Rowerowa Stolica Polski 2025. W debiucie prawie 500 krobskich rowerzystów dwa razy objechało Ziemię

1 dzień temu

Rowerowa Stolica Polski 2025 była rekordowa. "Praktycznie cały kraj jeździł w czerwcu na rowerach"

W siódmej edycji Rowerowej Stolicy Polski (1 - 30 czerwca 2025 roku) udział wzięło 56 miast i 144 gminy, z których 92 tysiące uczestników pokonało wspólnie ponad 19 milionów kilometrów.

Po raz pierwszy w największym rowerowym wydarzeniu w Polsce udział wzięła gmina Krobia. Dzięki pasjonatom dwóch kółek, ale tych niezmotoryzowanych, już w zeszłym roku pojawił się pomysł, aby mieszkańcy wsiedli na rower, ściągnęli sobie na telefony aplikację Aktywne Miasta i "kręcili kilometry" dla swojej małej ojczyzny. Ostatecznie postanowiono się lepiej przygotować i przełożyć start w akcji o rok.

Być może to jest klucz do sukcesu, jaki odnieśli miejscowi rowerzyści, pedałując cały czerwiec 2025 roku i przejeżdżając ostatecznie: 80 301 kilometrów.

– W skali kraju zajęliśmy 15 miejsce. Biorąc pod uwagę fakt, iż był to nasz debiut w Rowerowej Stolicy Polski, wynik można uznać za naprawdę wartościowy – mówi Wojciech Wenderski.

Przez pewien czas choćby Leszno pozostawało w tyle

Szczegółowa analiza wyników przedstawiona przez koordynatora akcji na terenie gminy Krobia przynosi jeszcze więcej powodów do dumy.

W klasyfikacji gmin miejsko-wiejskich Krobia uplasowała się na czwartym miejscu w Polsce i na pierwszym w Wielkopolsce. Jak zauważa W. Wenderski, do podium w tej kategorii zabrakło niewiele.

– Trzecie miejsce w tej klasyfikacji zajęła gmina, która miała ogólnie 8. miejsce w kraju, a my, żeby pochwalić się takim osiągnięciem, musielibyśmy podwoić liczbę przejechanych kilometrów, czyli zrobić ich 160 tysięcy. Natomiast możemy pochwalić się, iż punktowo, ale to już w klasyfikacji miast wygrywaliśmy choćby przez pierwszy tydzień z Lesznem [trzecie miasto do 50–65 tys. mieszkańców w Polsce - przyp. red] – wyjaśnia koordynator.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

https://gostynska.pl/wiadomosci/otwarte-mistrzostwa-polski-w-bieganiu-go5-w-gostyniu-uwaga-beda-utrudnienia-w-ruchu/IPlheak9Fkvh2D5aYnUt

A jak to wyglądało indywidualnie? Pani Krystyna i pan Wojciech 350 dni spędzają za kierownicą

Za globalnym sukcesem gminy w Rowerowej Stolicy Polski 2025 stoją imponujące osiągnięcia indywidualnych rowerzystów oraz zorganizowanych grup.

Spośród 454 uczestników jeżdżących dla Krobi najwięcej, bo ponad 4300 kilometrów w ciągu miesiąca przejechał Tadeusz Kopaszewki. Pan Tadeusz średnio dziennie pokonywał 143 kilometry.

- Podałem sąsiadowi tę liczbę i początkowo nie zrobiło to na nim wrażenie. Dopiero, jak uświadomiłem mu, iż to oznacza codzienną jazdę na rowerze do Poznania i z powrotem zrobił wielkie oczy - tłumaczy rowerzysta.

Co prawda więcej, ale wspólnie, aż 4600 km przejechało małżeństwo Wojciech i Krystyna Szumni, którzy w akcji brali udział już po raz piąty (wcześniej jeździli dla Leszna i Bydgoszczy). Pan Wojciech jest zresztą pomysłodawcą udziału gminy Krobia w Rowerowej Stolicy Polski. To właśnie on w zeszłym roku przyszedł do władz gminy z tym pomysłem.

Małżonkowie przyznaję, iż tylko naprawdę zła pogoda może ich zniechęcić do "kręcenia kilometrów".

- Na pewno z 350 dni w roku spędzamy na rowerze - zdradzają pani Krystyna i pan Wojciech.

Ona — intensywniej jeździ od 2014 roku, on — to urodzony sportowiec. Z jazdy czerpią satysfakcję i doceniają zdrowy tryb życia.

