Polska i Ukraina to państwa znajdujące się w czołówce potencjału produkcji biometanu. Mogą stać się kluczowymi partnerami dla całej Unii na drodze do realizacji założeń REPowerEU. Wśród celów tego dokumentu znajduje się roczne wytwarzanie 35 mld m3 odnawialnego gazu na całym kontynencie.
Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował raport pt. „Biometan – potencjał Polski i Ukrainy”. Analizie poddano możliwości produkcyjne obu państw oraz działania, jakie muszą podjąć, aby wesprzeć Europę w wyparciu rosyjskiego gazu jego odnawialnym odpowiednikiem.
Są plany, realizowane są działania
Ukraina planuje do 2030 r. wytwarzać 1 mld m3 biometanu rocznie, a w ciągu 20 lat produkcja ma wzrosnąć choćby do ponad 20 mld m3. Podobne ambicje ma Polska. Do 2035 r. chce osiągnąć roczną produkcję na poziomie 5 mld m3.
Kongres Biogazu – zarejestruj się już dziś!
Gdyby oba państwa działały w porozumieniu, przyczyniłyby się do transformacji energetycznej Europy i mogłyby wykorzystać do tego istniejącą infrastrukturę przesyłową.
– kooperacja Ukrainy i Polski jest perspektywiczna ze względu na uzupełniające się mocne strony obu państw w sektorze energii odnawialnej. Polska jest zainteresowana biometanem jako środkiem do dekarbonizacji sektora energetycznego, a geograficzna bliskość Ukrainy, z którą jest połączona istniejącą infrastrukturą przesyłu gazu, stwarza naturalne warunki do strategicznego partnerstwa – powiedział Krzysztof Błaszak Ekspert ds. analiz geoekonomicznych BGK.
Ukraina w 2023 r. otworzyła pierwszą biometanownię, a już w bieżącym roku rozpoczęła eksport biometanu do Niemiec. Przedsiębiorstwa, które dokonały sprzedaży biometanu, deklarują, iż poziom rentowności EBITDA plasuje się między 37% a 84%, co zależy od skali produkcji i rodzaju zastosowanego substratu. Co warte zaznaczenia – wszystko to dzieje się w warunkach wojny i pomimo istniejących barier regulacyjnych.
Aby możliwe było pełne operowanie na europejskim rynku, Ukraina musi spełnić kilka wymogów. Przykładowo po stronie ukraińskiej pojawia się obowiązek zsynchronizowania z unijną bazą danych biopaliw.
Ważnym punktem związania współpracy między Polską i Ukrainą w zakresie biometanu jest 2023 r. To wtedy doszło do podpisania porozumienia pomiędzy krajowymi operatorami przesyłowymi: GAZ-SYSTEM i Gas Transmission System Operator of Ukraine.
Unia potrzebuje biometanu
Agresja Rosji na Ukrainę stała się stymulacją dla szybszej rezygnacji z paliw kopalnych w Europie, czego deklarację stanowi REPowerEU. Tymczasem gaz ziemny stał się paliwem pomostowym transformacji energetycznej.
Czytaj też: Czy jest miejsce na biometan w ciepłownictwie?
– W szerszym kontekście, zapotrzebowanie na paliwa gazowe w UE ma osiągnąć 120 miliardów m3 do 2040 r., choćby w scenariuszu głębokiej dekarbonizacji. Biometan ma potencjał, aby odegrać istotną rolę w zaspokojeniu tego zapotrzebowania. Potencjalnie konkurencyjna podaż z Ukrainy, w połączeniu z dotowanym popytem z Polski, mogłaby być kluczem do zniwelowania luki między ambicjami UE a jej rzeczywistymi możliwościami – wskazał Krzystzof Błaszak.
W raporcie wskazano, iż Polska dzięki swojemu popytowi połączonemu z systemem wsparcia mogłaby skutecznie wspomóc Ukrainę, która posiada ogromną podaż. Pomogłoby to obu państwom w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia od zewnętrznych dostawców paliw.
Zdjęcie: Archiwum Magazynu Biomasa
Źródło: BGK