Radny Marcin Pietrzykowski szuka rozwiązania problemu parkowania w rejonie słupeckiego Ekonomika. Ostatnio zaapelował do władz miasta o podjęcie wspólnych działań z władzami powiatu.
Słupecki radny już wcześniej sygnalizował ten problem. Zgłaszał, iż na ul. Wojska Polskiego, Jeziornej i Krzywej parkuje mnóstwo samochodów, co utrudnia codzienne funkcjonowanie mieszkańców tej części miasta. To auta głównie pracowników i uczniów Ekonomika oraz osób dojeżdżających do sąsiadujących ze szkołą placówek – Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego czy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Niedawno radny wystosował w tej sprawie pismo do starostwa. Otrzymał obszerną odpowiedź. Wicestarosta Piotr Kowalski wskazuje w niej na statystyki, z których wynika, iż w naszym powiecie jest więcej samochodów niż wynosi średnia w regionie, województwie i kraju. W powiecie słupeckim na 1000 mieszkańców przypada 717 aut, podczas gdy w regionie konińskim i w województwie 657, a w kraju 612. – Choć powyższe wskaźniki nie uwzględniają powierzchni publicznie dostępnych miejsc parkingowych, ani zakresu i skali mobilności społeczeństwa w zakresie wykorzystywanych do tego celu samochodów osobowych, to sugerują potencjalnie większy niż w skali regionu czy całego kraju problem z dostępnością miejsc parkingowych w Słupcy – pisze wicestarosta. Powołuje się też na statystyki słupeckiej komendy policji, z których wynika, iż problem nieprawidłowego parkowania w rejonie ul. Wojska Polskiego, Krzywej i Jeziornej bardzo rzadko zgłaszany jest do odpowiednich służb.
– Tym samym pomimo niezadowolenia mieszkańców, może istnieć przyzwolenie do łamania zasad ruchu drogowego – ocenia wicestarosta.
W tym roku takiego zgłoszenia komenda nie miała ani jednego. W zeszłym roku było jedno, dotyczące ul. Jeziornej, w 2024 r. – 0 zgłoszeń, w 2023 – 2 zgłoszenie dotyczące ul. Wojska Polskiego, w 2022 – 6 zgłoszeń.
– Z uwagi na to, iż jak Pan wskazuje nieprawidłowo parkujące samochody zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego użytkowane są przede wszystkim przez uczniów, pracowników i klientów w/w instytucji (co sugeruje, iż samochody osobowe pozostają nieprawidłowo zaparkowane przez większą część dnia), koniecznym wydaje się wdrażanie kampanii informacyjnych w zakresie zgłaszania przypadków nieprawidłowego parkowania na Policję – uważa wicestarosta.
Marcin Pietrzykowski proponuje, by dodatkowe miejsca parkingowe utworzyć w sąsiedztwie dawnej bursy. Właścicielem tej działki jest powiat, ale pozostaje ona w trwałym zarządzie SOSW. Dyrektor SOSW Anna Mydłowska wyraża negatywną opinię do zaproponowanego rozwiązania. – Takiej opinii jak najbardziej należy się przychylić – uważa wicestarosta i przytacza przepisy prawa oświatowego, według których dyrektor szkoły odpowiada za bezpieczeństwo na całym terenie należącym do szkoły. – W sytuacji, gdy teren szkoły jest ogrodzony, służy to przede wszystkim zabezpieczeniu uczniów przed osobami postronnymi. Wprowadzenie tam ruchu publicznego (osób trzecich parkujących samochody) rodzi ryzyko wypadków oraz ułatwia wstęp na teren szkoły osobom nieuprawnionym. Należy tutaj podkreślić, iż bezpieczeństwo uczniów ma najważniejsze znaczenie w sytuacji gdy mamy do czynienia z placówką oświatową o charakterze specjalnym – w skład SOSW w Słupcy wchodzą bowiem: specjalne przedszkole, specjalna szkoła podstawowa, specjalna szkoła branżowa i szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Aby miejsca parkingowe mogły być dostępne publicznie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży uczęszczającej do SOSW nie było w żaden sposób zagrożone, konieczne byłoby przesunięcie ogrodzenia placówki i oddanie wydzielonych terenów w zarząd Gminy Miejskiej Słupca, która zarządza pobliską drogą publiczną – ul. Wojska Polskiego – tłumaczy Piotr Kowalski.
Radny w petycji wskazał dwa obszary do wydzielenia miejsc parkingowych. Pierwszy znajduje się na prawo od bramy wjazdowej na teren SOSW. – Wyodrębnienie części przestrzeni na miejsca parkingowe jest tam technicznie możliwe, ale będzie jednoznaczne z pozbawieniem dostępu do terenów zieleni, które są w dyspozycji Ośrodka i których zagospodarowanie jest zaplanowane w najbliższym czasie. Druga lokalizacja obejmuje teren wzdłuż budynku SOSW. W tym przypadku wydzielenie tam publicznie dostępnych miejsc parkingowych jest niemożliwe. Poza trudnościami technicznymi w zakresie wydzielenia działki, sam ruch pojazdów (wiążący się z dostępnością miejsc parkingowych) w sąsiedztwie okien budynku stanowiłby niezaprzeczalną uciążliwość dla funkcjonowania placówki. Tym samym zaproponowane przez Pana rozwiązanie nie może być wdrożone – wicestarosta odpowiedział radnemu. Zapewnił go jednak, iż władze powiatu dostrzegając problem podejmują działania o szerokim spektrum. Chodzi m.in. o przedsięwzięcia mające na celu ograniczenie ruchu samochodowego w mieście. Wicestarosta wskazał na uruchomienie od kwietnia 2025 darmowej komunikacji publicznej na trasie Strzałkowo – Słupca – Strzałkowo. – Aby efektywność działań była jak najlepsza konieczna jest dalsza szeroko zakrojona kooperacja samorządów Powiatu Słupeckiego i Gminy Miejskiej Słupca, wspólne inicjowanie przedsięwzięć i skuteczne kampanie promocyjno-edukacyjne – na zakończenie obszernej odpowiedzi napisał Piotr Kowalski.
Marcin Pietrzykowski na ostatnim posiedzeniu komisji rady miasta zaapelował do burmistrza o współpracę z władzami powiatu w tym zakresie.

2 godzin temu






![Projekt „Inwestuj w Rodzinę” na półmetku. Młodzież z pieczy zastępczej kończy kursy i jedzie na wyjazdy [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/powiat.png)


