Prezydent RP do Trumpa: proszę przyjąć serdeczne gratulacje od narodu polskiego
Proszę przyjąć serdeczne gratulacje od narodu polskiego – napisał prezydent Andrzej Duda do nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Podkreślił, iż Polskę i USA łączy wieloletnia przyjaźń i jest przekonany, iż prezydentura Trumpa będzie przez cały czas sprzyjać umacnianiu więzi między oboma państwami.
Andrzej Duda do zaprzysiężenia Donalda Trumpa odniósł się na portalu X w kilkuzdaniowym wpisie w języku angielskim.
– W dniu zaprzysiężenia na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki proszę przyjąć serdeczne gratulacje od narodu polskiego
– napisał, oznaczając na portalu konto nowego prezydenta USA.
Dalsza część tekstu pod tweetem
Mr. President @realDonaldTrump!
On the day of your swearing-in as the 47th President of the United States of America, please accept heartfelt congratulations from the Polish people.
Our countries are bound by years of friendship and faith in the same values: freedom and… pic.twitter.com/cLtzL5SRd5
— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) January 20, 2025
Prezydent Duda wskazał, iż Stany Zjednoczone i Polskę łączy wieloletnia przyjaźń i wiara w te same wartości: wolność i demokrację.
– Jestem przekonany, iż Pańska prezydentura będzie przez cały czas sprzyjać umacnianiu tych więzi na płaszczyźnie politycznej, bezpieczeństwa i gospodarczej
– wskazał.
Dodał, iż liczy na dalszą owocną współpracę, która „z pewnością przyczyni się do wzmocnienia sojuszu polsko-amerykańskiego”.
Prezydent życzył również Trumpowi oraz jego rodzinie „pomyślności i sukcesów w nadchodzących latach”.
– Niech Bóg błogosławi Amerykę! Niech Bóg błogosławi Polskę!
– napisał.
Trump chce odzyskać Kanał Panamski. Jest odpowiedź prezydenta Panamy
Prezydent Panamy Jose Raul Mulino odrzucił w poniedziałek (20 stycznia) słowa przywódcy USA Donalda Trumpa, który w swojej mowie inauguracyjnej zapowiedział „odebranie” Kanału Panamskiego. Kanał należy do Panamy i tak pozostanie – zapewnił Mulino.
– W imieniu Republiki Panamy i jej narodu muszę w sposób całkowity odrzucić słowa wypowiedziane przez prezydenta Donalda Trumpa w odniesieniu do Panamy i jej Kanału w swoim przemówieniu inauguracyjnym (…) Kanał jest i pozostanie własnością Panamy
– napisał Mulino w oświadczeniu opublikowanym na platformie X.
Dalsza część tekstu pod tweetem
— José Raúl Mulino (@JoseRaulMulino) January 20, 2025
Prezydent zapewnił, iż „żaden kraj świata” nie wpływa na administrację kanału, a od 25 lat Panama zarządza nim odpowiedzialnie, służąc światowemu handlowi, w tym Stanom Zjednoczonym.
Trump powtórzył w poniedziałek (20 stycznia) swoje zapowiedzi „odebrania” Kanału Panamskiego, którego przekazanie Panamie nazwał „głupim prezentem”. Zarzucił temu krajowi, iż złamał warunki umowy z USA, nakłada zbyt wysokie opłaty za tranzyt amerykańskich statków i pozwolił, by kanał kontrolowały Chiny.
Kanał Panamski, łączący Atlantyk z Pacyfikiem, ma około 80 km długości. Pracę nad nim Stany Zjednoczone ukończyły w 1914 roku, a w 1977 roku zawarły umowę z Panamą, na mocy której w 1999 roku przekazały jej pełne zwierzchnictwo nad kanałem.
W ostatnim roku podatkowym, mimo suszy ograniczającej przepustowość, panamska agencja rządowa zarządzająca kanałem odnotowała rekordowe przychody w wysokości 4,986 mld dolarów.
Zełenski gratuluje Trumpowi: to dzień zmian i nadziei na rozwiązanie globalnych problemów
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta USA to dzień zmian i nadziei na rozwiązanie wielu problemów, w tym globalnych – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według niego zapowiadana polityka pokoju poprzez siłę daje szanse na osiągnięcie trwałego i sprawiedliwego pokoju.
