Przeżyjmy to jeszcze raz, czyli rok 2022 w Krakowie

1 rok temu

Jakie określenia przychodzą na myśl przy podsumowaniu kończącego się roku 2022? Trudny, bez większych fajerwerków, choć także daleki od normalności, ale też z decyzjami, które będą mieć wpływ na naszą przyszłość. Każdy ma subiektywną ocenę tego, co było najważniejsze. Przypominamy wybrane wydarzenia w Krakowie z ostatnich 12 miesięcy…

STYCZEŃ
Początek roku przyniósł przewrót w Radzie Miasta Krakowa. Prezydencki klub Przyjazny Kraków razem z radnymi Nowoczesnej oraz Prawa i Sprawiedliwości odwołał Dominika Jaśkowa z Platformy Obywatelskiej z funkcji przewodniczącego rady. Jego miejsce zajął dotychczasowy wiceprzewodniczący Rafał Komarewicz z Przyjaznego Krakowa. Napięcia w radzie były cały rok, ale przez cały czas istnieje nieformalna koalicja Przyjaznego Krakowa i Platformy, choć w niektórych głosowaniach prezydent Jacek Majchrowski nie może już liczyć na bezwzględne poparcie PO.
Początek roku to także początek dyskusji o nowej drodze ekspresowej z Krakowa do Myślenic. Sześć wariantów jej przebiegu przedstawiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przez kolejne miesiące mnożyły się protesty, wszystkie propozycje mają swoich przeciwników. Władze Krakowa podjęły próbę wypracowania tzw. wariantu społecznego, ale gwałtownie okazało się, iż ogólnej zgody na jakikolwiek przebieg nowej zakopianki nie ma i nie będzie. Pod koniec rok GDDKiA zapowiedziała, iż i tak rozpocznie przygotowania do tej inwestycji.
Z krajobrazu miasta, a adekwatnie z ulicy Grzegórzeckiej zniknął zabytkowy wiadukt kolejowy. Wyburzanie starej konstrukcji zakończyło się w połowie stycznia, budowa nowego, żelbetowego wiaduktu przez cały czas trwa. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2023 roku.
Dominika Długosz była wojewódzkim małopolskim konserwatorem zabytków niespełna dobę. Nominację odebrała z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity w środę, 19 stycznia 2022 roku, późnym popołudniem. Przed południem w czwartek, 20 stycznia 2022 okazało się, iż w ekspresowym tempie została odwołana. Według oficjalnej informacji Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Dominika Długosz „z powodów osobistych złożyła rezygnację ze stanowiska”. Ale według spekulacji poszło o jej aktywność w mediach społecznościowych. Oczywiście antypisowską, antyrządową, a choćby antykościelną. Dominka Długosz miała udostępniać takie treści na swoim Facebooku.

LUTY
Wojna w Ukrainie, wywołana przez Rosję, diametralnie zmieniła to, co działo się w Krakowie. Napływ uchodźców, pomoc udzielana im na szeroką skalę, organizacja transportów za naszą wschodnią granicę – to były działania nie tylko przez pierwsze tygodnie wojny. I wszystko wskazuje na to, iż wojna w Ukrainie wciąż będzie mieć znaczący wpływ na to, co dzieje się pod Wawelem.

[See image gallery at krknews.pl]

MARZEC
Do Krakowa zawitał Sean Penn. Amerykański aktor, reżyser i producent, prezes fundacji CORE, podpisał z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim porozumienie o współpracy w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Fundacja hollywoodzkiej gwiazdy jako pierwsza zadeklarowała systemowe wsparcie dla miasta dotyczące organizacji pomocy humanitarnej.
Władze lotniska w Balicach przegrały kolejną batalię o nowy pas startowy. Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną spółki zarządzającej lotniskiem, która chciała podważyć wyrok sądowy uchylający decyzję środowiskową dla nowego pasa startowego. To oznacza, iż protestujący przeciwko tej inwestycji mieli rację wytykając błędy popełnione przy ocenie oddziaływania na środowisko i wskazaniu jako najkorzystniejszego tzw. wariantu północnego nowej drogi startów i lądowań samolotów. Pod koniec roku zostało wszczęte nowe postępowanie w sprawie decyzji lokalizacyjnej dla nowego pasa, powinien też powstać nowy raport oddziaływania na środowisko.
Skończyły się tablice rejestracyjne samochodów z Krakowa, zaczynające się od liter KR. Przy rejestracji aut wydawane są już tablice z literami KK na ich początku.
Rozpoczynają się konsultacje w sprawie ustanowienia w Krakowie strefy czystego transportu. Ostatecznie – w listopadzie – przyjęto znacznie zmienione rozwiązania niż pokazane pod koniec marca.

KWIECIEŃ
Od 23 kwietnia w Krakowie można wypożyczyć elektryczne rowery Bolt. Cena za jedną minutę przejazdu została ustalona na poziomie 50 gr. Każdy rower wyposażono m.in. w ekran, GPS czy ładowarkę do telefonu.
Został ogłoszony przetarg na budowę Centrum Muzyki. W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1 000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr i przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

MAJ
Wisła Kraków spadła z Ekstraklasy. Przez tygodnie drużyna Białej Gwiazdy znajdowała się w strefie spadkowej, gwoździem do trumny okazała się porażka z Radomiakiem 2-4, na jedną kolejką przed zakończeniem rozgrywek. Wisła nie gra w Ekstraklasie po raz pierwszy od 26 lat, a w tym sezonie na razie nie idzie jej na tyle dobrze, by kibicie mogli wierzyć w szybki do niej powrót.
Pojawiły się pierwsze przecieki na temat ustawy przedłużającej kadencję samorządów do kwietnia 2024 roku. To pomysł PiS na to, by jesienią 2023 nie kumulować wyborów parlamentarnych i samorządowych. Tym samym obecny prezydent Jacek Majchrowski porządzi pod Wawelem co najmniej do wiosny 2024.

