Realizacja projektu transgranicznego zakończona

1 rok temu

– Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się 1 stycznia 2022 r. i trwała 34 miesiące. Łączna wartość działań po obu stronach granicy wyniosła ok. 2,1 mln EUR, przy wsparciu ok. 1,9 mln EUR. Zadanie zostało wycenione na 7 194 034 zł. Z projektu został kupiony dodatkowo samochód ciśnieniowo-ssący oraz ciągnik z przyczepą – mówił w trakcie konferencji Paweł Mikłasz, wójt gminy Kuźnica.

Mowa oczywiście o kompleksowej rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Kuźnicy, której między innymi dotyczyła konferencja, która odbyła się dziś w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kuźnicy. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję ją zwiedzić i poznać najistotniejsze funkcje. W powszedni dzień nie będzie to możliwe.

Spotkanie było zwieńczeniem projektu pn. „Poprawa umiejętności ochrony i promocji dziedzictwa naturalnego w Gminie Kuźnica i Rejonie Berezowskim poprzez wspólne inicjatywy na obszarze transgranicznym”, współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

W 2016 r. złożono pierwszą koncepcję projektu i tym samym znaleziono dwóch partnerów: Komitet Wykonawczy Rejonu Berezowskiego oraz Państwowo-Militarne Przedsiębiorstwo Produkcyjne – Usługi Komunalne Gospodarki Mieszkaniowej w Berezie.

– Główną korzyścią z inwestycji jest poprawa atrakcyjności obszarów gminy Kuźnica nie tylko z punktu widzenia mieszkańców, ale i turystów. Z kolei modernizacja oczyszczalni ścieków w Kuźnicy wpłynie na ochronę rzeki Łosośna, a u białoruskiego partnera rzeki Jesielda – dodał Mikłasz.

Podkreślił również, iż dzięki tej inwestycji poprawi się jakość środowiska, a dzięki temu także atrakcyjność turystyczna, co jest istotnie ważne przy budowie potencjału turystycznego na granicy państw.

– Konferencja jest więc zwieńczeniem dzieła, na które tak bardzo liczyliśmy – podkreślił wójt.

Kolejnym punktem eventu było przedstawienie dwóch prezentacji: „Jak efektywnie chronić środowisko naturalne – wymierne efekty dla społeczności” i „Źródła finansowania działalności proekologicznej – dostępne możliwości wsparcia”.

Wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego o tematyce promocji ekologii, skierowanego do mieszkańców.

Z ramienia Powiatu Sokólskiego w konferencji wzięli udział: Tomasz Tolko, Dyrektor Wydziału Organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Sokółce, Daniel Supronik, Dyrektor Wydziału Finansów w Starostwie Powiatowym w Sokółce oraz Krzysztof Pawłowski, radny powiatowy. W spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy, rolnicy, lokalni przedsiębiorcy i społecznicy, przedstawiciele służb mundurowych.

Sylwia Matuk

fot. Elżbieta Rapiej

Idź do oryginalnego materiału