– Gratuluję prezydentowi Donaldowi Trumpowi i narodowi amerykańskiemu inauguracji! To dzień zmian i nadziei na rozwiązanie wielu problemów, w tym wyzwań globalnych
– napisał Zełenski na platformie X.
Dalsza część tekstu pod tweetem
I congratulate President Trump and the American people on the inauguration of the 47th President of the United States. Today is a day of change and also a day of hope for the resolution of many problems, including global challenges.
President Trump is always decisive, and the…
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) January 20, 2025
Zełenski ocenił, iż Trump zawsze był zdecydowanym politykiem, „a jego polityka pokoju poprzez siłę daje szansę na wzmocnienie amerykańskiego przywództwa i osiągnięcie trwałego i sprawiedliwego pokoju – to jest najważniejsze”.
Ukraiński prezydent zaznaczył, iż właśnie teraz rozstrzygną się losy tego stulecia. Zaapelował o współpracę, by stało się ono „wspaniałym i udanym stuleciem dla demokracji, a nie dla tych, którzy życzą nam wszystkim porażki”.
– Powodzenia, prezydencie Trump! Z niecierpliwością czekamy na naszą aktywną i wzajemnie korzystną współpracę. Razem jesteśmy silniejsi i możemy zapewnić światu i naszym obywatelom większe bezpieczeństwo, stabilność i wzrost gospodarczy
– podkreślił Zełenski.
Premier Izraela do prezydenta Trumpa: najlepsze dni naszego sojuszu są przed nami
Jestem pewien, iż najlepsze dni naszego sojuszu są jeszcze przed nami – powiedział w poniedziałek premier Izraela Benjamin Netanjahu w nagraniu wideo, w którym złożył gratulację Donaldowi Trumpowi z okazji jego zaprzysiężenia na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Netanjahu wymienił zasługi Trumpa dla Izraela. Zwrócił szczególną uwagę na Porozumienia Abrahamowe, które zostały zawarte za pierwszej kadencji Trumpa (2017-2021), przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy i uznanie suwerenności Izraela nad Wzgórzami Golan.
– Doprowadził pan do historycznych Porozumień Abrahamowych, dzięki którym Izrael zawarł pokój z czterema państwami arabskimi
– zaznaczył Netanjahu.
– Wspólnie zwalczymy oś terroru Iranu i wkroczymy w nową erę pokoju i prosperity dla naszego regionu
– dodał.
Premier Izraela podziękował również Trumpowi za pomoc przy zawarciu porozumienia z Hamasem, które weszło w życie w niedzielę i doprowadziło do zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz wymiany zakładników na palestyńskich więźniów. Do tej pory uwolniono trzy zakładniczki porwane przez Hamas podczas ataku na tej organizacji na 7 października 2023 roku.
Gratulacje Trumpowi złożyli także minister spraw zagranicznych Izraela Gideon Saar i prezydent Icchak Herzog.
Erdogan: ważne, byśmy przyjaźnili się z Trumpem, tak jak w czasie pierwszej kadencji
To dla Turcji bardzo ważne, by utrzymać z Donaldem Trumpem taką samą przyjaźń, jak w czasie jego pierwszej kadencji prezydenckiej – oświadczył w poniedziałek (20 stycznia) przywódca Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Erdogan mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Robertem Ficą, który przybył w poniedziałek do Ankary.
Prezydent Turcji odniósł się w czasie wystąpienia m.in. do wojny w Ukrainie. Zapewnił, iż zakończenie konfliktu będzie tematem jego przyszłych rozmów z Trumpem i iż w tej sprawie podjęte zostaną „odpowiednie kroki”.
– Bardzo ważne jest dla nas kontynuowanie naszej przyjaźni z Trumpem, tak jak podczas jego pierwszej kadencji
– zadeklarował lider Turcji.
Zapowiedział też, iż będzie rozmawiał o zapotrzebowaniu Słowacji na gaz ziemny ze stroną rosyjską. Zaznaczył, iż zapotrzebowanie Słowacji na gaz powinno zostać zaspokojone, i zauważył, iż może do tego służyć gazociąg TurkStream (dawny Turecki Potok).
Podczas wizyty Słowacja i Turcja podpisały deklarację o strategicznym partnerstwie i umowy o współpracy w dziedzinie m.in. obronności.
