Przystań Drugiej Szansy.

7 godzin temu

Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się określenie „Przystań Drugiej Szansy”. Tak naprawdę nie jest ono niczym nowym, ponieważ są to punkty, które niemal od trzech lat funkcjonują w bielskich PSZOKach. Dawniej nosiły nazwę „Punkt Drugiego Życia” i stały się doskonałą alternatywą dla niechcianych „przydasiów”. Jest to także bardzo dobry sposób na zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez ponowne użycie rzeczy, które są jeszcze w dobrym stanie. Mamy przecież w domach przedmioty, książki, zabawki, które nie są nam już potrzebne i jeżeli nie mamy ich komu przekazać, mogą trafić właśnie do takiej Przystani.

Żyjemy w dobie konsumpcjonizmu i doskonale widzimy, ile mamy niepotrzebnych rzeczy, ubrań czy akcesoriów. Czy wszystkiego używamy? Czy wszystko jest nam potrzebne? Otóż nie. Na samym początku, kiedy przychodzi pokusa kupienia sobie nowej rzeczy warto zastanowić się, czy na pewno ją potrzebujemy. Czasem takie pytanie musi być powtarzane kilkakrotnie, aby uświadomić sobie czy jest to potrzeba rzeczywista, czy jedynie pokusa. I to jest najlepszy sposób ograniczania powstawania odpadów i połowa sukcesu. Drugą połową jest używanie rzeczy, które już powstały, przekazywanie dalej tych, z których już nie korzystamy, dawanie im „drugiego życia” lub nowego właściciela.

Z tą właśnie myślą powstały najpierw Punkty Drugiego Życia a następnie Przystanie Drugiej Szansy. Aby dać szansę przedmiotom, które są dobre, aby nie stały się odpadem, ale żeby mogły posłużyć innym. Przystanie są obecne w każdym z bielskich PSZOKów: na ul. Krakowskiej 315 d, ul. Straconki 1 oraz ul. Szyprów 8. Co można tam przynieść i co można tam znaleźć? Książki, zabawki, wózki dla dzieci oraz foteliki, akcesoria dekoracyjne, płyty, zastawy stołowe, sprzęt sportowy, kubki, puzzle, gry a także dobre ubrania i wiele innych rzeczy. Dodatkowo podczas eventów plenerowych oraz pikników ekologicznych na stoisku edukacyjnym prowadzonym przez dział edukacji ekologicznej ZGO S.A, dostępna jest także „Mobilna Przystań Drugiej Szansy”. Dzięki temu mieszkańcy mogą naocznie przekonać się jakie przedmioty trafiają do Przystani a ucząc się prawidłowej segregacji odpadów, mogą stać się nowymi właścicielami używanych „Przydasiów”.

Korzystanie z rzeczy z drugiej ręki jest jednym z najbardziej efektywnych postaw ekologicznych, które pomagają w ograniczeniu powstawania odpadów. Dlatego serdecznie zachęcamy do odwiedzania Przystani Drugiej Szansy przy okazji wizyt na bielskich PSZOKach. Warto również pamiętać, iż w aplikacji Wybbieram czyste miasto, oprócz cennych informacji związanych z gospodarką odpadami w naszym mieście, jest także moduł WYMIEŃ/ODDAJ, gdzie można zamieszczać informacje o przedmiotach, które chce się oddać lub znaleźć te, których aktualnie poszukujemy. Jest to bardzo proste a zarazem bardzo efektywne zachowanie ekologiczne, za pomocą którego będziemy mieli realny wpływ na ilość odpadów wytwarzanych w swoim otoczeniu.

Idź do oryginalnego materiału