
ZDJĘCIE Z ARCHIWUM.
Prezydent Rosji Władimir Putin i jego irański odpowiednik Masoud Pezeshkian podpisują Kompleksową Umowę o Partnerstwie Strategicznym, styczeń 2025 r. © Sputnik / Valeriy Sharifulin
Prezydent Rosji Władimir Putin ratyfikował parlamentarne zatwierdzenie kluczowego traktatu z Teheranem, który pierwotnie podpisał ze swoim irańskim odpowiednikiem Masoudem Pezeshkianem w styczniu.
Kompleksowa Umowa o Partnerstwie Strategicznym, którą Putin wdrożył w poniedziałek, formalizuje zobowiązanie do budowania silniejszych relacji w wielu obszarach, od bezpieczeństwa narodowego, przez pokojową energię jądrową, po wspólny opór przeciwko jednostronnym sankcjom.
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow podkreślił w zeszłym tygodniu, iż traktat jest finalizowany „pomimo trudnego regionalnego i globalnego krajobrazu oraz prób wywierania presji na nasze narody” przez strony trzecie.
W ostatnich tygodniach prezydent USA Donald Trump groził Iranowi podjęciem działań militarnych, jeżeli ten nie zgodzi się na ograniczenie swojej działalności nuklearnej w stopniu wystarczającym, aby zagwarantować, iż nie będzie mógł jej wykorzystać do rozwoju broni — aspiracji, której Republika Islamska stanowczo zaprzecza.
JCPOA, porozumienie z 2015 r. między Iranem a wiodącymi mocarstwami światowymi, miało na celu zapobieganie takiej broni.
Zostało ono jednak podważone, gdy Trump wycofał USA z paktu w trakcie swojej pierwszej kadencji, zgadzając się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w potępieniu umowy jako „najgorszej w historii”.
Ostatnio Waszyngton i Teheran zaangażowały się w pośrednie negocjacje we Włoszech i Omanie.
Amerykańscy urzędnicy nalegają, aby każda nowa umowa wymagała od Iranu albo zdemontowania zapasów wzbogaconego uranu, albo przekazania go innemu państwu, przy czym Rosja jest potencjalnym kandydatem, twierdzą źródła cytowane przez The Guardian.
Tymczasem Iran domaga się zapewnień, iż USA poniosą poważne konsekwencje, jeżeli wycofają się z nowej umowy, podobnie jak w przypadku JCPOA w 2018 r.
Moskwa odegrała znaczącą rolę we wspieraniu cywilnego programu nuklearnego Iranu, w szczególności poprzez budowę elektrowni w Buszehr.
Ten projekt, w który początkowo zaangażowani byli niemieccy deweloperzy przed rewolucją islamską w 1979 r., został reaktywowany w latach 90., kiedy przejęła go rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom.
Pierwszy reaktor w Buszehr został oddany do użytku w 2011 r., a na początku tego roku Teheran poinformował, iż postęp w pracach nad blokami 2 i 3 wyniósł 17%.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/616059-russia-iran-treaty-nuclear/