Podkarpacie stawia na czyste powietrze: 100 mln zł na doradztwo, modernizacje i odnawialne źródła energii

carpatiabiznes.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: wymiana pieca termomodernizacja fotowoltaika dotacja dofinansowanie


Podkarpacie. Ruszył program „Podkarpackie – żyj i oddychaj” o wartości ponad 100 mln zł.

Program jest finansowany z funduszy unijnych LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Kluczowym elementem projektu jest wsparcie mieszkańców w procesach wymiany starych pieców, termomodernizacji budynków i instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) takich jak panele fotowoltaiczne.

W ponad 60 podkarpackich gminach już powołano doradców środowiskowych, którzy na przestrzeni najbliższych sześciu lat będą przechodzić specjalistyczne szkolenia, by doradzać mieszkańcom w działaniach proekologicznych. Doradcy pomagają m.in. w wypełnianiu wniosków o dotacje na programy takie jak „Czyste Powietrze” czy „Mój Prąd”, a ich praca ma zwiększyć dostępność dofinansowań i podnieść świadomość ekologiczną lokalnych społeczności.

Dodatkowo, w wybranych gminach – Rzeszów, Mielec, Dębica, Krosno i Zagórz – realizowany będzie pilotażowy moduł zarządzania energią.

Jego celem jest racjonalne zarządzanie i magazynowanie energii oraz zwiększenie udziału OZE. Jak podkreśla dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, Andrzej Kulig, projekt ma pomóc gminom nauczyć się zarządzania energią nie tylko w budynkach publicznych, ale w całym obrębie gminy.

Planowane jest tworzenie związków międzygminnych, co umożliwi wymianę doświadczeń i lepsze wykorzystanie wiedzy z zakresu ochrony środowiska i efektywności energetycznej.

W projekt zaangażowanych jest 66 partnerów, w tym 61 gmin oraz organizacje takie jak Instytut Technologii Paliw i Energii, Stowarzyszenie EKOSKOP oraz Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Inicjatywa ma zapewnić nie tylko poprawę jakości powietrza, ale także stworzyć systemowe rozwiązania, które będą mogły być stosowane w przyszłości przez kolejne samorządy w całym regionie.

Idź do oryginalnego materiału