Reform: Łukaszenka nawiązał strategiczne partnerstwo z Wietnamem i uhonorował Tho Lama orderem

1 dzień temu

Łukaszenka nawiązał strategiczne partnerstwo z Wietnamem i przyznał Tho Lamowi order. Oświadczenie w tej sprawie złożyli Alaksandr Łukaszenka i sekretarz generalny Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Wietnamu Tho Lam po rozmowach w Mińsku.

Alaksandr Łukaszenka przyznał Tho Lamowi Order Przyjaźni Narodów. Odpowiedni dekret w sprawie odznaczenia został podpisany poprzedniego dnia. Wietnamski przywódca otrzymał odznaczenie za znaczący wkład w rozwój i wzmocnienie przyjaznych stosunków i strategicznego partnerstwa między Białorusią a Wietnamem.

“To nagroda za ogromny wkład obecnego sekretarza generalnego we wzmocnienie naszej współpracy” — powiedział Łukaszenka. Podkreślił, iż czwarta wizyta wietnamskiego przywódcy w Mińsku uratowała stosunki między oboma krajami.

“Dzięki niemu uratowaliśmy nasze stosunki — Białoruś i Wietnam — i podnosimy je na najwyższy poziom. Jestem pewien, iż z tym człowiekiem zrobimy wiele, aby fundamentu naszych stosunków nikt nie mógł nie tylko zniszczyć, ale choćby dotknąć. Ta wizyta sekretarza generalnego Komitetu Centralnego jest historyczna pod względem wzmocnienia naszych stosunków” — powiedział białoruski polityk.

Łukaszenka obiecał złożyć wizytę w Wietnamie, odpowiadając na zaproszenie Tho Lama. “Obiecuję, iż spotkamy się w Pana ojczyźnie w najbliższej przyszłości” — oświadczył on. Poinformował również, iż oba kraje niedługo sfinalizują mapę drogową współpracy.

“Podczas negocjacji największą uwagę poświęciliśmy przemysłowi, przede wszystkim budowie maszyn. I tutaj mamy zbieżne opinie: konieczne jest wznowienie regularnych dostaw białoruskich maszyn do kamieniołomów, ciężarówek i, oczywiście, legendarnych w Wietnamie traktorów BELARUS . Zgodziliśmy się maksymalnie przyspieszyć realizację projektu dotyczącego ustanowienia wspólnej produkcji białoruskich traktorów i maszyn Mińskiego Zakładu Samochodowego u naszych przyjaciół, w tym dostaw do innych państw regionu” — wyjaśnił Łukaszenka.

Według niego, omówiono również współpracę w dziedzinie rolnictwa i dostaw żywności. Strony zgodziły się zintensyfikować współpracę w dziedzinie nauki i technologii. “Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa technologicznego i suwerenności jest strategicznie ważna dla wszystkich państw bez wyjątku, a długie przerwy w pracy tej komisji, biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące tempo rozwoju nauki i technologii, są dziś nie do przyjęcia. Mówił o tym również szef delegacji wietnamskiej” — zaznaczył Łukaszenka.Poruszył również kwestię otwarcia bezpośredniej komunikacji lotniczej z Wietnamem.

“ Chciałbym przypomnieć, iż od 30 stycznia 2025 r. nasze kraje mają ruch bezwizowy. Kwestia jak najszybszego otwarcia bezpośrednich połączeń lotniczych między Białorusią a Wietnamem jest pilna. Jak powiedział sekretarz generalny, nasi ludzie zaczynają się bardzo intensywnie komunikować. Podobnie jak biznesmeni. Wprowadzając loty, zintensyfikujemy ten proces” — kontynuował Łukaszenka, opowiadając się jednocześnie za rozwojem więzi międzyregionalnych.

“Poruszono również kwestię bezpośrednich więzi między regionami obu krajów. Tutaj mamy bardzo duży potencjał. Jestem przekonany, iż reforma administracyjno-terytorialna przeprowadzona z powodzeniem w Wietnamie nada nowy impuls współpracy międzyregionalnym i wzbogaci ją o nowe pomysły i projekty. Jestem przekonany, iż rozpoczynające się dziś Dni Hanoi w Mińsku przyczynią się do wzmocnienia białorusko-wietnamskiej przyjaźni, więzi humanitarnych i kulturowych między naszymi narodami” — dodał.

Ponadto podpisano szereg innych dokumentów:

  • Protokół o zamiarach wzmocnienia współpracy w dziedzinie szkolenia żołnierzy i specjalistów między Ministerstwami Obrony Białorusi i Wietnamu:
  • Protokół ustaleń w sprawie współpracy w zakresie transformacji cyfrowej i gospodarki cyfrowej między Ministerstwem Komunikacji i Informatyzacji Białorusi a Ministerstwem Nauki i Technologii Wietnamu.
  • Protokół ustaleń w sprawie współpracy w dziedzinie nauki, technologii i innowacji.
  • Program współpracy w dziedzinie kultury na lata 2026-2028 między ministerstwami kultury.
  • Program współpracy na lata 2025-2027 między ministerstwami sprawiedliwości.
  • Porozumienie o współpracy w dziedzinie produkcji farmaceutyków.
  • Umowa o współpracy między Narodową Państwową Telewizją i Radiem Białorusi a Radiem „Głos Wietnamu”.
  • Protokół ustaleń między Białoruskim Towarzystwem Przyjaźni i Stosunków Kulturalnych z Zagranicą a Wietnamskim Związkiem Towarzystw Przyjaźni.

Źródła: reform.news

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

Idź do oryginalnego materiału