Referendum nieważne i co dalej?

1 godzina temu
Zdjęcie: Referendum nieważne i co dalej?


Referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Górno jest nieważne. W głosowaniu wzięło udział nieco ponad 33 proc. uprawnionych osób. To już druga nieudana tego typu próba w tej kadencji samorządu.

Uprawnionych do głosowania było 11 751 osób. Aby referendum było wiążące w głosowaniu powinno uczestniczyć co najmniej 4148 osób. Tymczasem ważne głosy oddało 3 774 mieszkańców. Frekwencja wyniosła 33,03 proc.

Zdaniem Grzegorza Skiby, przewodniczącego Rady Gminy Górno wynik drugiego referendum jest jasnym sygnałem, iż dalsze tarcia na linii wójt-radni nie mają sensu.

– Szkoda czasu oraz pieniędzy. W ramach tego drugiego referendum gmina Górno wydała około 100 tys. zł, które mogłyby być wykorzystane na zdania oczekiwane przez mieszkańców. To głosowanie pokazało, iż Górno potrzebuje spokoju i poprawy wizerunku, ponieważ na razie nasza sytuacja nie wygląda zbyt dobrze na tle innych samorządów w regionie – komentuje.

Radny twierdzi, iż głównym odpowiedzialnym za obecną sytuację gminy Górno jest wójt Przemysław Łysak.

– Od początku kadencji chcemy coś zrobić dla mieszkańców. Uchwalamy budżet i nie blokujemy ani inwestycji, ani pana wójta. Dwukrotnie przyjęliśmy budżet. Tylko widać, iż ze strony wójta nie ma za bardzo zaangażowania w realizacje przyjętego przez nas budżetu. Jesteśmy za tym aby wziąć się do pracy i przestać marzyć o odwołaniu rady gminy, a z tego co wiemy, to wójt był bardzo zaangażowany w to referendum. Teraz oczekujemy wyjaśnień dlaczego przyjęte zadania inwestycyjne były blokowane – stwierdza Grzegorz Skiba.

Jak do wyników referendum odnosi się Przemysław Łysak? Pomimo wielokrotnych prób skontaktowania się oficjalnego komentarza nie usłyszeliśmy. Jednak wójt Górna skomentował wynik głosowania w mediach społecznościowych.

– Głosowało 3834 mieszkańców! To o 385 osób więcej niż rok temu! Do wymaganej frekwencji zabrakło 314 głosów. Czy te wyniki przyniosą oczekiwaną przez mieszkańców refleksję i reset? Czy wróci powaga obrad sesji? Ja deklaruję współpracę dla dobra gminy – napisał.

Tymczasem w piątek (19 czerwca) Rada Gminy Górno przyjęła uchwałę o zorganizowaniu kolejnego referendum w sprawie odwołania wójta Przemysława Łysaka. Powodem jest nieuzyskanie absolutorium. Uchwała trafiła już do wojewody świętokrzyskiego, który zdecyduje o jej dalszym procedowaniu.

Idź do oryginalnego materiału