Rafał Bartek przewodniczącym
Zanim doszło do głosowania na przewodniczącego zarządu, w jawnym głosowaniu delegaci udzielili absolutorium ustępującemu zarządowi Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
Wybór przewodniczącego był tajny. Delegaci, siedząc na swoich miejscach, wrzucali katy wyborcze do urn, które przynieśli im członkowie komisji wyborczej. Rafał Bartek, dotychczasowy lider TSKN był jedynym kandydatem. Zgłaszająca go do tej funkcji pani Sylwia Kus, podkreśliła, iż okazał się on w minionej kadencji człowiekiem na trudne czasy, gotowym do odważnej walki o to, co dla środowiska mniejszości jest ważne, czyli o zachowanie tożsamości.
– Jestem gotów kandydować, ale podkreślam, iż mogę to „szafnońć” tylko razem z wami. Potrzebuję wsparcia, dobrego słowa, ale także wymiany myśli i twórczego sporu – mówił delegatom Rafał Bartek.
Motyw jedności i współpracy powrócił także po ogłoszeniu wyniku wyborów.
Głosy negatywne są potrzebne
– Dziękuję, iż nie dostałem wszystkich głosów – mówił po odebraniu gratulacji nowy/stary przewodniczący. – Bardzo się tego bałem. W prawdziwej demokracji, a my jesteśmy organizacją demokratyczną, głosy negatywne są potrzebne. Kiedy robię coś źle, powiedzcie mi o tym, napiszcie. Ale bądźmy przy tym razem. Tylko razem możemy pokazać, iż jako mniejszość jesteśmy wartością.
– Sytuacja, w jakiej dzisiaj jako mniejszość funkcjonujemy, każe się zastanawiać, czy ten wybór to bardziej splendor, czy ciężar – powiedział „O!Polskiej” Rafał Bartek. – Ale chcę na to spojrzeć z drugiej strony. Aktywność naszej organizacji, która się wyróżnia na tle całej Polski, spowodowała, iż delegaci to docenili. Ostatnie cztery lata były wypełnione nowymi inicjatywami. I to inicjatywami otwartymi na dialog. Nie zamykamy się. Budujemy dobre rzeczy nie tylko dla członków TSKN-u. Troszczymy się o swoją tożsamość, działamy także dla całego regionu. To też uczestnicy zebrania rocznego dostrzegli.
Kto wszedł do zarządu
W głosowaniu tajnym wybrano także nowy zarząd TSKN. Z sali zgłoszono 10 kandydatur. Tylko jedna z zaproponowanych osób – pani Aneta Knura – Zawadzka, germanistka z Naczęsławic – będzie w zarządzie nową twarzą. Cała dziesiątka kandydatów otrzymała więcej niż sto głosów (114 delegatów wrzuciło karty do urn).
W skład zarządu weszli: Krystyn Cieplik, Zuzanna Donath-Kasiura, Ryszard Galla, Joanna Hassa, Aneta Knura-Zawadzka, Roman Kolek, Sylwia Kus, Norbert Rasch, Krzysztof Wysdak, Róża Zgorzelska.
Ważną część zebrania rocznego stanowiła sekwencja poświęcona udziałowi mniejszości niemieckiej w jesiennych wyborach do Sejmu. Referujący tę sprawę poseł Ryszard Galla poinformował, iż – jak poprzednio – kandydaci MN wystąpią pod auspicjami Komitetu Wyborczego Wyborców Mniejszości Niemieckiej. MN planuje wystawić pełną listę 24 kandydatów złożoną po połowie z kobiet i mężczyzn. Na czele listy znajdą się obecny poseł mniejszości, Rafał Bartek oraz wicemarszałkini województwa Zuzanna Donath-Kasiura.
Hasłem wyborczym KWW Mniejszości Niemieckiej są słowa „Opolskie – region dialogu„.
Szeroką relację z zebrania rocznego znajdziecie Państwo w najbliższym wydaniu „Heimatu” w „O!Polskiej” w ostatni czwartek czerwca.