Rozpoczyna się montaż największej inwestycji na Bałtyku

kamienskie.info 4 godzin temu
Zdjęcie: Clipboard_05-18-2025_02


Na polskim wybrzeżu ruszyła budowa morskich farm wiatrowych, co może znacząco wpłynąć na przyszłość energetyczną kraju. Projekt, którego koszt szacowany jest na 300 mld zł, przewyższa budżet planowanej elektrowni jądrowej w pobliżu miejscowości Lubiatowo-Kopalino, który szacuje się na ok. 200 mld zł.

Statki już operują na morzu, rozpoczyna się montaż pierwszych instalacji – zarówno samych turbin, jak i infrastruktury przesyłowej doprowadzającej energię do lądu. Skala całego przedsięwzięcia jest imponująca – powiedział wnp.pl Arkadiusz Ratajczak w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Pierwszy prąd z farm wiatrowych ma trafić do krajowego systemu energetycznego w latach 2026-2027. – To nie jest pieśń przyszłości. Mówimy o perspektywie mierzonej w miesiącach, nie dekadach – podkreślił ekspert. Ratajczak zaznaczył, iż energia z morskich farm będzie stabilna, przewidywalna i wolna od opłat emisyjnych, co pozwoli firmom na planowanie działalności z mniejszym ryzykiem cenowych szoków.

W kontekście rosnącej niepewności na rynkach surowców i zmian klimatycznych, energetyka wiatrowa na morzu może zapewnić Polsce większe bezpieczeństwo energetyczne. Ratajczak podkreśla, iż jednoczesne inwestycje w energię z atomu i wiatru nie są konkurencyjne, ale się uzupełniają, co zwiększa elastyczność i odporność modelu energetycznego kraju.

Produkcja elementów fundamentów Baltica 2 będzie realizowana w Polsce

PGE i Ørsted podpisały umowę na produkcję i dostawę kolejnej części dodatkowych konstrukcji stalowych dla fundamentów (tzw. secondary steel) morskiej farmy wiatrowej Baltica 2. Produkcja tych elementów będzie realizowana w Polsce.

Podwieszane platformy wewnętrzne dostarczy firma Smulders. Zostaną one wyprodukowane w Żarach (Lubuskie), a ich montaż i finalne doposażenie zostanie zrealizowane w Świnoujściu.

Dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów pełnią istotną funkcję. Umożliwiają dostęp ekipom operacyjnym do turbiny wiatrowej oraz skrzyni rozdzielczej w celu przeprowadzanie interwencji technicznych.

– Podpisana właśnie umowa to dobre wieści dla coraz dynamiczniej rozwijającego się krajowego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Produkcja kluczowych elementów niezbędnych do budowy, a następnie bezpiecznej eksploatacji morskiej farmy wiatrowej, będzie realizowana w kraju – w województwie lubuskim i na Pomorzu. Niezmiennie, istotnym celem działalności inwestycyjnej PGE jest sukcesywne zwiększanie poziomu local content w prowadzonych przez nas projektach. Wykorzystanie zakładów produkcyjnych na terenie Polski
i doświadczenia pracujących w nich fachowców to kolejna cegiełka dołożona do podniesienia wkładu polskiego przemysłu w tym ogromnym programie inwestycyjnym, jakim jest budowa morskich farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku – powiedział Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

– Morska energetyka wiatrowa jest szansą dla rozwoju przemysłu zarówno w Polsce jak i w Europie. Cieszymy się, iż dodatkowe konstrukcje stalowe dla fundamentów dla projektu Baltica 2 będą produkowane w Polsce. Polska jest nowym rynkiem dla offshore, a już teraz local content wynosi około 20%, co potwierdza dobrą dynamikę udziału polskich firm. Bazując na naszych globalnych doświadczeniach w budowie morskich farm wiatrowych na trzech kontynentach, wiemy, iż z każdym nowo budowanym projektem powstaje więcej możliwości dla lokalnych graczy, aby dołączyć do podróży offshore – powiedział Ulrik Lange, wiceprezydent i dyrektor zarządzający projektu Baltica 2, Ørsted.

– Projekt Baltica 2 stanowi kolejny istotny kamień milowy w naszym długoterminowym zaangażowaniu w ambicje związane z morską energią wiatrową w Polsce, kraju, w którym Smulders prowadzi własne zakłady produkcyjne od ponad dwóch dekad. Dzięki aktywnemu udziałowi Smulders we wszystkich trzech polskich morskich farmach wiatrowych, które są w tej chwili w budowie, jesteśmy dumni, iż możemy odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości energii odnawialnej w kraju. Jesteśmy zaangażowani w sukces projektu we współpracy z Ørsted i PGE – powiedział Jaap Jansen, dyrektor ds. zamówień w Smulders.

Smulders, spółka należąca do Eiffage Métal, jest multidyscyplinarną firmą budowlaną zatrudniającą ponad 2000 pracowników w oddziałach w Polsce, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Firma koncentruje się na pełnej inżynierii, produkcji i projektach integracji systemów, głównie dla rynku morskiej energetyki wiatrowej. W Polsce firma zatrudnia ok. 700 osób,
a jego zakłady produkcyjne znajdują się w woj. lubuskim i opolskim.

Projekt Baltica 2 wszedł w tym roku w fazę budowy na morzu. Niebawem rozpoczną się prace przygotowujące dno morskie do posadowienia fundamentów i ułożenia podmorskich kabli. Od połowy 2024 roku trwa już budowa lądowej infrastruktury przyłączeniowej w gminie Choczewo. Inwestorzy – PGE i Ørsted – podjęli już ostateczną decyzję inwestycyjną dla projektu i rozpoczęli procesy realizacyjne. Mają zakontraktowane najważniejsze komponenty niezbędne do rozpoczęcia budowy Baltica 2 na morzu, a także podpisane wszystkie umowy dotyczące instalacji – fundamentów, kabli, turbin i morskich stacji transformatorowych. Partnerzy posiadają wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane. Dzięki 107 turbinom o łącznej mocy 1,5 GW morska farma wiatrowa Baltica 2 znacząco przyczyni się do transformacji polskiej energetyki.

Idź do oryginalnego materiału