Sesja rozpoczęła się od przedstawienia raportu o stanie gminy przez prezydent Sabinę Nowosielską. Na koniec 2025 roku miasto liczyło 51 356 mieszkańców i niestety liczba ta konsekwentnie spada. W pierwszym kwartale tego roku Kędzierzyn-Koźle zyskał tylko 60 nowych obywateli - to liczba urodzeń. Zwiększa się jednak liczba przedsiębiorców działających w mieście. Na koniec zeszłego roku było ich 7168. Wśród nowych i rozwijających się firm prezydent wymieniła m.in. Emkę na Polu Południowym.- To solidny inwestor, który ma plany rozwojowe - mówiła Sabina
Nowosielska.Nie wiadomo, jak potoczy się sytuacja firmy Eko-Okna, która po sąsiedzku wybudowała wielką halę produkcyjną. Działalność w tym miejscu jak na razie nie została rozwinię
ta.Prezydent Nowosielska mówiła też o sytuacji na rynku mieszkaniowym.- Co prawda liczba mieszkańców spada, ale rośnie liczba nowych mieszkań budowanych przez inwestorów prywatnych, ale my również to robimy - powiedziała Nowosielska, nawiązując do bloku przy ulicy Jasnej, którego budowa rozpoczęła się właśnie w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Powstaną tam 32 mieszkania.W zeszłym roku oddano 43 mieszkania do remontu na rzecz najemcy i wyremontowano 67 mieszkań za kwotę ponad 3 mln zł. 30 mieszkań powstało także w Centrum Współpracy Dugnad w ramach Funduszy Norweskich.- Cieszy, iż deweloperzy wierzą w rozwój naszego miasta. Powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych - dodała
prezydent.Prezydent sporo miejsca poświęciła także dostępności komunikacji miejskiej, ofercie sportowo-kulturalnej i polityce senioralnej. Wiele inwestycji dotyczy także tych sfer. W zeszłym roku miasto pozyskało ze środków zewnętrznych ponad 39 mln zł. Największą zakończoną inwestycją był łącznik do nowej obwodnicy.W dyskusji głos zabrał m.in. radny PiS Fabian Pszon, który odnosząc się do polityki senioralnej, zwracał uwagę, iż w mieście brakuje Zakładu Opieki Leczniczej. Prowadzenie takiej placówki to jednak zadanie powiatu. Miasto natomiast, o czym przypomniała prezydent Nowosielska, wybudowało
hospicjum.Radna Katarzyna Kukolka-Bogocz, również z PiS, zwracała natomiast uwagę na depopulację miasta. Jej zdaniem miasto - powoływała się na przykład Nysy - powinno oddawać jeszcze więcej mieszkań, aby zatrzymać niekorzystne
trendy.Radny Adam Oczoś z Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej ocenił natomiast, iż sumarycznie nowych mieszkań powstaje w Kędzierzynie-Koźlu sporo - za sprawą szeroko prowadzonych remontów pustostanów. Co do demografii, jego zdaniem miasto walczy z trendami dotykającymi podobne ośrodki w całej Polsce.- Miasto się zmienia, z roku na rok pięknieje, jest bardzo dobry dostęp do usług publicznych i dużo inwestycji na wszystkich osiedlach. Zwiększają się dochody, miasto pozyskuje ogromne środki zewnętrzne. Dlatego nasz klub będzie za udzieleniem wotum zaufania - zapowiedział Adam Oczoś.W głosowaniu 15 radnych opowiedziało się za udzieleniem wotum zaufania, 4 było przeciw i 4 się wstrzymało, a więc uchwała została przyjęta.W kolejnej części sesji radni zajęli się analizą wykonania zeszłorocznego budżetu miasta. Ponownie dane najpierw przedstawiła prezydent Sabina
Nowosielska.Dochody i przychody miasta w 2025 roku wyniosły 516,7 mln zł - 420 mln zł stanowiły dochody bieżące, m.in. podatki, subwencje i opłaty, 50,2 mln zł dochody majątkowe, m.in. dotacje na inwestycje i sprzedaż majątku, a 46,5 mln zł to
przychody.Zeszłoroczne wydatki i rozchody wyniosły 490,2 mln zł - wydatki bieżące 373,4 mln zł, wśród których największą część stanowiła oświata, majątkowe 104,2 mln zł, czyli inwestycje, w tym najwięcej inwestycje drogowe - 52,8 mln zł, a rozchody 12,6 mln zł.- Udaje nam się obniżać zadłużenie miasta od 2020 roku. Następuje spadek i stabilizacja. o ile bierzemy kredyty, to tylko na inwestycje i w granicach rozsądku, nigdy na bieżącą działalność - stwierdziła Sabina
Nowosielska.Realizację budżetu pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, a także komisje rady miasta. Za udzieleniem absolutorium wnioskowała komisja rewizyjna.- Budżet był odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców i w tym względzie dobrze je wypełnił, za co należą się podziękowania, bo to ogromny wysiłek i zaangażowanie. W zakresie finansowym zostało potwierdzone, iż wszystko przebiegło prawidłowo - komentował radny Adam Oczoś, zapowiadając głosowanie za udzieleniem absolutorium w imieniu swojego
klubu.Radni najpierw zatwierdzili sprawozdanie budżetowe, a następnie udzielili absolutorium prezydent Sabinie Nowosielskiej - wszyscy byli za. Po oklaskach prezydent podziękowała radnym.- Robimy wszystko dla naszego miasta, bo ono jest tego warte. Nasi mieszkańcy są najważniejsi - powiedziała.