Komisja Europejska szykuje pilne działania w związku z alarmującym wzrostem ognisk ptasiej grypy w Polsce. W pięciu województwach mogą zostać wprowadzone zakazy i ograniczenia, które uderzą w producentów drobiu i handel. Decyzje zapadną już w przyszłym tygodniu.
Niektóre obszary w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy; KE zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała PAP rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.
Jednym z takich środków może być zakaz sprzedaży drobiu z dotkniętych obszarów.
Jak przekazała rzeczniczka, w ciągu ostatnich dwóch miesięcy w Polsce potwierdzono 53 ogniska ptasiej grypy w województwach mazowieckim i wielkopolskim, a w całym kraju łącznie 73. Podkreśliła, iż choć choroba występuje również w innych państwach UE, w Polsce sytuacja jest „szczególnie niekorzystna”.
Dodała, iż wpływ na rozprzestrzenianie się choroby ma m.in. duża liczba zakładów drobiarskich.
„W związku z tym niektóre obszary w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim w Polsce, w których występuje duże zagęszczenie zakładów drobiarskich, można uznać za obszary wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się HPAI (wirusa ptasiej grypy o wysokiej patogeniczności – PAP)" - przekazała Hrnczirzova.
Dodała, iż w tej chwili ma miejsce wiosenna migracja dzikich ptaków, a w niektórych obszarach UE, w tym w Polsce, odnotowano wzrost liczby ognisk wykrytych u dzikich gatunków, co zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się choroby wśród drobiu.
Zdaniem KE, konieczne jest przyjęcie dodatkowych środków nadzwyczajnych w Polsce, które należy zastosować w tych obszarach wysokiego ryzyka. „Środki te zostaną przyjęte przez Komisję w przyszłym tygodniu” – poinformowała Hrnczirzova.
Rzeczniczka nie poinformowała jednak, jakie środki zamierza zastosować KE.
W przeszłości KE podejmowała już decyzje o środkach nadzwyczajnych. Przykładowo, w 2014 roku Komisja Europejska zrobiła to celu powstrzymania wybuchu ptasiej grypy w Holandii i Wielkiej Brytanii, wprowadzając m.in. zakaz sprzedaży produktów drobiowych z dotkniętych obszarów.
KE na swoich stronach informuje też, jakie zgodnie z prawem UE działania należy podjąć w przypadku wykrycia ptasiej grypy o wysokiej patogeniczności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
"Władze państw członkowskich muszą natychmiast wdrożyć środki mające na celu wyeliminowanie choroby w zakażonym zakładzie, w tym ubój wszystkich ptaków, bezpieczną utylizację martwych ptaków i potencjalnie skażonych materiałów oraz czyszczenie i dezynfekcję. Ponadto należy ustanowić strefę zamkniętą o promieniu co najmniej 10 km wokół dotkniętego zakładu, a dodatkowe środki kontroli należy zastosować w zakładach w tej strefie, w których trzymane są ptaki" - czytamy na stronach KE.
W razie uznania za konieczne środki te można również rozszerzyć na fermy drobiu w pobliżu lub na fermy, które miały kontakt z zakażoną fermą.
Wprowadza się też dodatkowe środki monitorowania i nadzoru nad ptakami w celu oceny sytuacji chorobowej i kontrolowania rozprzestrzeniania się choroby. Środki te są utrzymywane przez co najmniej 30 dni po wyeliminowaniu wirusa z zakażonego zakładu.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)