CZERWIEC
Wrócił pomysł wprowadzenia opłat za parkowanie także w niedziele. Tym razem jednak tylko w ścisłym centrum – w podstrefie A. Projekt uchwały przedstawiony radnym zakładał także podwyżkę opłat za parkowanie. Ostatecznie projekt wylądował w koszu, ale jeszcze raz wrócił w nieco zmienione wersji pod koniec roku i będzie dyskutowany w styczniu.
Zostało wydane pozwolenie na budowę dla kładki pieszo-rowerowej, która połączy Kazimierz z Ludwinowem.
Andrzej Mleczko odebrał dyplom potwierdzający przyznanie mu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Od przyznaniu mu tego zaszczytu minął rok, uroczystość odraczano z powodu pandemii koronawirusa.

LIPIEC
W hali Tauron Areny w Krakowie odbył się mecz charytatywny „Iga Świątek i przyjaciele dla Ukrainy”. Unikatowa impreza przyniosła co najmniej 2 mln złotych dochodu, który trafił na pomoc Ukrainie. Iga Świątek rozegrała m.in. jednego seta singla z Agnieszką Radwańską. I tu lepsza okazała się tenisistka rodem z Krakowa.

Iga Świątek i przyjaciele wygrali dla Ukrainy co najmniej dwa miliony złotych


Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum został pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia (w wieku 29 lat). 4 lipca 2022 roku, postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

SIERPIEŃ
Trasa Łagiewnicka została oficjalnie otwarta. Na uroczystym otwarciu był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, ale pojawili się również przeciwnicy tej inwestycji. – Po czterech latach budowy mamy efekt. Efekt inwestycji, która jest wyjątkowa nie tylko w skali Krakowa, ale i w skali Polski. To największa samorządowa inwestycja infrastrukturalna w Polsce – mówił podczas otwarcia trasy Łagiewnickiej prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

[See image gallery at krknews.pl]

(fot. Andrey Rafael/KRKnews)

WRZESIEŃ
Małopolski sejmik zmienił uchwałę antysmogową – wydłużył czas na likwidację pozaklasowych pieców węglowych. Kopciuchy będą dymić w Małopolsce jeszcze przez dwa sezony grzewcze. Protesty ekologów były bezskuteczne, wojewoda uchwały nie uchylił, ale będzie ją badał jeszcze sąd administracyjny.
W Krakowie zaginął 30-letni polityk Lewicy Jakub Bocheński. Jego ciało po kilku tygodniach poszukiwań zostało odnalezione w pustostanie w okolicach Wisły. Przyczyna śmierci Jakuba Bocheńskiego jest wyjaśniana przez policję i prokuraturę. Jedna z zakładanych hipotez mówi o samobójstwie.

PAŹDZIERNIK
Kraków ma nowego Lajkonika. Został nim Mariusz Glonek, syn ustępującego Konika Zwierzynieckiego. Nowego Lajkonika będzie można podziwiać w pełnej krasie 15 czerwca 2023 roku. Wtedy po raz pierwszy Mariusz Glonek oficjalnie będzie harcował na ulicach Krakowa w tradycyjnym stroju Lajkonika.
Władze miasta chcę wprowadzić nocną prohibicję. Konsultacjom społecznym poddano propozycję wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu między północą a godz. 5.30 lub między godz. 22.00 a 6.00, a także zakazu sprzedaży alkoholu obejmującego całe miasto lub tylko dzielnice, które o to zawnioskują. Konsultacje zakończyły się w grudniu, ostateczna decyzja radnych na początku 2023 roku.
Rozpoczynają się konsultacje społeczne dotyczące Trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej. Przedstawiono kilka wariantów ich przebiegu. Już wiadomo, iż efektem konsultacji będą duże zmiany w projektach obu tras. Nowe warianty poznamy w przyszłym roku.

Trasy Pychowicka i Zwierzyniecka. Po konsultacjach społecznych wiceprezydent Kulig zapowiada duże zmiany w projektach

LISTOPAD
Prezydent Jacek Majchrowski obchodzi 20-lecie rządów w Krakowie.
Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o ustanowieniu Strefy Czystego Transportu. Za kilka lat do Krakowa nie wjadą stare diesle i bardzo stare samochody na benzynę. Wprowadzane obostrzenia obejmą nie tylko krakowian, ale wszystkich kierowców poruszających się po ulicach Krakowa.
Pojawia się propozycja podwyżki cen biletów na miejskie autobusy i tramwaje. Najważniejsza zmiana to podniesienie ceny miesięcznego biletu sieciowego dla mieszkańca z 80 złotych do 119 złotych. Do tej pory radni nie zajęli się tą uchwałą, sprawa wróci na sesje Rady Miasta w styczniu.

GRUDZIEŃ
Agencja Rozwoju Miasta Krakowa podpisała umowę na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki. Kontrakt zakłada wykonanie zlecenia za 116,5 mln złotych. To tylko część kosztów budowy całego kompleksu w Cichym Kąciku.
Atak zimy w Krakowie. Najpierw intensywne opady śniegu, potem gołoledź, a w końcu szybka odwilż. Kłopoty ma MPK, kierowcy i piesi. Sytuacja normuje się po ociepleniu.

[See image gallery at krknews.pl]

Redakcja KRKnews

Idź do oryginalnego materiału