Przesłuchanie Zbigniewa Ziobro. Zero reakcji na wezwanie

1 dzień temu

Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji ds. Pegasusa, ogłosiła, iż kolejne przesłuchanie byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry odbędzie się 10 lipca. “Żarty się skończyły” – powiedziała Sroka, podkreślając tym samym determinację komisji w dążeniu do wyjaśnienia sprawy.

Ziobro, który miał stawić się na dzisiejszym posiedzeniu komisji, dostarczył o poranku zwolnienie od lekarza sądowego, tłumacząc swoją nieobecność stanem zdrowia. To już kolejny raz, kiedy Ziobro unika spotkania z komisją, co wzbudza coraz większe kontrowersje i napięcia polityczne.

Ziobro nie stawił się na komisje śledczą

W poniedziałek, 1 lipca 2024 roku odbyło się długo oczekiwane posiedzenie komisji śledczej ds. Pegasusa, które rozpoczęło się o godzinie 10:00. Na posiedzeniu miał zeznawać były minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, jednak ten nie stawił się przed komisją. W jego miejsce dostarczono zwolnienie od lekarza sądowego.

Na początku posiedzenia, przewodnicząca komisji, Magdalena Sroka, poinformowała zgromadzonych, iż komisja wyznacza kolejny termin przesłuchania na 10 lipca 2024 roku. Podkreśliła również, iż w przypadku, gdyby przesłuchanie nie mogło się odbyć w wyznaczonym terminie, komisja zwróci się do biegłych o ustalenie najbliższego możliwego terminu przesłuchania.

Pan Ziobro nie uniknie odpowiedzialności. Nikt nie może czuć się równiejszy ponad naród. Zbigniew Ziobro stanie przed komisją śledczą.

Tomasz Trela, wiceprzewodniczący komisji ds. Pegasusa

Marcin Bosacki, zastępca przewodniczącej komisji, odniósł się do tej sytuacji, podkreślając, iż przesłuchanie Ziobro jest nieuniknione. “Pan Ziobro zgodnie z prawem przedstawił nam dziś zaświadczenie od lekarza sądowego (…), natomiast w najbliższych tygodniach czy miesiącach przesłuchać go musimy”.

Znaczenie Komisji ds. Pegasusa

Komisja ds. Pegasusa została powołana w celu zbadania nadużyć związanych z używaniem zaawansowanego systemu szpiegowskiego Pegasus przez polskie służby bezpieczeństwa. Pegasus, stworzony przez izraelską firmę NSO Group, jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi do inwigilacji, co wzbudza ogromne kontrowersje i obawy dotyczące naruszenia prywatności oraz praw człowieka.

Wielu polityków, aktywistów oraz dziennikarzy twierdzi, iż byli celem nielegalnej inwigilacji z wykorzystaniem Pegasusa, co stawia pod znakiem zapytania legalność działań rządowych służb. Przesłuchanie Zbigniewa Ziobro jest kluczowym elementem śledztwa, ponieważ jako były minister sprawiedliwości mógł mieć wiedzę na temat ewentualnych nadużyć.

Idź do oryginalnego materiału