Na chodnikach tłok od dostawców na elektrycznych jednośladach, w centrum miasta znów wraca temat zabudowy zielonych terenów, a w Podgórzu planowana jest nowa inwestycja – tym razem w trybie zintegrowanym. Do tego korekty w budżecie, decyzje w sprawie miejskich lasów i nowe nazwy dla parków. Krakowscy radni będą mieli pełne ręce pracy. W środę 21 maja, punktualnie o 10:00, rozpocznie się 28. sesja Rady Miasta Krakowa.
Sesja rozpocznie się od uroczystości wręczenia nagród „Bezpieczny Kraków” funkcjonariuszom Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej. Nagrody przyznawane są osobom, które w ostatnim czasie wyróżniły się działaniami na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie miasta.
W porządku obrad znajduje się projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na przystąpienie do sporządzenia zintegrowanego planu inwestycyjnego dla obszaru „Rejon ulic Wodnej i Wielickiej”. Wniosek o ZPI został złożony przez firmę RECAP SPV 11 Sp. z o.o. Zintegrowany plan inwestycyjny to specjalna forma planu miejscowego, która pozwala na jednoczesne uwzględnienie inwestycji głównej oraz uzupełniającej. Po jego uchwaleniu dotychczasowe plany miejscowe tracą moc. W uzasadnieniu podkreślono zgodność proponowanych rozwiązań z otoczeniem urbanistycznym i dostępnością komunikacyjną tego obszaru.
W dalszej części sesji radni zajmą się projektem uchwały kierunkowej do prezydenta miasta w sprawie zachowania zieleni pomiędzy ulicami Karmelicką i Dolnych Młynów. Uchwała przewiduje podjęcie przez prezydenta wszelkich możliwych i zgodnych z prawem działań mających na celu trwałe zachowanie tego terenu jako zielonej przestrzeni publicznej. W uzasadnieniu projektu przypomniano historię powstania parku im. Wisławy Szymborskiej i działania mieszkańców, które doprowadziły do przekształcenia zdegradowanego terenu w centrum miasta w park Autorzy uchwały zwracają uwagę, iż część działek wciąż nie została objęta ochroną przed zabudową i chcą, by teren zachował zielony charakter.
Rada rozpatrzy także projekt rezolucji dotyczącej problemu poruszania się po mieście nielegalnych pojazdów elektrycznych wykorzystywanych przez kurierów. W treści dokumentu znalazł się apel do rządu o doposażenie Policji w przenośne hamownie podwoziowe, umożliwiające kontrolę parametrów technicznych pojazdów jednośladowych. W rezolucji zaproponowano też rozpoczęcie prac nad zmianami ustawowymi – w tym rozszerzenie uprawnień straży miejskich oraz wprowadzenie obowiązkowych szkoleń z przepisów ruchu drogowego dla osób pracujących jako dostawcy. Radni wskazują, iż część pojazdów przypomina rowery, ale technicznie spełnia warunki motorowerów, co oznacza, iż powinny być zarejestrowane i ubezpieczone. Brak odpowiednich uprawnień oraz poruszanie się po chodnikach i drogach rowerowych stwarza – jak zauważają autorzy – zagrożenie dla pieszych i innych uczestników ruchu.
W porządku sesji znalazło się również drugie czytanie projektu uchwały w sprawie uznania miejskich lasów za ochronne. Chodzi o tereny należące do Gminy Miejskiej Kraków, położone w granicach administracyjnych miasta i spełniające kryteria określone w ustawie o lasach. Uznanie ich za ochronne następuje decyzją starosty, ale wymaga wcześniejszej opinii rady gminy. W uzasadnieniu wskazano, iż uzyskanie tego statusu nie wiąże się z kosztami ani skutkami finansowymi, a może wpłynąć korzystnie na zachowanie walorów przyrodniczych i krajobrazowych tych terenów.
Radni procedować będą również szereg uchwał finansowych. W drugim czytaniu rozpatrzą zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa. W pierwszym czytaniu omawiane będą dwie uchwały budżetowe na 2025 rok – dotyczące m.in. zwiększenia planu dochodów i wydatków w wybranych działach oraz korekt w budżetach dzielnic.
Na liście spraw znalazły się także uchwały w sprawie nadania nazw dwóm nowym parkom miejskim – Fort 2 „Kościuszko” i Park Złocień , ustalenia opłat za usunięcie i przechowywanie statków, pobytu w bursach, przekształcenia Szkoły Podstawowej nr 66, a także kilkanaście projektów dotyczących nieruchomości miejskich – ich sprzerzedaży, wynajmu lub rezygnacji z dochodzenia zwrotu udzielonych bonifikat.
Obrady można śledzić na żywo na stronie www.rmk.krakow.pl. Porządek obrad dostępny jest na stronie BIP.