Rosenau – historyczna nazwa tej miejscowości pochodzi od krzewów róż, które witają mieszkańców i przyjezdnych przy każdej drodze wjazdowej do wsi. Właśnie za swoją różaną pasję sołectwo Raczkowa w gminie Legnickie Pole znalazło się w ścisłej czołówce edycja konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” zorganizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. W tym roku wsie na Dolnym Śląsku po raz szesnasty udowodniły, iż nie tylko są miejscami pełnymi folkloru i tradycji, ale również potrafią wspólnie działać i dzielić się kreatywnością.
Raczkowa położona jest na malowniczych terenach, wśród pól z dala od miejskiego zgiełku. Zgłoszona do konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska” – „Strategia Rozwoju Sołectwa Raczkowa” obejmuje szereg działań służących lokalnej społeczności. Są to m.in.: utworzenie zakątka różanego z którego następnie tworzy się herbatki różane, a także utworzenie łąki kwietnej z domkiem dla owadów, doposażenie i rozbudowa placu zabaw dla dzieci, rozbudowa świetlicy wiejskiej i remizy strażackiej.
Właśnie za te niezwykłe inicjatywy sołectwo Raczkowa zajęło 3 miejsce w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”.
W kategorii „Najpiękniejsza wieś” pierwsze miejsce zajął Budziszów Wielki w gminie Wądroże Wielkie w powiecie jaworskim. Miejscowość wzmiankowana już w 1193 roku rozbudza serca wielu osób swoim krajobrazem, zabudowaniami a przede wszystkim ludźmi, którzy pielęgnują i podtrzymują zakorzenioną od pokoleń tradycję.
Budziszów Wielki ma coraz rzadziej spotykany, wyjątkowy klimat sielankowej wsi z przenikającymi się naprzemiennie elementami dworsko-folwarcznymi i nowymi zwyczajami i udogodnieniami na miarę XXI wieku. Mieszkańcy zapisują nowe karty historii miejscowości poprzez działalność w ramach wielu inicjatyw społecznych. Przykłady to m.in. stworzenie miejsca odpoczynku, które powstało z myślą o seniorach, dbałość o estetykę wsi tj. ukwiecone przydrożne trawniki i skwerki, realizacja wydarzeń i warsztatów dla mieszkańców Budziszowa Wielkiego jak i okolicznych wsi. Celem tych wszystkich działań jest budowanie wspólnoty opartej na dbałości o tradycję i szacunek do dobra wspólnego. Otwarta, pełna pomysłów i samodzielności społeczność gwarantuje zachowanie tożsamości tej dolnośląskiej wsi.
Wyniki konkursu zaprezentowali dziś podczas konferencji prasowej marszałek Paweł Gancarz oraz Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa.
– O tym, iż dolnośląska wieś jest wyjątkowa nie trzeba nikogo przekonywać. Jest piękna swoimi zabytkami, krajobrazami, dziedzictwem kulturowym i tradycjami, które pielęgnujemy. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi mieszkańcy, samorządowcy i wspólnoty lokalne które staramy się doceniać organizując właśnie tego typu konkursy – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Celem konkursu jest wsparcie aktywności mieszkańców obszarów wiejskich naszego regionu, promowanie wzorcowej działalności społeczności lokalnych oraz poprawa warunków życia na wsi w ramach programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi.
– Konkurs Piękna Wieś Dolnośląska jest wydarzeniem szczególnym. Wyróżnia najciekawsze i najlepsze inicjatywy, które poprawiają jakość życia na terenach wiejskich. Celem jest wspieranie aktywności mieszkańców i kultywowanie tradycji, a także wzmacnianie więzi między mieszkańcami. Te wszystkie inicjatywy są dowodem na to, iż wspólnymi siłami i zaangażowaniem możemy tworzyć piękne wsie, które są pełne życia, energii i inspiracji, a także pokazują, jak możemy mądrze rozwijać obszary wiejskie – dodaje Natalia Gołąb, członkini zarządu województwa.
– Dziś wielki dzień dla naszej gminy. To ogromne i prestiżowe wyróżnienie i efekt wieloletniej pracy. Konsekwentnie realizowana strategia rozwoju przyniosła tak wspaniały efekt. To na pewno inspiracja na kolejne lata. Dziękujemy, iż samorząd województwa wspiera obszary wiejskie zarówno finansowo, ale także doradczo. Dziękuję wszystkim mieszkańcom Budziszowa Wielkiego za zaangażowanie – mówi Elżbieta Jedlecka, Wójt Gminy Wądroże Wielkie.
Laureaci w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”
- 1. miejsce – 800 – lecie Kotowic w gminie Oborniki Śląskie
- 2. miejsce – otwarcie sezonu rowerowego we wsi Ścinawka Średnia w gminie Radków
- 3. miejsce – sołecka Strategia Rozwoju Sołectwa Raczkowa w Gminie Legnickie Pole
Laureaci w kategorii „Najpiękniejsza wieś”
- 1. miejsce – Budziszów Wielki w gminie Wądroże Wielkie
- 2. miejsce – Tyniec Mały w gminie Kobierzyce
- 3. miejsce – Wambierzyce w gminie Radków