ReUżytkownia w Opolu: przynieś, wymień, korzystaj. To opcja na nietrafione prezenty

2 lat temu

Reużytkownia w Opolu. Mieszkańcy zaglądają tu regularnie

Zaglądamy tu od początku, tak mniej więcej raz w miesiącu. Jesteśmy więc praktycznie stałymi klientkami – śmieje się Marta Zięba, której towarzyszy córka Mira.

– Jako rodzina staramy się funkcjonować w zrównoważony sposób. Nie tylko segregujemy śmieci, również dajemy przedmiotom „drugie życie”. Czasami dzieje się to w zaskakujący sposób, niekoniecznie zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem. Kiedy dowiedziałyśmy się, iż powstaje miejsce, gdzie można przynieść coś, co komuś się jeszcze przyda, a przy okazji zabrać coś przydatnego, to nie mogłyśmy nie skorzystać.

Nie wyrzucaj! „Przynieś-Wymień-Korzystaj”

W podobnym tonie wypowiada się pani Elżbieta. – Nie lubię wyrzucać rzeczy, które nadają się jeszcze do użytku. Chcę się ich „pozbyć”. Cieszy mnie jednak to, iż ktoś może jeszcze z nich skorzystać – zaznacza.

Dodaje, iż najczęściej oddaje zabawki, którymi dzieci już się nie bawią. – Kiedyś zostawiłam też coś ze szklanek i talerzyków. Czasami takie rzeczy przyjmowały domy samotnej matki, teraz już nie za bardzo chcą. Dobrze więc, iż jest takie miejsce jak to – podkreśla.

ReUżytkownia w Opolu mieści się u zbiegu ul. Krupniczej z ul. Książąt Opolskich. Jest miejscem wymiany rzeczy w dobrym stanie, ale już nieużytkowanych, które będą mogły znaleźć nowego właściciela. Główne zasady jej działania to „Przynieś-Wymień-Korzystaj”.

Dajmy rzeczom drugie życie, kupujmy mniej

– Chcemy w pewien sposób ograniczyć konsumpcjonizm. Uczymy, iż nie warto poddawać się „szałowi zakupów” i często należy dać jakiejś rzeczy „drugą szansę” – wyjaśnia Karolina Kuza z ReUżytkowni.

Dodaje, iż założenie jest takie, by opolanie, choć nie tylko oni, mogli tu przynosić przedmioty, które nadają się do ponownego użycia – czyste i sprawne technicznie oraz niestwarzające zagrożenia dla przyszłych użytkowników.

– Wszystko odbywa się w dość prosty sposób – mówi Karolina Kuza. – Najpierw ważymy przedmioty przyniesione przez mieszkańców. Następnie mają oni możliwość ich wymiany. Z reguły umawiamy się tak, iż zostawia się do pięciu rzeczy i do pięciu można odebrać. jeżeli ktoś niczego nie wybierze albo np. nie ma czasu w rozglądanie się, to otrzymuje tzw. kupon kartkę. Oznacza to, iż może skorzystać z naszej oferty w innym czasie albo przekazać ją komuś innemu.

Lokal ma ograniczoną powierzchnię, więc istotny jest regulamin ReUżytkowni w Opolu.

– Staramy się ograniczać przyjmowanie większej ilości rzeczy od pojedynczych zainteresowanych – tłumaczy pani Karolina. – jeżeli w ciągu dnia zagląda do nas średnio 140-150 osób, a każda przyszłaby np. z dwoma kartonami rozmaitości, to nie mielibyśmy gdzie tego pomieścić. Przede wszystkim przyjmujemy rzeczy małogabarytowe.

Czym się wymienisz w ReUżytkowni?

Można tu przynieść artykuły gospodarstwa domowego, np. szklanki, talerze, sztućce, garnki i przybory kuchenne; akcesoria ubraniowe, jak paski, apaszki, torebki, itp. ReUżytkownia przyjmuje również książki, gry planszowe i kompletne puzzle, płyty CD i DVD, a nawet rośliny doniczkowe, narzędzia ogrodnicze i nasiona.

