Powstaje tu marszałkowska instytucja – Młyn Energii. Ten zabytek został uratowany dzięki przekazaniu go przez miasto Urzędowi Marszałkowskiemu w Toruniu. Centrum naukowo-kulturalno-edukacyjne, jakie marszałek tu stworzy, będzie wizytówką miasta i regionu.
Prace budowlane przy grudziądzkim Młynie Górnym wymagają od ekipy remontowej szczególnych umiejętności. Wszyscy pamiętamy, jak ten zabytek wyglądał. Był ruiną. Odtworzenie budynku u zbiegu ulic M. C. Skłodowskiej i Młyńskiej, który przez wiele lat niszczał, jest nie lada wyzwaniem. Główny wykonawca – Firma Budowlana Fijałkowski z Torunia bardzo się stara, by jak najwięcej substancji zabytkowej znalazło się w historycznej bryle. Wykonano już niezbędne prace rozbiórkowe i montaż rusztowań na elewacji południowej. Powstały wykopy w miejscach posadowienia stóp fundamentowych. W najbliższym czasie wykonane zostaną stopy fundamentowe i prace renowacyjne. Uzupełnione będą ubytki ceglane.
Inwestycja o wartości 52 496 400 zł. brutto, której odbiór zaplanowano na III kwartał 2026 roku, pozwoli na stworzenie w Grudziądzu ośrodka naukowo-edukacyjno-kulturalnego z bogatą ofertą warsztatową i animacyjną dla młodzieży, turystów oraz mieszkańców miasta i regionu. Będzie to pierwszy w naszym regionie obiekt Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji i Innowacji w Toruniu.
W Młynie Energii ma powstać laboratorium nauk ścisłych. Przewidziana jest też przestrzeń dla relaksu i rozrywki – sala koncertowa i stylowa kawiarenka. W tym obiekcie mają być upamiętnieni wybitni artyści związani z Grudziądzem i regionem.
Projekt jest dofinansowany z unijnego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027, Działanie 6.12 Wsparcie Instytucji Kultury.
(marz)
FOT. MARYLA RZESZUT