Przed nowym pomnikiem na Białogonie odbyły się uroczystości ku czci powstańców

1 rok temu
Zdjęcie: 22.01.2023. Kielce. Białogon. Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


Świętokrzyscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz miasta wzięli udział w uroczystościach 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego przed nowym pomnikiem ku czci poległych powstańców na kieleckim Białogonie.

Poświęcenia pomnika dokonał biskup Jan Piotrowski, ordynariusz diecezji kieleckiej.

– To bardzo budujące, iż tak wiele młodych osób wzięło udział w uroczystościach – zaznaczył pasterz diecezji. – Wydarzenia, które wspominamy, to nie tylko kronikarski zapis historii, ale motywacja dla nas do tego, aby Polska była zawsze ojczyzną wszystkich Polaków – dodał.

Powstanie styczniowe odcisnęło trwałe piętno na Kielcach i całym regionie świętokrzyskim, co zobowiązuje nas, aby kultywować pamięć o tamtych wydarzeniach – powiedziała Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki.

– Robotnicy z fabryki w Białogonie przyłączyli się do oddziałów powstańczych. To pokolenie powstańców styczniowych przeniosło najważniejsze wartości: Bóg, Honor, Ojczyzna kolejnym pokoleniom – podkreśliła.

Na Ziemi Kieleckiej biło bardzo mocno serce powstania styczniowego – przypomniał Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski.

– Powstańcom nie udało się wywalczyć wolności, ale 50 lat później w 1918 roku ich synowie, dzięki temu co wydarzyło się w czasie powstania, mogli się nią cieszyć – dodał.

Fenomenem powstania było to, iż było dziełem wszystkich Polaków, bez względu na pochodzenie społeczne – powiedział senator Krzysztof Słoń.

Jak z kolei stwierdziła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, gdyby nie zryw powstańczy w 1863 roku, nie mielibyśmy teraz niepodległej ojczyzny.

– To ważne, iż powstał pomnik ku czci tych, którzy nie zawahali się oddać życia za naszą wolność – podkreślił Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce.

W inicjatywę budowy pomnika na Białogonie zaangażowani byli: Stowarzyszenie „Kieleccy Patrioci”, Staropolskie Stowarzyszenie Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”. Datki składali kielczanie w trakcie zbiórek. Wykonanie monumentu było możliwe dzięki wsparciu różnych firm i prywatnych przedsiębiorców. Pomnik to symbol uznania dla tych, którzy pamiętnego 22 stycznia 1863 r. włączyli się w powstańczy czyn i nie zawahali się oddać swojego życia za wolność, wśród nich byli robotnicy z zakładów w Białogonie. Pomnik stanął przy parkingu, obok zabytkowego drewnianego kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego.

Idź do oryginalnego materiału