Do wymiany na inne rzeczy można też przynieść zabawki i akcesoria dla dzieci, drobny sprzęt sportowy i akcesoria sportowe, artykuły plastyczne i szkolne. Ponadto w lokalu mile widzie są akcesoria dla zwierząt, materiały po remoncie, np. rolki tapet, artykuły dekoracyjne oraz ozdoby świąteczne.

– Szklane rzeczy czy kubki muszą być czyste, nie mogą być wyszczerbione, ale nie musi to też być komplet. Zdarzały się, iż ktoś przyszedł i dosztukował sobie u nas coś, co mu się stłukło – opowiada Karolina Kuza. – Ważne jest też bezpieczeństwo. jeżeli np. ktoś przyniesie sprzęt elektroniczny albo elektryczny, to jak mamy sprawdzić ich jakość, czy to, iż w ogóle działają? Dlatego sprzętu AGD i RTV nie przyjmujemy.

Nie można tu zostawiać również m.in. artykułów spożywczych, bielizny osobistej, futer lub ubrań, fotelików samochodowych, pozostałości po remontach (za wyjątkiem tapet lub innych artykułów dekoracyjnych). W przypadku wątpliwości, czy daną rzecz można przynieść, warto skontaktować się pod numerem telefonu 519 714 931 lub poprzez email: [email protected].

ReUżytkownia w Opolu to raj dla kolekcjonerów

Znajdziemy tu interesujące książki, poukładane zgodnie z gatunkiem literackim. Nie brakuje wyrobów ceramicznych i biżuterii. Zaglądają tu różnej maści kolekcjonerzy. Zresztą, odwiedzający nie kryją, iż rzadko przychodzą tu w poszukiwaniu czegoś konkretnego.

– Patrzymy, co nam wpadnie w oko – mówi Marta Zięba. – Staramy się więcej przynieść, mniej zabrać, ale nie ma reguły. Czasami jest tak, iż nic nas nie zainteresuje, a czasami okazuje się, iż naprawdę jest z czego wybierać. Przynosimy rzeczy, które już nam nie służą, jak np. naczynia kuchenne, różne zabawki, płyty z bajkami czy książki. To, z czego w danym momencie wyrośliśmy jako rodzina. Oczywiście, staramy się, żeby to były rzeczy bardzo zadbane. Przynosimy też roślinki, a zabieramy takie egzemplarze, których nie mamy. Ja jestem fanką ceramiki tułowickiej, więc często się za nią rozglądam. Dużo też zależy od pory roku. Teraz idzie sylwester i szukamy również dodatków do strojów karnawałowych.

ReUżytkownia w Opolu jest miejscem warsztatów o tematyce ekologicznej. Służy ona również uświadamianiu opolan w kwestii odzysku i ekologii. Dlatego też m.in. waży się przynoszone przedmioty, po to, by namacalnie określić, ile udało się „zyskać dla środowiska”. Trzeba mieć na uwadze, iż każdy kilogram rzeczy, które mieszkańcy na nowo wprowadzili do obiegu, to też są kilogramy, które nie trafiły do kontenera. A jeśli nie trafiły do kontenera, to jest to też oszczędność dla miasta, bo nie trzeba ponosić kosztów za ich zagospodarowanie, a następnie zutylizowanie.

Oddaj nietrafione prezenty po świętach

Obecnie ReUżytkownia w Opolu jest gotowa na przyjęcie nietrafionych prezentów świątecznych. – Przed rokiem opolanie przynosili do niej portfele, apaszki, torebki, kubki, wieczne pióra, kosmetyki w oryginalnych opakowaniach – wylicza Daria Strąk z biura prasowego opolskiego ratusza.

Od początku działalności ReUżytkownia zebrała ponad 15,5 tony przedmiotów, a drugie życie otrzymało blisko 15 ton.

ReUżytkownia jest czynna we wtorki, środy i piątki w godz. 11.00-16.00, w czwartki w godz. 11.00-18.00, a w soboty w godz. 10.00-14.00. Przy czym w najbliższą sobotę 31 grudnia, z racji sylwestra, ReUżytkownia w Opolu będzie nieczynna.

Idź do oryginalnego materiału