- Bardzo się cieszę, iż tyle osób wzięło udział w akcji, ale wynik mógłby być zdecydowanie lepszy. Bo rowerami jeżdżą praktycznie wszyscy, a tu cały problem polega na tym, żeby włączyć aplikację. A jakaś jedna piątak rowerzystów tego nie robi - dodaje W. Szumny.

Siłę pokazało również Stowarzyszenie „Na Szlaku”, którego 14 członków wykręciło łącznie około 16 tysięcy kilometrów. Zapowiadają, iż w przyszłym roku zarejestrują się jako formalna grupa, by walczyć o czołowe lokaty w tej kategorii.

https://gostynska.pl/wiadomosci/te-dzieci-potrzebuja-pomocy-zbiorka-artykulow-szkolnych-i-przedszkolnych-w-mgops-w-gostyniu/tGpNUCiKHYj1WZ47C6xl

Burmistrz zachęca do korzystania z rowerów. "Gdyby choć co druga osoba korzystała z tego środka transportu"

Sukces akcji spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem lokalnych władz. Burmistrz Krobi, Łukasz Kubiak, podziękował koordynatorowi za pomysł i motywację, a przede wszystkim blisko 500 mieszkańcom, którzy dołożyli swoją cegiełkę do wspólnego wyniku.

– Chyba nie ma wątpliwości, iż chcemy kontynuować tę akcję w latach przyszłych – zadeklarował burmistrz.

Podkreślił również, iż celem jest, aby rower stał się codziennym środkiem transportu do pracy czy szkoły.

– Najważniejsze to jest to, żebyśmy pamiętali, iż co prawda Rowerowa Stolica Polski zakończyła się 30 czerwca, ale są kolejne miesiące i starajmy się jeździć rowerem jak najczęściej. Młodzież do szkoły, my do pracy - to jest dla nas wyzwanie. Przykładowo pracowników gminnych jednostek organizacyjnych jest 300 i gdyby choć co druga osoba wiosną czy latem korzystała z tego środka transportu, byłaby to naprawdę dobry impuls. Dlatego mam nadzieję, iż akcja nie będzie tylko rywalizacją pomiędzy gminami – dodał Łukasz Kubiak.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ

https://gostynska.pl/wiadomosci/nowa-koncepcja-budowy-sciezki-pieszo-rowerowej-gostyn-krobia-wojewodztwo-przygotowuje-projekt-budowlany/NzIFMceoT9ZskmPyb1UH

Po Rowerowej Stolicy Polski kolej na Amber Road

Choć rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski zakończyła się w czerwcu ponad trzy tygodnie temu, to na horyzoncie już widać kolejne rowerowe święto.

Po dziesięciu latach na kolarską mapę Polski wraca Amber Road, czyli drużynowa jazda na czas amatorskich zespołów kolarskich.

– 21 września Amber Road ruszy na terenie powiatu gostyńskiego w obrębie gmin Krobia, Piaski i Pępowo. Pięcioosobowe grupy będą rywalizowały na dystansie 60-kilometrów, a centralna część imprezy obędzie na terenie rekreacyjno-sportowym przy KROB_KULT – zapraszał na odradzającą się po latach imprezę Mariusz Duda, przewodniczący Rady Miejskiej w Krobi.

Więcej informacji o Amber Road 2025 NA PLAKACIE PONIŻEJ oraz w LINK-u - TUTAJ.

Rowerowa Stolica Polski 2025 w gminie Krobia w liczbach

Uczniowie:

  1. miejsce - Wiktor Rewers – 766,42 km
  2. miejsce - Marcin Wojciechowski (ZSP Pudliszki) – 621,50 km
  3. miejsc - Samanta Biderman (SP Stara Krobia) - 565,84 km
  4. miejsce - Igor Kamieniarz (ZSOiZ Krobia) - 501,03 km

Kobiety:

  1. miejsce - Krystyna Szumna – 1899,90 km
  2. miejsce - Grażyna Aleksandrzak – 1771,07 km
  3. miejsce – Justyna Gruszka – 1439,13 km

Mężczyźni:

  1. miejsce – Tadeusz Kopaszewski – 4300,26 km
  2. miejsce – Tadeusz Przybylski – 3150,85 km
  3. miejsce – Wojciech Szumny – 2812,84 km

Liderzy poszczególnych grup:

  1. miejsce - Jędrzej Gembiak – 1527,90 km
  2. miejsce - Maciej Jakubczak – 1503,55 km
  3. miejsce - Andrzej Neumann – 1214,97 km
  4. miejsce - Sławomir Gembiak – 928,99 km
  5. miejsce - Krzysztof Nalborski – 734,88 km

Idź do oryginalnego materiału