Rada Miasta udzieliła Prezydentce Kielc wotum zaufania

14 godzin temu

Rada Miasta Kielce udzieliła absolutorium dla Prezydent Kielc Agaty Wojdy. Za udzieleniem wotum zaufania Prezydentce Kielc zagłosowało 14 radnych, przeciw było 9 rajców.

– Dziękuję mieszkańcom oraz radnym za wszystkie głosy, także te krytyczne. Jestem przekonana, iż ludzi, którym zależy na Kielcach na tej sali jest więcej. Każdego dnia zapraszam do współpracy – powiedziała tuż po głosowaniu prezydentka Kielc Agata Wojda.

– Dziękuję wszystkim moim współpracownikom za zaangażowanie, wsparcie i codzienną pracę. To dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy realizować ważne dla mieszkańców projekty. Bardzo dziękuję również za życzliwość, której każdego dnia doświadczam na ulicach Kielc – podkreśla Agata Wojda.

W wystąpieniu podczas sesji absolutoryjnej prezydentka Kielc przedstawiła najważniejsze działania Miasta w 2025 roku oraz plany dla Kielc na przyszłość.

– W ciągu ostatnich dwóch lat pozyskaliśmy prawie 500 milionów złotych dotacji ze środków zewnętrznych, które realnie zmienią kielecką przestrzeń, poprawią jakość życia w Kielcach. Miasto to połączony organizm wielu priorytetów, wielu oczekiwań, wielu potrzeb i żadnego z nich nie można zaniedbywać – podkreśliła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Rozwój gospodarczy i rynek pracy

Priorytetem Miasta jest budowa dobrych warunków dla biznesu.

W planie ogólnym zwiększony zostanie potencjał terenów inwestycyjnych o blisko 200 hektarów. Wśród kluczowych projektów jest m.in. Nowy Malików i budowa układu komunikacyjnego, który pozwoli uwolnić w obu etapach 80 ha terenów.

Kielecki Park Technologiczny zrealizuje nowoczesny Inkubator Przedsiębiorczości przy Krakowskiej Rogatce wraz z parkingiem podziemnym. Będzie to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców, którzy szukają przestrzeni biurowych o wysokim standardzie.

W Targach Kielce powstaje nowa hala wystawiennicza o powierzchni 15 500 m², która ma być gotowa już podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Miasto przekazało także ośrodkowi wystawienniczemu działki o wartości 8 mln zł.

Infrastruktura i logistyka miejska

Stawiamy na projekty, które unowocześniają codzienne funkcjonowanie miasta.

W ubiegłym roku rozpoczęła się rewolucja w komunikacji publicznej. Po kieleckich ulicach jeżdżą już 24 autobusy elektryczne, a kolejnych 30 zasili tabor w przyszłości. W ciągu 2 lat wyznaczono 48 nowych przystanków.

Wkrótce rozpoczną się prace nad parkingami kubaturowymi przy ulicach Solnej, Grunwaldzkiej i Kamińskiego.

Miasto konsekwentnie realizuje „remonty nakładkowe” dróg oraz modernizację chodników i placów zabaw w różnych częściach miasta.

Zielona transformacja i jakość życia

Miasto inwestuje w ekologię, edukację i kulturę, tworząc z Kielc miasto przyjazne rodzinom.

W przyszłym roku rozpocznie się rewitalizacja Parku Dolina Silnicy. W planach jest modernizacja zabytkowego Parku Miejskiego wraz ze stawem oraz płyty Placu Wolności, pod którym powstanie parking podziemny.

Przeprowadzono termomodernizację 8 budynków oświatowych (m.in. SP nr 33, VI LO, Zespół Szkół Zawodowych na Zgody). Powstają nowe żłobki przy ul. Karskiego oraz na Ślichowicach.

Zmodernizowany będzie Amfiteatr Kadzielnia oraz unowocześniona wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Głos młodego pokolenia

Poprzez projekty takie jak Urban Lab oraz tworzenie nowej strategii młodzieżowej Kielce dają realną przestrzeń młodym ludziom do współdecydowania o przyszłości Kielc. Miasto złożyło również aplikację o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży, by zyskać narzędzia do rozwoju potencjału młodych Kielczan i odmienić wizerunek miasta w Europie. Te działania mają sprawić, by młodzi ludzie czuli tu swoją sprawczość i świadomie wybierali Kielce jako najlepsze miejsce do studiowania, powrotu po zakończeniu studiów w innym mieście i budowania życia właśnie tutaj.

Bezpieczeństwo i Polityka Społeczna

W Kielcach działa całodobowe Centrum Bezpieczeństwa Miasta, prowadzone są szkolenia dla mieszkańców z zakresu bezpieczeństwa. W planach jest utworzenie centralnego magazynu kryzysowego.

Jednym z priorytetów jest strategia rozwoju budownictwa komunalnego i społecznego. To mi.in. budowa nowych bloków KTBS przy ul. Pusha, renowacja pustostanów przy ul. Głowackiego, projekt mini osiedla przy Młodej 4 oraz inwestycja przy ul. Wiśniowej.

Wydarzenia, które przyciągają mieszkańców

Elementem budowania lokalnej tożsamości są także wydarzenia kulturalne. Magiczny Grudzień czy Święto Kielc z roku na rok przyciągają szeroką grupę Kielczanek i Kielczan. Z kolei Geofestiwal czy OFF Fashion to imprezy, które są już rozpoznawalne w Polsce.

Idź do oryginalnego materiału