W ramach przedsięwzięcie zostanie wdrożony system rozlokowania specjalistycznych jednostek operacyjnych realizujących prace na sieci gazowej z wykorzystaniem technologii zamknięć hermetycznych gazociągów. Rozwiązanie ułatwi prowadzenie prac specjalistycznych na gazociągach wysokiego, podwyższonego średniego oraz średniego ciśnienia.
W wyniku robót będą wyeliminowane upusty gazu pojawiające się podczas odgazowywania sieci przy pracach eksploatacyjnych i usuwaniu awarii. Zastosowana technologia pozwoli na szybką reakcję w sytuacjach awaryjnych i nieprzerwane dostawy gazu ziemnego. Przyczyni się do redukcji emisji metanu o 113,8 ton rocznie. Usprawni też planowe roboty na sieci. System ma być gotowy do końca 2024 r.
Drugie zadanie polega na wdrożeniu zautomatyzowanego systemu diagnostycznego ciągów redukcyjnych na stacjach gazowych. Specjalistyczny sprzęt posłuży do sprawdzania szczelności i ciśnienia urządzeń. Dane z kontroli będą zbierane automatycznie i udostępniane w formie elektronicznej. Emisja metanu ma spaść o 8,8 ton na rok. Rozwiązanie rozpocznie działanie w grudniu 2027 r.
PSG uzyskała pożyczkę w kwocie 41 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach unijnego programu Innowacje dla Środowiska.
Przedsięwzięcie pozwoli spółce dostosować się do nowych przepisów dotyczących redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej.
Przeczytaj także: Francję i Belgię połączy rurociąg wodorowy. Plany