Szef brytyjskiego MSZ zmienił zdanie o Trumpie. Mówi, iż jest przyjazny, hojny i ciepły
Szef brytyjskiego MSZ David Lammy, który w przeszłości ostro krytykował Donalda Trumpa, w poniedziałek (20 stycznia) przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta USA chwalił go jako „przyjaznego, hojnego i ciepłego”. Według dziennika „Daily Telegraph” to element starań o umowę handlową.
Lammy zasugerował też, iż premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer spotka się z Trumpem „w nadchodzących tygodniach”, by omówić z nim m.in. relacje handlowe, a także kwestie wojny na Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie.
W 2018 roku Lammy, wówczas opozycyjny parlamentarzysta, opisał Trumpa jako „tyrana w tupeciku” i „nienawidzącego kobiet, sympatyzującego z neonazistami socjopatę”. Rok później zarzucił mu, iż jest „nieszczery, ksenofobiczny, narcystyczny” i nie jest „żadnym przyjacielem Wielkiej Brytanii”.
Lammy wycofał się z tej krytyki już w listopadzie 2024 roku, po zwycięstwie Trumpa w wyborach prezydenckich, a swoje wypowiedzi sprzed lat określił jako „stare wiadomości”.
W poniedziałek (20 stycznia) szef brytyjskiej dyplomacji nie szczędził pochwał pod adresem prezydenta elekta USA, przywołując spotkanie z nim z września 2024 roku.
– Donald Trump, którego spotkałem, to człowiek o niezwykłej gracji, hojności, bardzo pragnący być dobrym gospodarzem, bardzo zabawny, bardzo przyjazny i bardzo ciepło wypowiadający się o Wielkiej Brytanii, naszej rodzinie królewskiej i Szkocji
– powiedział Lammy na antenie BBC Radio 4.
Ocenił również, iż większość świata z zadowoleniem przyjmuje powrót Trumpa do Białego Domu. Jego zdaniem wiele osób spodziewa się, iż jako prezydent będzie swoją nieprzewidywalnością powstrzymywać autorytarnych przywódców przed eskalacją (agresywnych działań – PAP). „Musimy się liczyć z tym, iż głosowało na niego 77 milionów Amerykanów, w tym Afroamerykanie, Latynosi i wielu młodych ludzi” – podkreślił brytyjski minister spraw zagranicznych.
Trump ma rozmawiać z Putinem w pierwszych dniach po inauguracji
Donald Trump planuje rozmowę z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w pierwszych dniach po swym zaprzysiężeniu na prezydenta USA – podał portal telewizji CNN. Według portalu, przygotowania do rozmowy i potencjalnego spotkania realizowane są już od kilku tygodni.
– Rozmowa ma dotyczyć zakończenia wojny w Ukrainie
– poinformowało źródło CNN.
Trump wielokrotnie zapewniał, iż zakończy wojnę Rosji przeciwko Ukrainie w ciągu 24 godzin od objęcia prezydentury. Później jednak jego współpracownicy mówili, iż zajmie to więcej czasu.
Pytany przed tygodniem, czy w ewentualnym spotkaniu z Putinem weźmie udział także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi – podał portal stacji ABC News.
Dziennik „Washington Post” pisał w listopadzie, iż Trump miał już rozmawiać telefonicznie z Putinem 7 października 2024 roku, krótko po wygranych wyborach. Miał zaapelować wówczas o powstrzymanie eskalacji wojny. Kreml zaprzeczył tym doniesieniom, określając je jako „czystą fikcję”.
Czytaj także:
„Bóg uratował mnie, by znów uczynić Amerykę wielką”. Donald Trump zaprzysiężony na prezydenta USA
Donald Trump został w poniedziałek (20 stycznia) zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii w Kapitolu. Złożenie przysięgi formalnie rozpoczęło jego prezydenturę. "Dziś rozpoczyna się złoty wiek Ameryki,...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
Dziś zaprzysiężenie Donalda Trumpa [AKTUALIZOWANY]
Według zapowiedzi zespołu Donalda Trumpa nowy prezydent USA zacznie drugą kadencję od wydania około 100 rozporządzeń. Mają dotyczyć m.in. dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:
Joe Biden w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawił urzędników, chroniąc ich przed działaniami administracji Trumpa
Prezydent USA Joe Biden w ostatnich godzinach urzędowania ułaskawił Anthony’ego Fauciego, gen. Marka Milleya oraz członków komisji śledczej badającej atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. Jak zapowiedział,...
Czytaj więcejDetails