjne na obszarze Gmin Kotla i Głogów – powiedział.
Horbatowski nie ukrywa, iż poważni inwestorzy już interesowali się tym terenem, jednak nie było on wtedy przygotowany pod inwestycje. Teraz to się zmieni. Jak przyznaje poseł – od dawna realizowane są również rozmowy z Polską Miedzią, która zarządza dużą częścią tego terenu. Nie jest wykluczone, iż to właśnie KGHM będzie jedną z firm, która zainwestuje w strefie.
Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm NDI Energy oraz WUPRiNŻ. Sławomir Raniszewski, prezes zarządu WUPRiNŻ poinformował, iż inwestycja została podzielona na trzy etapy. NDI Energy odpowiadać będzie za budowę oczyszczalni ścieków, WUPRiNŻ zajmie się budową stacji uzdatniania wody i sieci przesyłowych.
– Termin na zakończenie prac to niespełna dwa lata, to realny termin, krótki i wymagający pełnego zaangażowania z naszej strony – powiedział. Większość sieci będziemy układać poprzez wiercenie, nie będą to wykopy otwarte. W zakresie naszego zadania będzie również przełączenie mieszkańców na zdalne odczyty zużycie wody. Do położenia mamy ponad 30 kilometrów sieci.

4 dni temu












