Relacja foto-video ze spotkania z Zaporczykami i historyk dr Ewą Kurek

solidarni2010.pl 11 miesięcy temu
Aktualności
Relacja foto-video ze spotkania z Zaporczykami i historyk dr Ewą Kurek
data:01 marca 2017 Redaktor: GKut
Zaporczycy Ewa Kurek spotkanie Żołnierze Wyklęci Żołnierze Niezłomni

Patriotyczne Zaduszki - pamiętajmy o Polskich Bohaterach.
Wspominamy zmarłych Zaporczyków - Marian Chmielewski ps. "Pomidor" zmarł 9 grudnia 2018 . Został pochowany na cmentarzu na Majdanku w Lublinie.
Cześć Jego pamięci!

Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w kolejne czwartki będziemy przypominać spotkania z Zaporczykami i dr Ewą Kurek organizowane w poprzednich latach przez Solidarnych2010.
Spotkanie z Zaporczykami - podkomendnymi Hieronima Dekutowskiego "Zapory" - Marianem Chmielewskim ps. "Pomidor" oraz Stanisławem Gajewskim ps. "Staś" i historyk dr Ewą Kurek, badaczką tego tematu, autorką filmu Zaporczycy i wielu książek dokumentujących historię oddziału.

Głównym motywem spotkania będą osobiste wspomnienia Żołnierzy Wyklętych oraz rola kobiet - Żołnierzy Wyklętych w oddziale Zapory, sanitariuszek i łączniczek. Słowo wiążące - Agnieszka Pawlik-Regulska.

Przewidujemy udział grup rekonstrukcyjnych oraz wspólne patriotyczne śpiewanie z Zaporczykami pod muzycznym kierownictwem Agnieszki Pawlik-Regulskiej i Janusza Kani-Kayana.

Spotkanie poprzedzi uroczyste złożenie wiązanek kwiatów przez Gości oraz Solidarnych 2010 przy grobie Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, a także przy tablicach pamiątkowych: Kurasia "Ognia" oraz Żołnierzy Wyklętych w kościele p.w. św. Stanisława Kostki.

Po spotkaniu będzie możliwość kupna unikalnych książek dr Ewy Kurek o tematyce związanej z Hieronimem Dekutowskim "Zaporą" i jego oddziałem oraz uzyskania autografów.

Z dumą informujemy, iż Prezydent RP Andrzej Duda objął wydarzenia swoim Patronatem Honorowym

"Patronat Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Żołnierzom Wyklętym"

BIOGRAMY BOHATERÓW:

Chmielewski Marian ps. „Pomidor” ur. 12 V 1928 w Ożarowie k. Garbowa w rodzinie chłopskiej, żołnierz patrolu „Żbika” oddziału Kedywu AK „Zapory”. Od 1945 w plutonach „Ducha” i „Jadzinka” oddziałów samoobrony AK i WiN „Zapory”. Aresztowany przez UB jesienią 1946 i skazany na 15 lat więzienia. Do roku 1956 więzień Zamku Lubelskiego, Wronek i Rawicza.

Gajewski Stanisław ps. „Staś”, ur. 17 V 1930 w Bęczynie k. Urzędowa w rodzinie chłopskiej, łącznik oddziałów AK i WiN „Zapory”. Zaprzysięzony żołnierz AK. Aresztowany przez UB 2 II 1951 i więziony do 13 VIII 1951.

Stanisław syn: Gajewskiego Jana ps. „Jan”, „Tato”, rolnik z Bęczyna k. Urzędowa, legionista, żołnierz AK; ojciec ­Gabriela, Stanisława i Tadeusza; jego dom był stałą i pewną kwaterą partyzantów „Zapory”.

Stanisław brat: Gajewskiego Gabriela ps. „Oset” ur. w 1924 roku w Bęczynie k. Urzędowa w rodzinie chłopskiej, uczeń gimnazjum, brat Tadeusza i Stanisława, żołnierz patrolu „Grzechotnika” oddziału Kedywu AK „Zapory” oraz oddziału samoobrony AK „Zapory”. Zamordowany 6 XII 1945 przez nieznanych sprawców.

Stanisław brat: Gajewskiego Tadeusza ps. „Nagan” ur. 16 IX 1925 w Bęczynie k. Urzędowa w rodzinie chłopskiej, uczeń gimnazjum, brat Gabriela i Stanisława, żołnierz patrolu „Grzechotnika” oddziału Kedywu AK „Zapory”. Zamordowany przez funkcjonariusza MO 7 IX 1944 roku w Urzędowie.

Stanisław mąż zmarłej kilka lat temu: Gajewskiej Ireny z domu Turkowskiej ps. „Paproć” ur. 16 XI 1923 w Urzędowie w rodzinie chłopskiej, od 1943 sanitariuszki oddziałów AK.


5.03 (niedziela) godz. 16.00 – Warszawa

Dom Pielgrzyma Amicus, ul. kard.S.Hozjusza 3

Parafia św. St. Kostki na Żoliborzu [metro pl.Wilsona]

Spotkanie z ZAPORCZYKAMI

Marianem Chmielewskim ps. „Pomidor” i

Stanisławem Gajewskim ps. „Staś”

oraz historyk dr Ewą Kurek

Śpiewa Agnieszka Pawlik-Regulska - Akompaniuje Janusz Kania-Kayan - Czyta Magda Kucharska

Organizator: Solidarni 2010

POLECAMY relację w TV Republika i zapis transmisji on-line S2010

Fotorelacja: Janusz Tydda, Hanna Dobrowolska



Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Idź do oryginalnego materiału