Przed nami II tura wyborów prezydenckich. Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych terminów…

4 godzin temu

Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Tego wyboru dokonamy już 1 czerwca podczas drugiej tury wyborów prezydenckich. Do kiedy trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego, złożyć wniosek o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania lub o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania?

Druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca 2025 roku. Lokale wyborcze będą czynne w godz. 7 – 21. Wyborcy zameldowani na pobyt stały na terenie Płocka są z urzędu ujmowani w stałym obwodzie głosowania adekwatnym dla adresu zameldowania na pobyt stały. Osoby zameldowane na pobyt czasowy nie są ujęte w spisie wyborców. Każdy może sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców. Dostępne są tam informacje dotyczące miejsca, okręgu i obwodu głosowania.

Sprawdzenia można dokonać dzięki e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji (

Jeśli wyborca nie posiada profilu zaufanego, może sprawdzić swoje dane osobiście w Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17). Wizyty przy al. Piłsudskiego 6 można zarezerwować poprzez system internetowej rezerwacji dostępny na

Kalendarz wyborczy:

— do 22 maja 2025 trzeba zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Należy to zrobić w delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Płocku przy ul. Kolegialnej 15.

Korespondencyjnie mogą głosować wyborcy, którzy najpóźniej w dniu wyborów kończą 60 lat oraz wyborcy z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym bez ograniczenia wieku. Do tego dnia będą przyjmowane zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dzięki nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a. Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przed I turą wyborów obowiązuje również w dniu ponownego głosowania;

— do 23 maja można składać wnioski o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania. Wniosek taki może złożyć wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat lub jest osobą z orzeczoną w stopniu znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawnością (potrzebne będzie orzeczenie o niepełnosprawności). Osoba wskazana na pełnomocnika składa zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa. Wnioski o udzielenie pełnomocnictwa do głosowania można składać w Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17). Wyborca, który otrzymał akt pełnomocnictwa do głosowania w pierwszej turze, posiada je również do głosowania w dniu drugiej tury;

— do 27 maja jest czas dla wyborców, przebywających za granicą i posiadających ważne polskie paszporty na ujęcie w spisie wyborców sporządzanym przez konsula. Wpis następuje na podstawie wniosku wyborcy wniesionego do tego dnia do adekwatnego terytorialnie konsula. Wykaz polskich placówek dyplomatycznych, w których utworzone zostaną komisje wyborcze, publikuje Państwowa Komisja Wyborcza na swojej stronie internetowej:

— do 29 maja 2025 wyborcy czasowo przebywający w Płocku w dniu wyborów mogą jednorazowo złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić na piśmie z własnoręcznym podpisem lub elektronicznie z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Wyborca, który zmienił miejsce głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty. Uwaga! Wyborcy, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, przed I turą wyborów będą ujęci w tym samym spisie wyborców również w dniu ponownego głosowania. Wnioski o zmianę miejsca głosowania przyjmuje Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17);

— do 29 maja także należy złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Zaświadczeniem takim można głosować w dowolnej komisji obwodowej na terenie kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Dokument ten należy odebrać osobiście lub przez pełnomocnika po okazaniu dowodu tożsamości. Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia musi jednoznacznie wskazywać, iż uprawnia pełnomocnika do tej konkretnej czynności. Wyborcy, którzy złożyli wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przed I turą wyborów otrzymali również zaświadczenie o prawie do głosowania w drugiej turze. Zaświadczenia o prawie do głosowania wydawane są przez Referat Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta przy al. Piłsudskiego 6 (od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 17) lub w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Zduńskiej (w poniedziałek, wtorek, środa w godz. 8.00-15.30, czwartek w godz. 8.00-16.30 i w piątek w godz. 8.00-14.30). Z zaświadczeniem o prawie do głosowania nie trzeba dopisywać się do listy wyborców przed dniem głosowania. Na jego podstawie komisja wyborcza dopisze osobę do listy wyborców w niedzielę wyborczą i umożliwi głosowanie.

Idź do oryginalnego materiału