Alaksandr Łukaszenko spotkał się 7 maja z prezydentem Gwinei Bissau Umaro Sissoco Embaló. Główną propozycją strony białoruskiej był wkład w rozwój rolnictwa. Ale Łukaszenka jest również gotów spełnić żądania gościa w kompleksie wojskowo-przemysłowym.
“Doskonale zdajemy sobie sprawę z możliwości waszego państwa, waszego kraju, waszego narodu. Jestem pewien, iż zapoznali się Państwo z naszymi możliwościami. Jesteśmy do waszej dyspozycji. Wiem, iż mają Państwo wielką potrzebę rozwoju rolnictwa. prawdopodobnie doskonale Państwo wiedzą, iż pod względem technologicznym i technicznym jesteśmy w stanie zapewnić Państwu odpowiednie wsparcie i usługi. Można na nas liczyć w tym zakresie”, cytują Łukaszenkę jego służby prasowe.
Polityk dodał, iż nie ma zamkniętych tematów we współpracy, dotyczy to również kompleksu wojskowo-przemysłowego.
“Nie mamy zamkniętych tematów współpracy. Jesteśmy gotowi porozumieć się we wszystkich kierunkach. W tym, jeżeli są Państwo zainteresowani, naszym kompleksem wojskowo-przemysłowym. Krótko mówiąc, Białoruś jest dla Państwa otwarta” — dodał Łukaszenka., zapraszając jednocześnie swoich rozmówców do odwiedzenia Narodowego Centrum Wystawienniczego, aby zapoznać się z możliwościami Białorusi.
“Przy okazji, jutro otwieramy wystawę osiągnięć państwa białoruskiego w ciągu ostatnich trzech lub czterech dekad. Pan lub pańska delegacja może ją obejrzeć. Może coś Państwa zainteresuje. choćby jeżeli nie wszystko jest tam zademonstrowane, będzie to interesujące dla Państwa kraju. Wiem, iż odwiedzicie nasze wiodące przedsiębiorstwa. Z przyjemnością pokażemy próbki naszych produktów” — zapewnił Łukaszenka.
Umaro Sissoco Embaló odpowiedział na obie oferty.
“Wiemy, iż Białoruś ma ogromne doświadczenie nie tylko w sferze wojskowej, ale także w kompleksie rolno-przemysłowym. Chcielibyśmy skorzystać z tego doświadczenia i w ten sposób otworzyć swego rodzaju drzwi do przyszłości. Bardzo cieszę się na współpracę z Białorusią — naszym wieloletnim partnerem, z którym możemy rozwijać stosunki gospodarcze na różnych poziomach” — oświadczył prezydent Gwinei Bissau.
Embaló zapewnił, iż jest zadowolony z pobytu na Białorusi i zna ten kraj, między innymi dzięki wcześniejszym spotkaniom z Łukaszenką, a także wspólnym przyjaciołom z Rosji i innych państw postsowieckich.
Gwinea Bissau to małe państwo w Afryce Zachodniej. Graniczy z Senegalem i Gwineą. Wielkość kraju jest porównywalna z białoruskimi regionami, a jego populacja jest mniej więcej taka sama jak w aglomeracji mińskiej. Według MFW PKB kraju wynosi 2,1 mld USD. Pod względem tego wskaźnika kraj zajmuje 170. miejsce na świecie. Dla porównania, Białoruś zajmuje 86. miejsce.
Źródła: reform.news
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium