

W Opolskim Urzędzie Marszałkowskim eksperci, samorządowcy oraz inwestorzy dyskutują dziś m.in. o przyszłości energetyki w regionie oraz o budowie rozproszonych systemów energetycznych w oparciu o OZE.
– Najbardziej zainteresowani zmianami energetycznymi są samorządowcy – mówi Jacek Walski, prezes Fundacji Zielony Feniks, współorganizator wydarzenia. – Mamy także zaproszonych przedstawicieli różnych firm, m.in. firm tworzących alternatywną energetykę opartą o Odnawialne Źródła Energii, ale również energetykę, która powstaje w ramach rozproszenia. Ta konferencja ma także na celu rozmowy o planowaniu energetycznym.
– Będziemy mówić o perspektywach Opolszczyzny, o potencjale regionu, który jest ogromny – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Klastrów Energii i OZE. Oczywiście mówimy tutaj w kontekście źródeł odnawialnych, bo Opolszczyzna to w dużej części Brama Morawska, gdzie warunki wietrzności są wyjątkowe i grzechem by było tego nie wykorzystać dla dobra lokalnej społeczności.
– Jest dużo osób, które są przeciwne OZE, a w szczególności stawianiu wiatraków. Jednak z drugiej strony są też takie osoby, w tym rolnicy i przedsiębiorcy, którzy wyrażają zadowolenie z tego, iż nowe instalacje energetyczne, w tym turbiny powstaną – mówi Dariusz Mazurczak, zastępca burmistrza Kluczborka.
– To trudne tematy do rozmów, ale rozmawiamy także o założonej polityce energetycznej do 2040 roku. Będziemy także mówić o miksie energetycznym – dodaje Robert Węgrzyn, członek zarządu województwa opolskiego.
Podczas konferencji mowa była także możliwości pozyskiwania funduszy na zmiany energetyczne, w tym OZE dla samorządów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Jacek Walski, Tomasz Drzał, Dariusz Mazurczak, Robert Węgrzyn:
Szersza relacja:








autor: KZL