Innowacyjna farma PV w Rokietnicy
Qair uruchomił nową elektrownię fotowoltaiczną w gminie Rokietnica. Instalacja o mocy 30 MW powstała na 33-hektarowym terenie należącym do Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda. Gospodarstwo to jest jednostką Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Elektrownia składa się z 54 tys. paneli fotowoltaicznych. Produkowana przez nie energia elektryczna odpowiada rocznemu zużyciu prądu przez około 7500 gospodarstw domowych.
System Optimum Tracker zwiększa wydajność
W farmie po raz pierwszy w Polsce zastosowano system Optimum Tracker. Technologia ta umożliwia automatyczne śledzenie słońca przez panele fotowoltaiczne w kierunku wschód-zachód. Dzięki temu produkcja energii może być wyższa i bardziej równomierna w ciągu dnia w porównaniu z instalacjami statycznymi.
System poprawia także dzienną efektywność energetyczną, wydłużając okres generowania energii. To rozwiązanie wpisuje się w długoterminową strategię firmy Qair w zakresie rozwoju nowoczesnych technologii i wspierania transformacji energetycznej.
Qair planuje 3 GW mocy do 2030 roku
Według prezesa Qair Polska, Krzysztofa Wojtysiaka, wykorzystanie technologii Optimum Tracker to element strategii firmy.
– Wdrażanie pionierskich technologii, takich jak te w Rokietnicy, to nie tylko kwestia parametrów technicznych – to strategiczny wybór, który odzwierciedla to, kim jesteśmy jako firma – podkreślał prezes.
Qair planuje osiągnąć 3 GW mocy zainstalowanej do 2030 roku. w tej chwili firma dysponuje 530 MW w Polsce w ramach projektów fotowoltaicznych i wiatrowych.
Współpraca z Uniwersytetem Przyrodniczym
Instalacja będzie także służyła celom edukacyjnym i naukowym. Studenci kierunków takich jak ekoenergetyka, inżynieria ochrony klimatu czy inżynieria rolnicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu będą mogli korzystać z niej jako zaplecza badawczego.
– Zrealizowana inwestycja Qair na terenie naszego gospodarstwa doświadczalnego w Rokietnicy to kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju uczelni – zaznaczył prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Qair rozwija projekty w 20 krajach
Qair to niezależna firma zajmująca się produkcją energii odnawialnej. Globalnie posiada 1,7 GW mocy zainstalowanej lub będącej w budowie. Grupa zatrudnia 730 pracowników i rozwija portfolio projektów o łącznej mocy 34 GW w 20 krajach.
Ambicją firmy jest bycie niezależnym liderem w zakresie odpowiedzialnej energii, obejmującej m.in. fotowoltaikę, energetykę wiatrową, wodną, pływową oraz produkcję i magazynowanie zielonego wodoru.
Zobacz również:- Qair uruchamia 15 MWp projekt fotowoltaiczny Beehive w Polsce
- Zamość stawia na ekotransport! 14 elektrycznych autobusów MAN i nowa fotowoltaika w MZK
- Polenergia uruchamia swoją największą farmę fotowoltaiczną w Szprotawie
- Rekordowy rok dla fotowoltaiki: niemal 600 GW mocy zainstalowanej w 2024 roku
Źródło informacji: Qair – informacja prasowa z 13.05.2025 r.