Radni przyjęli dziś uchwały m.in. w sprawie budżetu na 2024 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej Grudziądza na lata 2024 – 2040. RIO wydała pozytywną opinię o budżecie

egrudziadz.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: Radni przyjęli dziś uchwały m.in. w sprawie budżetu na 2024 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej Grudziądza na lata 2024 – 2040. RIO wydała pozytywną opinię o budżecie


Większość radnych głosowała też „za” uchwałami dotyczącymi miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

23 radnych zmieniło dziś uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu na 2024 rok. 17 głosowało „za”, przeciw: 4; wstrzymało się 2.

Za zmianami w uchwale w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Grudziądza na lata 2024-2040 opowiedziało się 17 radnych, przeciw 6, nikt się nie wstrzymał.

Uchwała w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych – liczba głosów za: 17; przeciw: 6; wstrzymujących się: 0.

Radni uchwalili też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu ograniczonego ulicami: Lawendową, Mieczykową i Drogą Graniczną (23 „za”).

Także jednogłośnie radni przyjęli uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu ograniczonego ulicą Waryńskiego i ulicą Frycza Modrzewskiego.

Na sali obrad były pytania przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu ograniczonego ulicami Za Basenem, Karabinierów i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz terenami usługowymi. – Czy kiedy inwestor wybuduje w sąsiedztwie basenów bloki, to interes miasta będzie zabezpieczony? Chodzi o to, czy mieszkańcy, którzy tam się wprowadzą, nie zablokują planowanej modernizacji odkrytej pływalni? – dociekał radny niezrzeszony Roman Sarnowski. – Nie ma takiego niebezpieczeństwa – zapewnił prezydent Grudziądza Maciej Glamowski. – Ten teren jest wyłączony z inwestycji, jest zabezpieczony. Baseny są i będą. Ktoś kupując tu mieszkanie nie może się dziwić, iż jest takie sąsiedztwo. A powstanie tu kilka bloków, z możliwością wybudowania podziemnego parkingu.

Za przyjęciem tego planu zagospodarowania przestrzennego głosowało 23 radnych, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Dużo uwagi poświęcili radni na sprawy oświaty, a głównie dużej kwoty, jaką w budżecie miasto musi na ten cel zarezerwować. – Nie możemy myśleć o edukacji w kategorii kosztu. To nie jest koszt, to jest inwestycja w dzieci i młodzież. To jest nasza przyszłość – podkreślała wiceprezydent Róża Lewandowska, której podlegają sprawy oświaty. – Szkoła nigdy nie utrzyma się z tego, co rząd przekazuje samorządowi na utrzymanie szkół. Samorządy oczekują zwiększenia puli pieniędzy na oświatę. Demografia niepokoi, ale trzeba z rozwagą podchodzić do wprowadzania zmian w systemie oświaty. Nie powinniśmy wykonywać szybkich kroków, ale dokładnie przemyśleć działanie.

Do tego tematu wrócimy, podobnie do sprawy uporządkowania korzystania z hulajnóg elektrycznych, finansowania szpitala i finansowania sportu.

Prezydent Maciej Glamowski przekazał radnym informację, iż Regionalna Izba Obrachunkowa zaopiniowała pozytywnie budżet Grudziądza.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału