W poniedziałek w samo południe rozpoczyna się głosowanie w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. Do 30 listopada można wybierać projekty w czterech kategoriach.
Mieszkańcy Bydgoszczy mają możliwość oddania swoich głosów na projekty, które mają szansę na realizację w 2025 roku. Pula tegorocznego budżetu to blisko 16 mln złotych, które posłużą do realizacji wybranych inicjatyw na terenie miasta.
– Rozpoczynamy najważniejszy etap, czyli głosowanie. Budżet partycypacyjny realizujemy w Bydgoszczy już od 12 lat. Każdego roku wpływa coraz więcej projektów i coraz więcej mieszkańców bierze udział w głosowaniu. Bardzo się z tego cieszymy, bo to właśnie mieszkańcy decydują o tym, na co zostanie wydanych prawie 16 milionów złotych – mówił wiceprezydent Łukasz Krupa podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Dzięki poprzednim edycjom BBO zrealizowano około 800 projektów. W tym roku 475 projektów przeszło weryfikację i zostanie poddanych głosowaniu.
Głosować można w czterech kategoriach:
- projekt ponadosiedlowy (duże zadania inwestycyjne, np. budowa drogi, rewitalizacja parku lub skweru– wartość projektu do 1,54 mln zł)
- projekt osiedlowy (np. nowe tereny, zielone, rekreacyjne, place zabaw, chodniki – do wydania jest łącznie 13,1 mln zł na 29 osiedlach)
- projekt społeczny (np. koncerty, zajęcia sportowe, integracja lokalnej społeczności – koszt jednego projektu wyniesie do 38,6 tys. zł)
- mikroprojekt osiedlowy (mniejsze, osiedlowe inwestycje, np. stół do szachów czy ławki – na każdy pomysł przeznaczone będzie 10 tys. zł).
W Bydgoskim Budżecie Obywatelskim może głosować każdy mieszkaniec miasta, a zameldowanie nie jest konieczne. Można zagłosować na jeden projekt z każdej kategorii. Głosowanie potrwa od 4 do 30 listopada na stronie www.bydgoszcz.pl/bbo, gdzie można znaleźć specjalny formularz. Aby oddać istotny głos, trzeba podać swój numer PESEL oraz adres e-mail lub numer telefonu. Osoby niepełnoletnie muszą dołączyć oświadczenie od opiekunów prawnych.
Stacjonarne punkty głosowania
– Osoby, które nie chcą lub nie mogą głosować przez internet, będą mogły nas spotkać w punktach stacjonarnych – mówiła podczas konferencji koordynator BBO Agnieszka Przybył.
Głos będzie więc można oddać w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (ul. Gdańska 5), w godzinach pracy instytucji: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-20:00 oraz w soboty w godz. 10:00-14:00. Ponadto 9 i 23 listopada, w godz. 10:00-14:00 w CH Focus (ul. Jagiellońska 39-47) i CH Rondo (ul. Kruszwicka 1) dostępne będą mobilne punkty konsultacyjne, w których będzie można zagłosować oraz otrzymać informacje od pracowników Urzędu Miasta. Punkty głosowania będą organizować także spółdzielnie mieszkaniowe oraz przy okazji nadchodzących wyborów do rad osiedli.
Ogłoszenie listy wybranych projektów nastąpi do 31 grudnia.